Наследници на известни фамилии от години окупират НАТФИЗ



Около 50 младежи и девойки с популярни артистични и не само артистични фамилии учат в НАТФИЗ в момента или са го завършили наскоро. Някои от тях са трето поколение актьори, има дори и четвърто.

Ако се върнем назад във времето, този списък ще стане по-дълъг от реката Нил. Когато един наследник показва дар и талант като на родителите си или поне на единия от тях, казваме, че “крушата не пада по-далеч от дървото”, или че “кръвта вода не става”.

Когато обаче отрокът на известни успели хора няма дори един атом от техните способности, според Достоевски “природата си е почивала”.

Теодора Кулева

Внушителна е наследствената реколтата в НАТФИЗ, но я да видим и дали е качествена? Или при приемането им са влезли в действие “подводници”, както евфемистично някои наричат “връзките”.

Стефан Данаилов с Александра и Виктор Цанкови

“Ние не сме поколение на “връзките”. Не приемам намеса и влияние, искам сама да постигам целите си!”, казва Радина Мирославова Боршош, която е на първо място в списъка на приетите актьорско майсторство в класа на Стефан Данаилов през септември т.г.

Мартина Пенева

Предполагам, че като нея са мислили и хората от другите артистични поколения през годините. Но едно е да го твърдиш, друго е да го доказваш с таланта си. Прожекторите на сцената и на снимачната площадка безпощадно улавят всеки фалш и творческа немощ.

Алиса Атанасова

Традицията артистичните фамилии да се повтарят през годините може би започва от самия Николай Осипович Масалитинов, който през 1925 г. идва в София да учи българските артисти на театрално майсторство и остава до края на живота си през 1961 г.

Асен Мутафчиев

Негова дъщеря е актрисата Таня Масалитинова.

Мила Люцканова (вляво) с колежката си Боряна Братоева получават "Икар" за дебюта си пиесата "Сестри Палавееви"

Синовете на големите Иван Димов и Константин Кисимов също свързват живота си с театъра и киното. Петър Димов става актьор, Васил Кисимов - актьор и режисьор.

Петър Вълчанов и баща му Вълчан Петров

И се продължава през годините. И двете деца на Апостол Карамитев - Маргарита и Момчил, завършват актьорско майсторство в тогавашния ВИТИЗ.

Лора Кадурина

Актьори стават синовете на Иван Братанов - Владимир, на Георги Калоянчев - Ивайло, на Георги Георгиев-Гец - Иван.

Както и дъщерите на режисьора Стефан Караламбов - Меглена, на Стоянка Мутафова - Мария (Муки), на Григор Вачков - Мартина, на Рангел Вълчанов - Ани, на Юрий Яковлев - Жана, на Любомир Димитров и Емилия Радева - Катерина.

Съвсем отделна тема е коя от кях как се реализира в киното и театъра.

Възпитаници на НАТФИЗ в различните му специалности са още много младежи и девойки с известни фамилии: Тото Митовски, Антони Георгиев Стоев, Петър Красимиров Крумов, Константин Лунгов, Десислава Лекарска, Васил Еленов, Ангелин Балсамаджиев, Ангел Генов, Радослав Гочев, Васил Мирчев, Александра Сърчаджиева, Виктор Танев, Дечо Таралежков, Атанас Джидров, Мартин Гяуров и много други.

Радина Боршош:

Първа в списъка

Тя е дъщеря на Мирослав Боршош, директора на НДК, от брака му с тв журналистката Искра Владимирова. По образование Миро е културолог. Бил е продуцент на сериала по БНТ “Недадените”, посветен на спасяването на българските евреи, продуцира и няколко хитови театрални моноспектакъла - на Камен Донев, Мариус Куркински и др.

Радина се подготвя в школата на Малин Кръстев. Там идва екип на режисьора Димитър Коцев-Шошо и след тежък кастинг от три кръга я избират за ролята на Ива във филма “Маймуна”. Така 18-годишното момиче първо дебютира в киното, после влиза в храма НАТФИЗ. Драматургичният й монолог е на Мила от “В полите на Витоша” от Яворов. Когато вижда, че е на първо място в списъка на приетите актьорско майсторство, най-напред се обажда на майка си.

