"Малешево пее и танцува"



Невероятна палитра от багри, музика и танци сътвориха над 3500 участници от 120 населени места в България и чужбина на сцената под небето в село Микрево, където се провежда Тринадесетият фолклорен фестивал „Малешево пее и танцува”, предаде кореспондентът на БГНЕС за региона.

Фестивалът се провежда под патронажа на Министерството на културата, под егидата на Община Струмяни и с партньорската подкрепа на Международния съвет на организаторите на фестивали за фолклор и традиционни изкуства и „Арт център Илинденци“.

Фестивалът в подножието на граничната Малешевска планина, започна в петък, а късно снощи бе тържествено открит на цената под открито небе в село Микрево.

В конкурсната програма, която продължава и днес, всички гости имат изключителната възможност да се насладят на пъстротата на българското фолклорно изкуство – песни, танци, обичаи, които ни връщат към корените и към нашата история, бит и душевност.

Не по-малко вдъхновяващи и запомнящи се бяха и изпълненията на чуждестранните състави, който също потопиха многохилядната публика в красивата магия и красотата на фолклора на техните народи, съхранена през вековете в песен, мелодия и танц.

Истинска феерия от звуци, багри и танци бе вечерният празничен концерт-спектакъл с изпълненията на български и международни ансамбли от Република Македония, Република Турция, Република Сърбия, Република Украйна, Република Молдова и специалното участие на гост изпълнителя Кирил Митовски, заедно с прекрасния оркестър на ансамбъл „Кичево“-Македония.

Фестивалът се провежда в навечерието на 80-годишния юбилей на НЧ "Братя Миладинови" - с. Микрево, което пази и съхранява ревностно народната традиция и гордия дух на Малешевието.

„За мен е изключителна чест да ви приветствам и да ви посрещна като домакин на обичаната сцена на този престижен и авторитетен фестивал. Защото Малешево е форум на вечното, неподправено и истинското изкуство, наречено фолклор.

То е и мост на приятелството, преодоляло границите с песен и танц, с магията на изкуството.

Община Струмяни е благословено кътче от рая с природа, традиции, празници, земя и най-вече стойностни хора. А „Малешево” е форум, който преодолява границите, съхранява сърцето на хиляди самодейци с песен, танц и магия”, каза в словото си при откриването кметът на общината Емил Илиев.

Той каза, че е горд, че заедно с хората в тази малка община Струмяни заедно създават това голямо събитие.

„Още с първото издание форум фестивалът се превърна в международен форум на певческото танцово и инструментално изкуство на народите за автентичен и обработен фолклор.

Фолклорният празник през всичките години е подчинен на една единствена идея – да представя, популяризира и съхранява фолклорното богатство не само на Малешевието и България, но и на Балканите, Европа и света.

Създаден с цел да опази традиционната култура и фолклора, фестивалът всяка година разширява своите граници и приема все повече посланици на народното изкуство от всички страни.

За мен е важно, че има приемственост и Малешево се превърна в традиция и се утвърждава като голямо международно събитие. Той не е обикновен фестивал, защото зад него стои любовта на над 3500 ежегодни участници от 14 областни на България, чужди ансамбли от много страни.

С цената на много труд издигаме нивото на фестивала въпреки трудностите. А през 2004 година бе избран за най-добър, като от ЦИОФ към ЮНЕСКО получи заслужено наградата „Златна кобилица”.

Малешево не е само фестивал – той е мисия – патриотична, естетична и човешка и ние сме горди, че сме част от тази мисия”, завърши словото си кметът Илиев.

Дъждът в петък обърка малко програмата, заради което в съботната вечер се наложи повторение на най-доброто от участниците от Украйна, Македония и бесарабските българи от Молдова, чийто детски танцов състав обра овациите на публиката.


Какво четем:

🔴 Магии в кухнята Боб с наденица в глинен съд

🔴 Преди 123 години родолюбци създават ВМРО

🔴 Русенка представи българско хоро в Корейския парламент

Източник: БГНЕС



Коментари



горе