И България си има "Стоунхейндж"...



Мнозина от нас мечтаят да видят с очите си археологически находки от древни цивилизации по света, ала знаете ли, че такива има на неподозирани места... Дори и в България!

Ако сте искали да посетите "Стоунхейндж" в Англия, припомняме ви, че такъв кромлех, какъвто представлява удивителния каменен кръг на британска земя, има и в нашата страна, съвсем близо до нас...

Той се намира до село Долни Главанак, община Маджарово, а в галерията ни ТУК можете да разгледате повече снимки на това удивително кътче от родината.

Археологическо проучване показва, че кромлехът е изграден около 8-6 век пр. Хр. и е функционирал през доста дълъг период, тъй като край него са открити артефакти от Средновековието.  

Става известен на широката общественост през 1998 г. Кромлехът е древно култово съоръжение, изградено от големи каменни блокове, наредени в кръг или в няколко концентрични кръга, които могат да достигнат до 100 метра в диаметър.

Най-известните кромлехи в света са Стоунхендж, в Англия и Карнак, в Бретан. Самото име – кромлех, идва от бретонския език, където crom означава кръг, а lech — камък.

Археологическото проучване на кромлеха показва, че е изграден през втората фаза на ранно-желязната епоха и е функционирал дълъг период от време - религиозни обреди са били извършвани и през късно-желязната епоха, а има находки и от Средновековието.

Установеното предпочитание към върховете у родопските траки се потвърждава от сведението на Херодот за тракийското прорицалище на Дионис, което се намира на "най-високата планина".

Планината в древните религиозни вярвания олицетворява центъра на космоса и се възприема като връзка между земята и небето, а планинският връх е мястото, обитавано от боговете.

Разположените на връх култови места не са изолирано явление в културните традиции на Източното Средиземноморие, подобни планински светилища са засвидетелствани от ІІ хил. пр. Хр. в Егейския свят и тяхното функциониране не прекъсва през следващите хилядолетия.

Южно от основното съоръжения на кромлеха има още две по-малки ритуални съоръжения, в които са открити погребални ритуални предмети.

Освен този най-запазен кромлех при Долни Главанак са известни още няколко - единият е разкопан от Георги Китов при с. Старо Железаре, близо до култовия център около Старосел (не е консервиран и в момента е в окаяно състояние), другият, който досега не е изследван, е южно от с. Визица, Странджа, както и още един запазен във формата на полукръг около централна скала непосредствено в подножието на върха-светилище Турската Куля източно от Белинташ.


Какво четем:

🔴 Как да си направим напитка срещу възпалено гърло и кашлица

🔴 Как да си приготвим заливки за пълнени чушки

🔴 НАСТРЪХНАХ! Тези прекрасни българи - добруджанци ще ви НАПЪЛНЯТ ДУШАТА от удоволствие! Как да не ги аплодираме - има защо! (ВИДЕО)

Източник: edna



Коментари



горе