Теодора Кулева

По майка Колева

Фамилията на Теодора по баща е Кулева, а по майка - Колева. Кръстена е на дядо си Тодор - великия Тодор Колев. И двамата родители са завършили ВИТИЗ. Венцислав Кулев дебютира в киното още през 1978 г. във филма “Бягай... обичам те”, но после се отдава на журналистиката и драматургията. Майката Албена Колева е в трупата на Народния театър. Освен от сцената е известна и от телевизионните си участия. Игра заедно с баща си в ситкома на ТВ 7 “Сутрешен блок”.

Дядо Тодор е против внучката му да става актриса, но после й помага за изпитите. Когато кандидатства, никой не знае за родството й с Тодор Колев. Влиза в института при втория опит. Сега Теодора е четвърти курс актьорско майсторство в класа на Ивайло Христов.

“Аз не съм от тези хора, които са с болна амбиция - казва внучката на Тодор Колев в интервю за “168 часа”. - Искам да стигна дотам, че достойно да нося неговото име, и ако гледа отнякъде, да си каже - да, тя в крайна сметка стана добра актриса. Когато животът ти е белязан от такъв голям талант, трудно можеш да го надскочиш, но искам да стигна дотам, че да правя ролите си с достойнство и публиката да ме уважава...”

Теодора вече се е снимала в киното - в малка роля в комедията “Корпус за бързо реагиране”. Гост актьор е в Народния театър, където играе в две постановки - “Дългият път на деня към нощта” и “Животът е прекрасен”.

Александра и

Виктор Цанкови

С двама велики дядовци

В момента в НАТФИЗ има двама студенти, които си приличат по всичко освен по специалностите, които учат. Александра е в първи курс филмов и телевизионен монтаж, а на близнака й Виктор предстои дипломиране по операторско майсторство с късометражния филм “Леа”. Художествен ръководител му е големият оператор проф. Венец Димитров.

Александра и Виктор пък какво интелектуално-артистично наследство носят!

Баща им Росен Цанков е сред най-успелите продуценти. Той е един от съсобствениците на продуцентската компания СИА и нейната дъщерна фирма “Камера”. Цанков, Димитър Гочев и Димитър Митовски направиха пробива в българското тв кино със “Стъклен дом”, “Революция Z”, след това затвърдиха успехите си с “Под прикритие” и “Фамилията”.

Баба им е една от най-големите красавици през 60-те и 70-те години на миналия век, манекенката Мария. Близнаците имат двама много известни дядовци. Биологичният е изключителният режисьор Вили Цанков, а другият - самият Стефан Данаилов (на снимката). Мария първоначално е омъжена за Цанков, но после не устоява пред красавеца актьор Ламбо.

Прадядо на Александра и Росен е Хрисан Цанков - актьор, оперетен и драматичен режисьор, театрален критик и преводач. Дългогодишен артистичен секретар, драматург и режисьор в Народния театър. Негова дъщеря (сестра на Вили Цанков) и Искра Цанкова-Сиама - художник фотограф, която от края на 60-те години живее и работи в Париж.

Мартина Пенева

Сладка и нахъсана

Мартина Пенева е дъщеря на Наско - музикант, вокал на Б.Т.Р. и на известната гримьорка и модел Силвия Стойчева, която преди години нашумя с еротичната фотосесия с Димитър Бербатов.

И двамата родители подкрепят Мартина в избора й да кандидатства в НАТФИЗ. Влиза в академията от раз в класа на проф. Иван Добчев след добра подготовка в театралната студиа на Петър Върбанов.

Сега Мартина е във втори курс. В един неин словесен портрет я наричат “Сладка, млада и нахъсана бъдеща актриса”. Първите две неща си личат и на снимката, третото й го пожелавам от сърце.

Мартина Пенева дебютира на сцената направо с главна роля. Играе Роня в спектакъла на театър “София” “Роня, дъщерята на разбойника” по Астрид Линдгрен.В пиесата голямата писателка поставя пред зрителите големия въпрос за разминаването между деца и родители.

