Да отдадем почит на миналото с вдъхновяващия спектакъл "Възрожденски разкази" на ансамбъл "Чинари"
Да сведем глава, да се пренесем в миналото и да си спомним за големите български възрожденци, които днес не са и не бива да бъдат забравени. Именно това е посланието на най-новия, въздействащ и вдъхновяващ спектакъл на ансамбъл „Чинари” - „Възрожденски разкази”, който ще бъде представен премиерно на 28 ноември в зала 1 на НДК, предаде репортер на БГНЕС.
Пълният състав на “Чинари” заедно с точно 60 музиканти на сцената – в това число група “ETNOTIX”, трио “Булгарина”, мъжки квартет “Българи”, както и специалното участие на “Софийски духов оркестър” с диригент Юли Дамянов, ще поднесат на публиката поредното фолклорно бижу със запазената марка “Чинари”. Вихрени български хора, патриотични маршове и възрожденски песни ще бъдат съчетани с едни от най-съкровените и любими произведения на Христо Ботев, ще ни накарат да си ги спомним и да ги чуем и видим през погледа на днешния ден. Малко преди Коледа и според традицията на “Чинари” от години насам да представят нов авторски спектакъл в края на годината, феновете на българския фолклор ще се насладят на един различен, патриотичен и зареждащ спектакъл – „Възрожденски разкази”. Автор, хореограф и режисьор е Асен Павлов - носител на ИКАР 2015 г. с ансамбъл “Чинари” за спектакъла “Траките”.
С премиерата на „Възрожденски разкази” на 28 ноември, танцьори и музиканти ще отдадат по различен начин своята почит към един от най-големите автори и герои на Възраждането ни – Христо Ботев. С танц и музика, под съпровода на пъстра палитра от музикални инструменти, “Чинари” ще ни припомнят стиховете „Майце си”, „Моята молитва”, “Елегия” и още от шедьоврите на поета, които вплетени в ритъма на музикално-танцовия спектакъл ще въздействат за пробуждане на националния дух и гордост.
„През 2013 г. направихме един вариант на „Възрожденски разкази”, което беше и поводът три години по-късно да се върнем отново на тази тематика и да донадградим спектакъла с оглед на опита, който натрупахме в залата и работейки по темата „Възрожденски разкази”. Този фрагмент, който направихме тогава беше, за да сме сигурни, че вървим в правилната посока, представяйки на публиката един музикално-танцов спектакъл със сериозна и тежка тематика като Българското Възраждане и съсредоточавайки се върху творчеството и героизма на Христо Ботев”, заяви в интервю за БГНЕС Асен Павлов, арт директор, главен хореограф и продуцент на ансамбъл “Чинари”.
„Знакът беше положителен, но не беше достатъчно това, което направихме като изказ на сцената. Ето защо три години по-късно се връщаме с нова музикална среда на целия спектакъл, под звуците на Софийски духов оркестър, група “ETNOTIX”, трио “Булгарина” и мъжки квартет “Българи”. В този си вид спектакълът вече наистина има завършен вид. Хореографията е мое дело и на Анатолий Клочков, който работи повече от 4-5 години в ансамбъл „Чинари”. Той направи казашки танц, специално за „Възрожденски разкази”, с които пък ние като българи правим един дълбок поклон към руския народ за неговата саможертва, за да помогнат днес да има България в тази си идентичност, която ние се опитваме с днешна дата да съхраняваме”, обясни Павлов.
Музикалната конструкция на спектакъла е подредена от композитора Костадин Генчев, като вътре има много музика и от други автори. Специално за спектакъла е написана музика и от диригента на Софийски духов оркестър Юли Дамянов. Кирил Владов също е написал музика. „Има и много произведения, които бяха готови и ще ползваме като музикални композиции на Дико Илиев и много познати възрожденски песни, които се надявам да приповдигнат духа на българина, каквато е и целта на спектакъла. Да си припомним тези славни и героични времена, за да можем и към днешна дата да търсим другия вид героизъм, който по никакъв начин не може да кореспондира с този, който е правен по време на Възраждането, но и днес има място за герои”, заяви Асен Павлов.
Той е категоричен, че темата „Възрожденски разкази” да бъде пресъздадена с танц и музика е много сложно. „Тя е територия на театъра и киното. Иска детайли и конкретика, която много трудно се постига с танц. Ето защо, като автор на спектакъла, предпочетох да се концентрираме върху Христо Ботев, което води до по-ясна тематична линия на спектакъла. В противен случай трябваше да прибегнем до други стилови жанрове, които да смесим на сцената и щяхме да избягаме от профила и идеята за създаване на ансамбъл „Чинари”, поясни арт директорът на ансамбъла.
