Димитровден се чества с много месо



На 26-и октомври отбелязваме Димитровден. Солунският покровител, който войниците убили с копие, докато извършвал молитва. Заради това той е провъзгласен за светец, а празникът се превръща в традиция още през пети век. А според поверията годината е разделена по братски - за свети Георги лятото, а за свети Димитър - зимата. "Дойде ли Димитър, идва и снегът", гласи народната поговорка. Като предвестник на зимата и студа светецът се свързва със света на мъртвите. Затова в съботата преди празника е една от най-големите Задушници - Димитровската. На този ден се раздава жито и питки в памет на починалите. На Димитровден се прибират ралата на сухо, редят се дървата за зимата, очакват се първите снегове.
Според българската традиция на 26-и октомври приключват работа пастири, ратаи и работници, наети в началото на летния сезон. На този ден в миналото се спазаряват и работниците за следващите шест месеца до Гергьовден. За наемането на ратай била заплащана, разбира се, определена сума пари, но трябвало да бъдат дадени кат дрехи и цървули за всеки предстоящ месец.





 
Около Димитровден трябва да бъдат завършени и строежите на нови къщи. Традицията повелява стопаните да направят дар към зидарите. Баш-майсторът пък трябва да каже дюлгерски благослов за здраве и берекет в новия дом. Обичаят изисквал стопаните на къщата да заколят бял овен и да поканят цялото село за освещаването й. Затова празникът е приет също като ден на строителя. Отбелязват го архитекти, проектанти, инженери и всички в сферата на строителството. Професионален празник е и на ковачите, техниците, инженерите и металурзите.
Трите дни след Димитровден пък са т. нар. "Миши дни". Те са в чест на мишките, за да не правят пакости по храната, дрехите, зърното. През това време жените не бива да извършват никаква женска работа - не предат, не плетат, не тъкат, не хващат хурка и вретено, да не разсърдят мишките, че да проядат всичко, работено през годината. Но и мъжете не трябва да гребат жито от хамбара и да докосват царевицата. Само замазват хамбара с кал или най-прясното изпражнение на кравата, вярвайки, че така се замазват и очите на мишките. 





 
На 26-ти празнуват Димитър, Димитрина, Димитрия, Деметра, Дима, Димо, Димка, Димчо, Димана, Драго, Драгомир, Драган, Митко, Митра, Митка, Митрана, Мита, Диян и сродните им имена.
На тази дата старите българи гадаели каква ще е годината по първия им гост вкъщи. Те вярвали, че ако първите "полазници", както архаично се наричат, са момчета, през годината ще се раждат повече мъжки животни. Ако полазникът е добър и заможен, годината ще бъде здрава, плодородна и изпълнена с благоденствие.
На Димитровден започват годежите и сватбите, а момите играят хоро пред ергените и родителите им. В старопланинските райони било много важно да проследят дали луната е пълна - ако месечината е идеално кръгла, значи, че пчелите ще се роят и кошерите ще са пълни с мед, а от кошарите ще блеят много агънца. Иманярите пък вярват, че в нощта на Димитровден небето се отваря и заровените жълтици проблясват със синкав пламък. 





 
По стар обичай на имен ден се ходи неканен и се носят бели цветя за именника, за да е блага зимата. Цветята се увиват с ален конец, за да са здрави именниците.
Трапезата за Димитровден е богата с много месо. Задължителните ястия, които трябва да присъстват на празника, са: курбан от овче месо, яхния от петел и пита с ябълки.
Ако именникът е мъж, яхнията трябва да е от петел, ако е жена - от кокошка. Сервират се зеленчуци. Също се слага варена царевица, пестил, пита с ябълки или печени ябълки, рачел, тиква. Следващите рецепти ще ви покажат, че може да спазите традицията със съвременни вкусове.

Плоска ябълкова пита без захар

Продукти:
100 г овесени ядки
100 г бадемово брашно или друго ядково брашно
100 г оризово брашно или всякакво пшенично брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
1 ч.л. канела + 1-2 ч.л. канела за поръсване
1/2 ч.л. джинджифил на прах
1/2 ч.л. морска сол
1/4 ч.л. ванилови зрънца
100 г меко масло + 2 с.л. разтопено масло
125 мл мед
3 ябълки
180 г кисело мляко
3 яйца, разделени жълти от белтъци

 Начин на приготвяне:
1. Загрейте фурната на 180 градуса. Подгответе тава с размери 30х22 см, като я намажете с растително масло и я застелете дъното й с хартия за печене.
2. Смелете овесените ядки в блендер на много ситно. Преместете ги в голяма купа и добавете останалите сухи съставки. Разбъркайте добре. Направете кладенче в средата.
3. В отделна купа разбийте с миксер маслото с меда, докато се получи крем. Добавете киселото мляко и жълтъците и разбийте.
Настържете една от ябълките с кората, добавете я към течната смес и разбъркайте.
4. Разбийте белтъците на сняг до степен меки връхчета. На 3-4 пъти добавете белтъците към течната смес, като разбърквате внимателно. Накрая добавете сухата смес и разбъркайте, колкото да се смесят. Изсипете сместа в тавата.
5. Нарежете останалите 2 ябълки на полумесеци с дебелина 2-3 мм. Подредете ги по повърхността на сладкиша. С помощта на четка намажете сладкиша с разтопеното масло и поръсете с канела.
6. Печете 45-55 минути или докато сладкишът придобие златист цвят и клечка, забита в центъра, излезе суха. Оставете го да се поохлади, а когато е готов за пипане, го преместете върху решетка. Съхранявайте го в добре затворена кутия за няколко дни.






