Сегашният елит не си заслужава народa



- Госпожо Радева, какви са аргументите в защита на мажоритарния принцип за избиране на депутати ?

- Пред всико искам да кажа, че съм потресена от всички лъжи и инсинуации, които се изрекоха по отношение на самия референдум, иницииран от екипа на Слави, и недвусмисленото желание на обществото депутатите да се избират мажоритарно. Аз съм добронамерен човек, но тази агресия, която се изля върху кампанията за този референдум просто ме отврати. Стана ми ясно,че този елит не си заслужава народа. Отровена съм от това негово поведение. След като не уважаваш гласа на народа, не може да говориш за демокрация.

- Но все пак гласът народен не винаги е глас Божий, защото народът не винаги знае какво иска. Казано е още през осми век от един тогавашен, условно казано, политолог - Алкуин, съветник и биограф на Карл Велики..

- Тези думи на средновековния мислител наистина се повтарят непрекъсното, но не съм съгласна с тях. През осми век, когато е царяло всеобщо невежество, сигурно е била така, но не и днес. Сега хората са информирани и виждат за какво става въпрос. И са наясно че така не може повече да продължава.

- Основният аргумент на противнците на мажоритарния вот е, че се ограничава предствителството на отделни слоеве от обществото, чиито интереси отстояват по-малките партии.

- Изобщо не е важно колко партии ще има в парламента. Сега са 8, и какво от това ?
Важно е страната да бъде управлявана добре. Затова съм привърженик на мажоритарни избори, за да се излъчат стойностни хора. А ако говорим за история, държа да припомня, че Хитлер през 1932 година спечели изборите благодарение именно на пропорционалната система.
Тя създава ужасното преплитане на олигархични върхушки и политически интереси. И не случайно срещу референдума скочиха толкова много хора, като някои не се посвениха да го сравнят с атомна бомба, която няма да остави камък върху камък от България.

- Това наистина са крайни позиции.

- Да, но се тиражираха в националния ефир.

- Не е ли малко късно за подобна изборна реформа? През 1990 г. се избраха наистина достойни хора и от двете страни, когато гласувахме за Велико народно събрание, но днес нещата в България са доста различни.

- Никога не е късно. Мажоритарният вот е първата исторически създала се система за избор на народни представители. Така са избирали френските провинции своите пратеници при краля,така е избиран и английският парламент още от Средновековието. С което се полага въобще началото на демокрацията. Това е най-лесният и ефикасенначин да познаваш лично, отблизо своя народен представител и така да го държиш отговорен. Така е и днес в Англия и Франция. Хората държат на традициите си.
Но и българите са с наясно с този вот. Така избираме кметове и президент. Не ви ви прави впечатление, че това са двете институции, които се ползват с най висок рейтинг? Именно защото хората разпознават личностите - държавния глава и кмета си.

- И все пак съгласете се, че мажоритарната система лишава от представителство доста широки слоеве от населението.

- Да, това е основният аргументи на противниците й. Но нима това е най-важното?Работата на депутатите е да ни управляват добре. Но за да стане това, трябва да се издигнат стойностни хора. И въобще ако е толкова лоша мажоритарната система, защо англичани и американци не идват да живеят в България, а нашите деца отиват там ?
Освен това и този аргумент не е съвсем верен. Във Франция, чиято система предлагаме, има 14 партии в Националното събрание. А у нас, в Седмото Велико Народно събрание бяха 7, плюс 4 независим депутати.

- Като стана въпрос за българите зад граница, не ги ли лишава мажоритарната система от реално представителство ?

- Нищо подобно! В проекта си за новия избирателен кодекс, г-жа Мая Манолова е представила как ще изгледа всичко това. Българите зад граница ще имат 9 избирателни окръга. И ще издигат и гласуват за познатите им хора.

- Добре, но как ще работи, да речем, народният представител на българите във Великобритания?Къде ще пребивава - в Лондон или София ?

- Сега не сме 19 век. При съвременните комуникации той спокойно може да следи всичко, което става в България, да изпраща своите мнения и позиции и дори да гласува от разстояние

- Все пак, партийните машини няма ли да налагат съответния кандидат ?

- Те и сега ги налагат. Нямаш никакъв избор да избереш кандидат, който ти харесва. Нашите социологически изследвания го показват. Но самите партии още не осъзнават, че тази система е полезна и за тях. Защото тя ще укрепва партийните елити, ще изхвърля по естествен начин случайните хора или тези, които са си купили депутатските места. При директните сблъсъци и дискусии лице в лице в едномандатните райони просто не може да уредиш с депутатско кресло "своя човек", ако той няма нужните качества, или просто не може да върже две думи на кръст, демонстрирайки явно невежество. Така в парламента ще влязат наистина стойностни хора. Ако си вършат работата, ще ги преизбират до дълбока старост. Ако не, просто ще бъдат изгонени, като се случи вече с доста кметове. Местните партийни феодали и аристократи просто нямат шанс.

- Но не и бизнесмените феодали, които държат в икономическо подчинение цели бъдещи едномандатни райони ?

- Е, сигурно две-три подобни личности ще влязат в парламента, няма как, но те няма да влияят на цялостната положителна промяна на политическия пейзаж.

- Може ли обаче мажоритарната система да се въведе още за очертаващите се предсрочни избори напролет ?

- Няма никакви проблеми. Омбудсманът г-жа Манолова вече е изчислила 240-те едномандатни района, максимално равни по население. Аз разбирам страха на партиите и най вече на много от настоящите депутати, които ще се простят с местата си. Но нека не стигаме до повторение на народните протести от 1997 или 2013 година.

- А как се отнасяте към идеята на ДСБ за въвеждане на немската избирателна система ?

- Тя е отвратителна! Аз, професионалният политолог и социолог, доцент, доктор на науките и т.н., се обърках, когато трябваше да попълня примерна бюлетина по време на една моя специализация. Честно си признавам - направо ми стана лошо, докато се опитвах да схвана какво трябва да подчертая и какво да зачертая. Какво остава за бабите от село ? Които иначе добре знаят кого да си изберат за кмет. Смятам, че преференциалната система - и не само немската - си е чисто лицемерие, които прикрива отново пробутването на партийните кандидати. Впрочем убедихме се в това и при нашите избори. Тя не отнема властта от политико-икономическите елити и не я връща на народа.


Какво четем:

🔴 "Безбог" повтори в Стокхолм триумфа от Локарно

🔴 Носим гените на прабългарите и траките, а не на славяните

🔴 12 от най-красивите български села (СНИМКИ)

Източник: Стандарт



Коментари



горе