В Старцево посрещат есента като в приказка
Есента в Родопите е мистична. Също като музиката, танците и фолклорните обичаи. По традиция през октомври в Старцево се провежда музикален фестивал, съхранил българщината и народния дух.
Тази година празникът бе двоен. Петото издание на фестивала съвпадна с 50-годишния юбилей на Старцевската група за народни песни. Половин век вече тя оглася планината на Дельо хайдутин. Съхранява поезия и мелодика, които хранят душата и сърцето на всяко поколение.
Пред гостите на 5-ото издание на фолклорните празници стартира зрелищно дефиле, което се спусна от църквата до площада, истинска лавина от цветовете на носиите и звуците на гайдарите, предвождани от най-малкия родопски гайдар - Иван Делев. Той и най-възрастният участник- фолклористът Захари Златанов подхванаха поздравите към юбилярите.
Да уважат и подкрепят Старцевската група присъстваха представители на множество формации и състави, които представиха завидни певчески и танцови умения, както и носиите и обичаите си. Че в с. Старцево традициите са живи, показаха певчески групи - по една от всеки клас на СОУ „Княз Борис І”. Така Родопа запя с детски гласове.
Концертът на юбилярите трогна сърцата на гостите. Много емоция и певчески умения показаха те с автентичните старцевски песни, запазени и възродени с много любов и търпение, съхранили спомените и историята на родопския край. Сегашният състав на групата е: Николай Бодуров - ръководител, Бойко Куцков - тъпан, Наско Карамучев - гайда, Илко Кантарджиев - солист, Ваклин Марков - солист, Веселин Бошнаков, Витали Веизов и Младен Чаушев.
Дамското присъствие е представено от солистките Китка Делиева и Красимира Ненова. Песните им бяха съпроводени през цялото време от младите танцьори от Мало Бучино.
Поздравите от гостуващите изпълнители продължиха братята Стефан и Ваклин Маркови - вторият от които солист на Виевската група, родени и израсли като музиканти в селото. Последваха изпълнения на солисти от Златоград, Старцево и с. Изгрев, община Неделино, фолклорен ансамбъл - Златоград, фолклорна група от с. Ерма река.
Мъжка група за автентичен фолклор към читалище „Прогрес 1939” изпълни стари градски песни, а женската група - руски романси. Групата гайдари от гр. Мадан, както и гостуващи и местни солисти трогнаха присъстващите с изпълнението си.
Изненада и голямо признание за юбилярите беше и Голямата награда на Съюза на българските музикални и танцови дейци Златна лира, връчена от доц. Георги Хинов - зам. председател на Съюза на хореографите и директор на Северняшкия ансамбъл от Плевен. В края на официалната програма се хванаха на голямото българско хоро гости и участници и събитието премина с участието на всички присъстващи.
Какво четем:
🔴 Хиляди дървета за децата на България🔴 Брюксел разби мита, че България остава без индустрия
🔴 Отец Димитър от "Св. Иван Рилски" за храма, вярата и отношенията между духовници и миряни
Източник: Марица