Римските терми на "Отец Паисий" с уникално подово отопление
Частният имот на ул. "Отец Паисий" 13 на няколко пъти фокусира вниманието на специалистите. Първият сигнал бе за това, че строителите събарят фасадата на сградата, която е част от архитектурния резерват със статут на защитена зона. Оказа се, че инвеститорите имат разрешение, защото къщата отдавна е претърпяла поредица от намеси по външната част и е загубила автентичността си.
На 13 август - събота, представителят на Инспектората към Министерството на културата арх. Слави Славов лично алармира екипа на "Марица", че на терена е влязъл багер и копае. Той обяви, че копаенето противоречи на разрешението, което са получили инвеститорите от НИНКН, и каза, че в случай на подобен род строителство инвеститорите са длъжни да направят археологически проучвания на терена. Сигналът до Славов дошъл от археолога София Христова, която видяла как от мястото се вади промишлено количество антични тухли и е разрушен зид с дължина 1.5 м.
В резултат на това в имота влязоха специалистите, които разкриха римската баня.
Перфектна инсталация за подово и стенно отопление са открили археолозите в римската баня на ул. „Отец Паисий” 13. Специалистите влязоха в частния имот след сигнал, че по време на строителни дейности са се появили елементи от антична сграда.
Това е едно помещение от много голям комплекс римски терми, които вероятно се развиват под съседните сгради в южна, западна посока и на север, обясни археологът Мая Мартинова.
Като позиция в Античния град те са ситуирани източно от стадиона и южно от централните разпределителни съоръжения от водоснабдяването на Филипопол. Акведуктът влиза в града точно до Джумаята и оттам в пространството между Римския стадион и тепето са построени всичките водоразпределителни съоръжения. Някои от тях вече са разкрити от археолозите. Находката на ул. „Отец Паисий” 13 допълва картата на непознатия Пловдив от миналото, защото специалистите за първи път попадат на такъв обект в тази част на града.
Досега не знаехме, че в тази зона има и голяма римска терма. Бяха известни две - до бившото кино Балкан и до училище „Йоаким Груев”, сега Гимназия по битова техника, казва Мартинова.
Сградата датира от късната античност - 3-4. век след Христа. Наред с красивата архитектура тя изненадва специалистите и с уникалната си инсталация за отопление - хипокауст. Разкрити са подподови колонки от зидани тухли и в стените, между които циркулира топъл въздух.
Това е едно инженерно съоръжение, което дори и от гледната точка на 21. век е перфектно изпълнено, категорична е Мая Мартинова.
Тя и екипът остават на терен още няколко дни, за да го почистят и да подготвят документацията за разкритията.
Експертите: Обектът да бъде експониран
Според мен трябва да се спазва правилото такива обекти да бъдат експонирани в сградата, обяви археологът Мая Мартинова. Тя смята, че специалистите от Министерството на културата ще потвърдят мнението и едва ли ще допуснат находките да бъдат унищожени.
Имаме много поводи за паралели с близките сгради - в Екселсиор е експониран стадионът, в НМ - археологическите останки, каза Мартинова.
След като екипът почисти терена и подготви документите, със заповед на министъра на културата ще бъде съставена специална комисия, която ще даде становище какво ще се случва с обекта. В нея ще влязат специалистите от Главна дирекция "Инспекторат за опазване на културното наследство" на МК, които отговарят за Южен централен район - арх. Слави Славов и колежката му Стоилка Игнатова.
Какво четем:
🔴 В Старцево посрещат есента като в приказка🔴 Хиляди дървета за децата на България
🔴 Брюксел разби мита, че България остава без индустрия
Източник: Марица