Алиса Атанасова
     От свръхартистичен род

И Алиса Атанасова е израснала в свръхартистично семейство. Тя е внучка на Виолета Бахчеванова и Васил Стойчев, някогашни колоси в Народния театър.

Родителите й също са завършили НАТФИЗ. Майка й Десислава Стойчева е доктор по театрално и филмово изкуство, преподавател в НАТФИЗ. Там преподава и бащата - проф. Атанас Атанасов. Помним го от сериалите “Четвърта власт” и “Стъклен дом”, снимал се е в много български и чуждестранни филми и сериали.

Като ученичка Алиса набляга на математиката. И си представя живот без театъра, защото вижда какво дава, но и какво взема той от хората в семейството й. Прави сметки да учи социология, но... завършва актьорско майсторство в класа на проф. Пламен Марков.

В спектакъла “Гео” в Народния театър Алиса играе ролята на Мила, съпруга на поета Гео Милев. Сега е в трупата на МГТ “Зад канала” и репетира в спектакъла “Човекът, който искаше” по творби на Чехов. Наскоро театърът направи първото си детско представление - “Том Сойер”, а Алиса е в ролята на Том.

Асен Мутафчиев
     Четвърто поколение актьор

Баща му Христо Мутафчиев освен известен с участията си в много филми и сериали актьор е и председател на Съюза на българските артисти. И майка му Лиза Шопова е актриса. Дядо на Асен е Наум Шопов, баба - Невена Симеонова, също известни актьори.

А прабаба му Мара Шопова е актриса в старозагорския театър и нейният глас е първият, прозвучал в ефира на радио “Стара Загора”. Актьори са и вуйчото на Асен - Христо Шопов, и вуйна му Мариана Станишева.

Асен Мутафчиев завършва столичното 134-о СОУ “Димчо Дебелянов” - по-известно като еврейското училище, и кандидатства в НАТФИЗ, подготвян от майка си Лиза.

Баща му Христо искал той да учи драматургия. Младежът е приет от първия път актьорско майсторство в класа на Мастера - проф. Стефан Данаилов.

Асен е в един клас с Теодора Кулева, Александра Тюркмен, дъщерята на Филип Найденов-Фатик, Стефан Сърчаджиев, сина на Стефан Сърчаджиев-Съра и внук на големия режисьор проф. Стефан Сърчаджиев...

Още като второкурсник Асен получава роли на професионалната сцена - в “Г-жа Министершата” (Театър “София”) и в “Заешка дупка” в Театър 199.

Признава, че в актьорството си се учи от всичките си роднини, но най-много от преподавателя си Мастера.

Мила Люцканова
     С “Икар” за дебют

Актрисата Мила Люцканова е дъщеря на Владмир Люцканов, актьор и режисьор, директор на Младежкия театър, и на журналистката Антоанета Бачурова. Неин дядо е големият режисьор Николай Люцканов.

Мила завършва испанска гимназия и записва културология в СУ. Завъшва семестриално, но вместо да защити дипломната си работа, кандидатства в НАТФИЗ.

Още като студентка дебютира в спектакъла “Летище”, постановка на баща й в Младежкия театър. Той казва за нея: “Бързо възприема, сценична е, говори добре, пее хубаво, отработва бързо задачите. Силно се надявам да има щастлива съдба в тази професия, която дава, но и много отнема.”

Мила владее испански и английски, фен е на хевиметъла, участва в рок група “Еверест” - пее и свири на китара.

Играе в “Самотният град”, постановка пак на баща й в Театър 199. В Пловдивския театър е партизанката Яра в “Сестри Палавееви”. Заедно с Боряна Братоева (на снимката вдясно), която е сестра й Кара, спечелиха “Икар” за дебют.

Петър Вълчанов
     Искал да е артист или художник

Петър не е син на Рангел Вълчанов, а на актрисата Ваня Братоева и на пловдивския художник Вълчан Петров (на снимката вдясно). “Поне трима художници от това поколение заслужават определението “гениални”. И това са Атанас Яранов, Димитър Казаков и Вълчан Петров”, казваше критикът Владимир Свинтила.

