ВАЖНО! Как да запазим есенните плодове свежи до пролетта
След прибирането на реколтата, плодовете се атакуват от редица болести при съхранението, които се развиват добре при температура 0 градуса С. Ако не се вземат превантивни мерки те могат напълно да унищожат продукцията. Основните болести са: четири вида гниене - меко, сиво, горчиво и сърцевинно, както саждиви петна, мухоцвък, горчиви ядки и Джонатанови петна.
Мекото гниене се проявява като жълти до бледокафяви, рязко очертани петна, с воднисти и меки тъкани, неприятен мирис на плесен и вкус на алкохол. Загниването бързо прониква в дълбочина и обхваща целия плод. При сивото гниене върху плодовете се развиват кафяви петна, чиято тъкан е твърда и плодът запазва своята форма.
Болестта се развива на огнища поради бързото си разпространение по съседните плодове. Ако плодът външно е здрав, но при разрязването му се вижда, че тъканта около семенната кутийка е обхваната от кафяво гниене, това е признак за горчиво гниене. За него е характерен горчивият вкус и неприятната миризма на плесен.
Сърцевидното гниене се познава по това, че при разрязване на плодовете, в областта на семенната кутийка и около нея се наблюдава тъмно гниене, придружено от образуване на сив налеп. Болестта се проявява след продължителен период на съхранение, при ниска температура и последващо запазване при стайна температура.
Саждивите петна се проявяват под формата на повърхностни, преливащи и неясно ограничени напетнявания върху плодовете, с маслиненозелен до кафяв цвят. Болестта мухоцвък се познава по ясно откроените черни точки, събрани в групи с различна големина.
Горчивите ядки се проявяват при намалено съдържание на калций в плодовете. Сигнал за тях е наличието под кожицата на дребни, твърди и закръглени ядки с гъбеста консистенция и горчив вкус. На заболелите от Джонатанови петна плодове се появяват дребни, кафяви петна, които по-късно хлътват. Плодовото месо под петната изсъхва и оттам проникват патогенни гъби, които причиняват загниване.
С цел задържане процесите на стареене и постигане максимална устойчивост на болести, в помещенията трябва да се създадат условия за постепенно доузряване на плодовете. Различните сортове трябва да се съхраняват в различни помещения или в отделни щайги.
Плодовете на някой сортове влияят отрицателно върху съхранението на други сортове, като причиняват физиологични разстройства - покафеняване на плодовото месо, на плодовата кора и др. Решаващо значение има и продължителността на съхранение. При оптимални условия ябълките издържат 90-240 дни, а крушите - 60-90 дни.
В домашни условия ябълките се съхраняват най-добре, като се подреждат в касетки по големина и степен на зрялост, а всеки плод се увива в хартия. При възможност ябълките могат да се съхраняват и на стелажи в сандъци, като между тях се поставят дървени стърготини. Друг вариант е ред ябълки, ред картофи. Крушите и дюлите се подреждат с дръжките нагоре в щайги, застлани с хартия.
Какво четем:
🔴 Как да казвате "не", без да изпитвате чувство за вина🔴 Като влезех в хола, ме хващаше депресията! Нищо чудно, зеленото просто не е моят цвят! Намери и своя според датата на раждане:
🔴 Бях на гости на една колежка и направо ме разби с тази баница. Такова чудо не бях яла досега!
Източник: pik