Шампионът на скарата Цецо Цонев: "Хубавите мръвки стават с маринати, мед, свежа зеленина и къри"



Цецо Цонев е култово име в Горна Оряховица и всепризнат майстор на скарата. Приготвя я любителски, има личен архив от над 1000 рецепти за меса, риби и всичко, което може да се приготви на скара или грил. Събира ги години наред от млади и стари. Отскоро получава и национална известност, след като печели държавния шампионат „Грил майстор“ в отбор заедно с друг горнооряховчанин – Любомир Любенов, и еленчанина Стефан Николов. Специално за „Борба“ Цецо сподели някои тънкости.

ПРИГОТВЯНЕТО НА МЕСО И ТОПЛИННАТА МУ ОБРАБОТКА ИЗИСКВАТ СПЕЦИАЛЕН ПОДХОД И ПОЗНАНИЯ, както и различни видове маринати, които са неизменна част от скарата, категоричен е Цецо. Шампионът е изучавал с години как различните пропорции на подправките влияят върху качествата на крайния продукт. Правил си е собствени експерименти и както обичат да се шегуват приятелите му – вече е готов даже за издаването на научни трудове. Скарата и грилът са му хоби още от юношеските години и заради уменията му го поставяли винаги край тях по купони и сбирки. Цонев непрекъснато събирал информация за рецепти, включително и от стари и потомствени майстори на горнооряховската скара. Никога не е участвал в състезания, но печели първия шампионат „Грил майстор“, на който се явява. „Наградата, естествено, бе месо на стойност 450 лв., което трябваше да получа на порции в период от 4 месеца, както и билет за световното първенство по волейбол“, разказва спецът.

ЦЕЦО ЦОНЕВ СЕ ГОРДЕЕ С ФАКТА, ЧЕ МОЖЕ ДА ПРИГОТВИ СКАРА ПО НАД 1000 РЕЦЕПТИ, които е записвал грижливо в продължение на повече от 25 години. „Трудно вече мога да смогвам на поканите да приготвям скара, защото ежедневно ме викат. Въпреки че не съм професионален готвач, а просто любител, не отказвам да го правя за приятели, защото ми доставя удоволствие и ми е начин на релакс“, разказва майсторът, който е военен в местното поделение на железничарския град. Според него, една от тънкостите на скарите е правилното запалване на дървените въглища. Важно е да се използват подпалки, вестникарска хартия, конуси и тънки клонки от ябълкови, сливови или крушови дървета, които придават и специфичен аромат. След като се запали огънят, внимателно и постепенно се слагат и дървените въглища. За да не се разпространи димът навсякъде, може да се използват и кюнци. Когато въглищата започнат да пожълтяват, тогава се слага месото. Не е здравословно то да се слага на скарата, преди въглищата да са станали на жар. След като вече има хубава жар, кюнците могат да се махнат. Един от най-често срещаните проблеми е месото да залепне по скарата. За да се избегне това, скарата се ceco-1натрива предварително с лук. Почистването й е също толкова важно, затова най-удачно е да се почисти, докато е още гореща. Правилното приготвяне на скарата е от значение за здравословно приготвени меса – за да е месото добре изпечено, жарта трябва да е хубава. Най-често на скара се приготвят кюфтета, крилца, различни меса, риба и наденички. Но също така могат да се приготвят и вкусни зеленчуци, като домати, лук, патладжани, тиква, царевица, чушки и гъби, категоричен е спецът.

МАРИНАТАТА Е НЕЩО МНОГО ВАЖНО ЗА ВСЯКА СКАРА ИЛИ ГРИЛ

 

Една от любимите за Цецо е със съставки мед, соев сос, къри, бира или вино, малко водка, свеж магданоз, целина и сол, които се объркват и месото престоява в тях 24 часа, за да поеме хубаво ароматите. Горнооряховчанинът е обогатил и класическата турска маринатна рецепта с прясно мляко, в което месцата киснат, като е прибавил нашенски мед и свежи подправки. „Тъй като телешкото, например, е по-сухо, е нужно да се начука и да се втрие мазнинка в него. Зеленината и зеленчуците, както и лукът към него са задължителни. Аз лично обаче предпочитам вратните пържолки без кост, които, приготвени в маринатата, чиято рецепта споменах, са просто шедьовър“, обяснява майсторът. Напоследък негови близки го карали да прави доста пъстърви, шаранчета или ципури на скара, които предварително приготвял с маринати, включващи зехтин, сол, черен пипер, малко оцет, чесън и орехи.

 

КЛЮЧОВ ЕТАП ЗА ВСЯКО БАРБЕКЮ Е ПОДГОТОВКАТА, СВЪРЗАНА С ПОКУПКАТА НА МЕСО

Избягвайте покупката на вече мариновани меса, независимо какви. Понякога в марината може да бъде сложено месо, което е размразено и загубило вкуса си, обяснява Цецо Цонев. Според него подходящото за барбекю месо трябва да бъде прясно, а не замразено, за предпочитане от млади животни. През май в големи количества по рафтовете на магазините може да се намери агнешко, телешко и свинско месо, а през останалите месеци заложете на пилешко. Когато избирате месото за барбекю, трябва да сте наясно, че някои видове меса са по-лесни, а други по-сложни за приготвяне. Специалистите обясняват, че телешкото месо е най-опасно за начинаещи, тъй като приготвянето му е по-трудно. Ако прекалите дори малко с изпичането му, може да го направите сухо и безвкусно. Ако приготвяте шишчета, поставете самите шишове върху огъня за пет минути, разкрива още той. Така нагрети, те няма да позволят на соковете от побитите парчета месо да изтекат в огъня и ще се запазят в месото. При шишове и шашлици е добре парчетата да са близо едно до друго, за да се запазят сочни. Когато се пече барбекю, моментът, в който може да поставите месото на скарата, може да се познае по това, че въглищата стават яркочервени и са готови. Ако цветът им е сив, месото ще потъмнее и няма да изглежда толкова апетитно. Препоръчва се то да се събере на едно място, а не да се разпръсква из цялата скара. Друг ценен практически съвет е да не се използва вода за изгасяването на пламъците от барбекюто. Водата ще намали огъня, но и ще направи така, че месото да се изпече неравномерно, което трябва да се има предвид. Маринатите и продуктите са важни, но една от най-важните части за усвояването на крайния продукт от скарата или грила са питиетата, категоричен е в заключение спецът от Горна Оряховица.

Стилян НАЙДЕНОВ


Какво четем:

🔴 Врачански майки излизат на протест срещу стипендиите за роми

🔴 България със световно признание за обработка на нефт

🔴 Пускат "Звук и светлина" безплатно днес

Източник: Борба.БГ



Коментари



горе