Пълнени дюли с овнешко

Продукти:
500 г овнешко месо
1 ч. л. черен пипер на зърна
1 дафинов лист
1 морков, нарязан на едро
1 кг дюли
2 с. л. масло
2 глави лук, нарязани на ситно
2 ч. л. лимонов сок
1 ч. л. червен пипер
3 с. л. нарязан магданоз
2 с. л. ориз
сол на вкус

Начин на приготвяне:
1. Сложете месото да се вари на умерен огън, като периодично отстранявате образувалата се пяна. Щом престане да се пени, посолете, прибавете черният пипер, дафиновия лист и моркова.
Месото е готово, когато е омекнало. Свалете го от огъня, обезкостете го и го нарежете наситно. Запазете бульона
2. Загрейте фурната на 200 градуса на функция горен и долен реотан.
3. В широк и дълбок тиган загрейте маслото на умерен огън. Прибавете лука, червения пипер, месото, ориза, лимоновия сок, магданоза и малко гореща вода. Разбърквайте периодично, докато оризът стане полусварен. Добавете още вода при необходимост.
4. Отрежете горната част на дюлите и ги почистете от вътрешността. Отделеното месо на плодовете нарежете на ситно и го прибавете към сместа с агнешкото. Напълнете плодовете.
5. Поставете напълнените дюли в дълбока тава, налейте бульона от варенето на месото до половината на плодовете и печете, докато омекнат и се зачервят.






Петел в гювеч
Продукти:
1 петел, нарязан на порции
1/2 ч.л. черен пипер на зърна
1/2 ч.л. карамфил
1 малка глава целина, нарязана наедно
350 г арпаджик
4 средни картофа
1 глава чесън
200 г гъби печурки
1 консерва (400 г) домати
няколко зърна бахар, счукани
1 ч.л. червен пипер
морска сол
прясно смлян черен пипер
Начин на приготвяне:
1.Сложете месото в дълбока тенджера налейте вода и варете на среден огън. Периодично отстранете пяната. Когато престане да се пени, посолете и добавете черния пипер, карамфила и целината. Месото е готово, когато се отделя от костите.
2. Свалете от огъня. След като се поохлади, обезкостете птицата. Загрейте фурната на 200 градуса.
3. Почистете арпаджика и чесъна от люспите, нарежете картофите и печурките. Сложете зеленчуците заедно с гъбите в гювеч, добавете месото и залейте с консервата домати. Долейте вода, ако е необходимо. Добавете подправките и разбъркайте хубаво.
4. Сложете да се пече на средно ниво с капак за около 1 час.






Пай с тиква

Продукти:
За масленото тесто:
200г бяло пшенично брашно
1/2 ч.л. морска сол
120 г студено масло, нарязано на кубчета
2-3 с.л. ледена вода

За плънката:
4 яйца
100 г кафява захар
550-600 г пюре от тиква
100 мл сладкарска сметана
100 мл прясно мляко
1/2 ч.л. канела
щипка джинджифил на прах
няколко капки ванилова есенция

Начин на приготвяне:
1. Смесете брашното и солта. Изсипете маслото и го втрийте с бързи движения на пръстите, докато се образуват трохи. Добавете по малко от ледената вода. Необходимо е толкова течност, колкото да се събере сместа на топка. Тестото не се меси. Опаковайте го в прозрачно фолио и го оставете в хладилник за 1-2 часа. След това го разточете върху набрашнен плот на кръг с диаметър около 30 см. Прехвърлете в кръгла тава или форма за печене с диаметър 25 см. Притиснете тестото с пръсти и с остър нож мините по стърчащите краища.
2. Загрейте фурната на 180 градуса. Разбийте яйцата и кафявата захар в голяма купа с помощта на телена бъркалка или миксер. Добавете тиквата, млякото, сметаната и подправките. Разбъркайте добре. Изсипете сместа върху маслената основа.
3. Печете около 45-50 минути. Паят е готов, когато краищата са изпечени, а средата стои леко течна и кремообразна.  Охладете напълно преди сервиране.


Какво четем:

🔴 "Тримата братя и златната ябълка"

🔴 Фермата на Деа показва как се прави земеделие в синхрон с природата

🔴 Камъните до Мътеница се клатят, но не падат

Източник: Стандарт



Коментари



горе