Продуктовото позициониране в учебниците и помагалата
"Бактерията Бифидус есенсис се използва за производство на киселото мляко "Активия". Бактерията помага за регулиране на храносмилането." Този текст е в поместен в учебника по биология за 7-и клас на издателство "Анубис" в урока, който разяснява що е бактерия и каква е ролята й, съобщиха пред "Дневник" родители.
Коя от веригите за бързо хранене не е включена в текста: а) "Фаст бургер"; б) "Бургер Кинг"; в) "Уендис". Това е въпрос от теста към урок за хамбургерите в помагалото по български език за 4 клас "Чета и разбирам" на "Булвест 2000", станал широко известен заради вълната от от възмущение, която предизвика в социалната мрежа "Фейсбук".
Учебното помагало е било отпечатано през 2013 г., когато Законът за народната просвета не е забранявал наличието на продуктово позициониране в учебното съдържание, обясняват от министерството на образованието. Същото важи и за учебника по биология. И двете издания обаче се ползват в училищата в момента.
От просветното министерство обръщат внимание, че в новия Закон за предучилищното и училищното образование, който е в сила от 1 август тази година, има изрична разпоредба, според която в учебниците, познавателните книжки и учебните помагала не може да има търговска реклама.Издателят на помагалото по български език е уверил ведомството, че то ще бъде преработено в следващите издания, уточняват от МОН. За тази учебна година издателствата вече би трябвало да се съобразят с влезлия в сила закон, да реагират и вече да са премахнали подобно съдържание в учебниците, коментира пред Би Ти Ви психологът Иван Игов.
Според Цвета Брестничка от асоциация "Родители" не е проблем с децата да се дискутират принципите на здравословното хранене и техните практики, включително и че се посещават вериги за бързо хранене. Проблем е, ако гледаме на този текст като на нормативен текст, който децата трябва да заучат. "Няма лошо в дискусията, а в това нещата да се приемат като даденост едно към едно", коментира тя.
Едната от спирачките пред реформата на министерството на образованието са големите издателства, които образуват картел, смята Игов. "Там има едно разпределение на функциите - издават се едни учебници, които с години и години с препечатват отново, без да се правят корекции и да се влагат никакви разходи", каза той. Игов сподели, че е автор на учебник по психология, в който не са правени поправки от 15 години и вече го е срам, че го е писал той, защото психологията е най-бързо развиващата се наука и се променя на всеки две години.
Началният учител Дани Боянова обаче не вижда проблем в продуктовото позициониране в помагалото. "Ролята на учителят все пак е не само обучителна, а и възпитателна и училището не трябва да е нещо изолирано извън живота", коментира тя пред Би Ти Ви. По думите й тези вериги за бързо хранене са част от живота и на децата и все по-масово учениците се хранят в тях.
Госпожа Боянова намира текстовете в помагалото за полезни и подходящи за четвъртокласниците. "То е одобрено от министерството", каза тя.
Съгласно новия закон само учебниците и познавателните книжки подлежат на одобрение от министъра на образованието, припомнят от просветното министерство. Само тези, събрали над 50% положителни оценки от учители и оценители, се одобряват със заповед на министъра.
Според действащия от тази година закон министерството вече няма да одобрява учебните
помагала и в тази връзка екипът на МОН "призовава издателите да проявяват необходимия
професионализъм и отговорност при изработването на учебните помагала", се казва
в съобщение на ведомството.
В момента се провеждат процедури за одобрение на учебници за 1-ви и 5-и клас по новия учебен план и учебни програми. През следващата година ще бъдат открити процедури за нови учебници за 2-ри, 6-и и 7-и клас.
Какво четем:
🔴 Разказът на най-богатия българин в САЩ🔴 Жестоката съдба на едно българче: Провален живот заради един сладолед
🔴 Ицхак Финци ще става татко на 83 години
Източник: Дневник