Заветите на българската история в картини



Наскоро велинградският художник Васил Горанов представи във Велико Търново 27 свои картини от историята на България в изложба за годишнината от обявяването на нашата независимост. Те са част от общо 60-те от неговия албум "Заветите на историята".
Интересното е, че и албумът, и експозицията са насърчени от примата на българската естрада Лили Иванова, която е вдъхновила Васил Горанов в творческите му търсения на славните страници от българската история. Докато художникът рисува неин портрет, Лили му предложила той да събере всичките си исторически картини в албум.
За платната си с историческа тематика Васил Горанов разказва, че всяко от тях е нарисувано след задълбочено проучване на съответния исторически период. Много са илюстрации към книги на Антон Дончев. При създаването им Горанов ползва и възстановки с костюми и оръжия от съответната епоха, за да предаде максимално точно всеки детайл на отминалото време. А голямата му цел е чрез картините да разкаже историята на младите българи и да запали в тях искрата на патриотизма.
Васил Горанов рисува важни исторически събития, царе и битки в продължение на 10 години. Освен специализираната литература, която изчита, той се възползва и от помощта на художника-историк Александър Въчков, за да предаде най-точно историческите събития и личности, сред които хан Кубрат, цар Симеон, Райна Княгиня, Христо Ботев и Левски.
Една от последните картини в албума е посветена именно на обявяването на Независимостта на България.
Горанов смята, че поуките от историята трябва да се прилагат и днес.
- Време е българите да разберем, че трябва да запретнем ръкави и да свършим нещо полезно. Не е необходимо да вършим велики дела, всеки да прави това, в което е най-добър. Умея да рисувам и с това се занимавам и заради самия мен, и заради почитателите ми - признава родолюбивият художник. Той смята, че творецът не трябва да се изолира в свой собствен свят, както често се случва, а да е съпричастен с проблемите на страната си.  
За всяка своя творба, художникът отделя поне месец и рисува по 14 часа дневно. Негов следващ проект е картина, представяща историческия хълм Царевец от птичи поглед.

"Въстанието на Асен и Петър"

"...А той пее ли пее..."
 
"Битката при Ахелой"

"Калояновата конница"

Автопортрет на художника


Какво четем:

🔴 Иван Мърквичка - българският чех

🔴 Над 3 млн. българи поискаха радикална промяна в избирателната система

🔴 Хиляди миряни на храмов празник в с. Крупник

Източник: Дума



Коментари



горе