Павлов е категоричен, че мъжкият български танц в конкретиката си е изключително мъжкарски, зрелищен и носи тази сила, която я има във Възраждането, героизма и патриотизма, които са имали тогавашните българи. „На места женската игра е изпълнена с такава красота, нежност и изящество, а на много места и с тъга, която по същия начин кореспондира на много от моментите, които преживява българката по време на Възраждането. В българския танц има тази препратка и нюанс, който помага на характера на Възраждането. Много е трудно това да се съчетае, затова и много малко хореографи са работили по темата „Възрожденски разкази”, допълни Асен Павлов. Той е на мнение, че стиховете на Ботев са абсолютно достатъчни и е убеден, че няма как да не се развълнува човек, когато слуша „Майце си”, „Моята молитва”, „На прощаване”, „Баща и син”, „Елегия”, „Обесването на Васил Левски” или „Хаджи Димитър”.
„Репетициите по темата „Възрожденски разкази” не спираха последните 3 години. И до този момент сглобяваме, променяме, защото искаме нещата да станат още по-добри и истински. Танцовото и музикалното изкуство всеки път се преживява по различен начин. Всеки път, когато идвате да гледате спектакъла „Възрожденски разкази” ще прибавяме нещо, ще отнемаме друго. На 28 ноември в зала 1 на НДК вие ще виждате нещо, което не сте виждали досега. Очаквам след тази мащабна премиера да има голям интерес от всички общини и хора, които искат да видят спектакъла извън столицата.
Ние българите може да седнем, да сведем глава, да се пренесем в миналото и да направим дълбок поклон към последователите на Ботев и хората, които съумяха да го съхранят до ден днешен”, посочи арт директорът на ансамбъл „Чинари”.
Апелът на спектакъла е да си припомним силата на българския възрожденски дух, обясни Асен Павлов и добави – „Имаме нужда от това нещо”. „И в световен мащаб е доказано, че когато един народ преживява икономическа, духовна криза, единственият спасителен пояс е традицията и историята му. Народ, древен като нашия, който има историята, традициите, героите си, това е спасителният ни пояс. Връщаме се назад и казваме-Ботев, Левски, връщаме се назад към нашата невероятна литература и автори. Нещата са писани преди 100 години, а все едно се пишат днес. Всичко като действие се повтаря, просто героите са различни”, смята той.
„Нашата история е на повече от 1300 години. В световен мащаб държавите, които са съхранили името си до ден днешен са малко, както ние сме съхранили името България. Натрупали сме тази хилядолетна история, която като истинност реално е във фолклора и в традицията. Историците казват-остава написаното, това е историята, а аз казвам-във фолклора е истината, защото там-в семейството, край огнището дядото и бабата са разказвали на внучето наистина неща, които са видели. Да, някои неща са изгубени, други-забравени. Аз се радвам, че в нашия фолклор са закодирани много естетически елементи, които ни позволяват в това трудно време да оцелеем. Единствено традицията на българина, на българското семейство, българските мъж и жена, е онова нещо, заради което продължаваме да съществуваме като народ. Това е спасението, което Господ ни е дал, че сме с такава хилядолетна история”, коментира арт директорът на ансамбъла.
Според него алчността, обаче е страшен порок за всяко едно общество и тя може би ще ни погуби. „Човек трябва да взима, толкова, колкото му е достатъчно, а останалото да го дава на другите и да го споделя. Политиците и хората, от които зависим ние-хората на културата малко да се замислят. Надявам се да има повече български меценати и този тип подпомагане на българската култура да се развива, защото натам е бъдещето. Държавата е просто един събирач на данъци, но да ни дава възможност да работим в една нормална конкурентна среда. В момента средата за култура в България не е нормална”, заяви още Асен Павлов.
Билетите за „Възрожденски разкази” на 28 ноември в зала 1 на НДК могат да се закупят в интернет в мрежата на Ticketportal.bg, а също и в Билетен център в НДК, касата на зала “Арена – Армеец”, книжарници Booktrading, бензиностанции OMV, Office1Superstore, “На тъмно”. Цената им е от 10 до 40 лв., според мястото в залата. /БГНЕС
Какво четем:
🔴 Български рейнджър с трогателен клип в подкрепа на болни деца (ВИДЕО)🔴 Баба Кера и Жана
🔴 Японци пеят и танцуват български фолклорни песни в Токио! Заслужават да ги аплодираме, нали? (ВИДЕО)
Източник: БГНЕС