Синът обаче завършва режисура в НАТФИЗ в класа на акад. Людмил Стайков.

“И от двамата съм взел по нещо - признава Петър. - Брадата е от баща ми, а кривият нос - от майка ми. Още от дете исках да стана актьор, защото смятах, че по този начин мога да съм всякакъв - полицай, космонавт, лекар. Но също желаех и да съм художник, за да мога да рисувам, да продавам картини, да изкарвам пари, за да си купя кола - жигули комби като на баща ми...”

Още като студент Петър Вълчанов се жени за колежката си от режисьорския клас на проф. Георги Дюлгеров Кристина Грозева (която не е дъщеря на Александър Грозев), и освен съпружески създават и страхотен творчески тандем.

Всички техни проекти досега са успешни. Започват с документалния филм “Притча за живота” (2009), година по късно е телевизионният “Аварийно кацане”. С късометражния “Скок” през 2013 г. печелят наградата за най-добър филм на 15-ия международен фестивал за късометражни филми в Брюксел.

“Урок” е дебют в игралното дългометражно кино и с него печелят награди на десетки световни кинофестивали. Скоро по екраните тръгва най-новият им филм “Слава”.

Лора Кадурина

Избра драматургията

Още една дъщеря изневери на артистичната професия на известния си баща и избра драматургията за своя съдба.

Става дума за Лора Кадурина, дъщеря на Георги Кадурин. От същата фамилия по майчина линия е режисьорът и актьор Николай Илиев, който пък е женен за актрисата Саня Борисова. А баща му Бойко Илиев е театрален режисьор, но се е снимал и като актьор във филма “Балът на самотните”.

Лора избира да пише драматургични текстове, защото родителите й не я подкрепят за актьорство в НАТФИЗ. Съветват я да опита нещо друго и тя записва журналистика.

Достатъчна й е една година, за да разбере, че не се чувства особено щастлива в тази професия. След вътрешна дилема актьорство или драматургия избира второто.

Сега е втора година в класа на ректора на на академията проф. Станислав Семерджиев и доц. Марин Дамянов.

Пожелавам й да напише пиеса или киносценарий, в който да събере цялата си актьорска рода, включително и леля си - известната дерматоложка проф. Мирослава Кадурина.

Владимира Калановска

Анимация вместо сцена

Актьорът Веселин Калановски стана известен след тв сериалите “Хотел “България”, “Людмил и Руслана”, “Домашен арест и др. Сега играе Левски в постановката на Стефан Цанев “Народе????”. Дъщеря му Владимира обаче изневери на актьорството и завършва анимация в НАТФИЗ.

“Не съм изневерила. Рисувам, откакто се се помня и нямаше как да уча друго”, казва Владимира. Тя завършва специалността “Текстил” в Националната гимназия за приложни изкуства. Една година учи дизайн на мебели в Лесотехническия институт, но разбира, че това не е по сърцето й.

Кандидатства и веднага е приета в НАТФИЗ при проф. Владислав Будинов. Сега подготвя дипломната си работа, но не пожела да каже темата й. Вече работи като графичен дизайнер в киното и смята там да развива възможностите си.

Тея Сугарева

Пише стихове като баща си Едвин

Тея е редовен докторант в катедра “Актьорство и режисура за драматичен театър” в НАТФИЗ. Тя се ражда, когато баща й Едвин Сугарев е един от главните герои в антикомунистическите митинги, шествия и протести по площадите - на 5 декември 1989 г. Завършва хуманитаристка в Националната гимназия за древни езици и култури.

Пише стихове като баща си и дори печели награди от няколко престижни литературни конкурси. През 2008 г. е приета в специалността “Режисура за драматичен театър” в класа на проф. Снежина Танковска. Дипломната й работа при завършването на академията е “Мъртви души” по Михаил Булгаков от Н. В. Гогол - композиция. За нея през 2013 г. печели “Златен Кукерикон” - награда в категорията “Млада сила”.

През 2012-2013 г. кара магистърската програма “Театрално изкуство”. Завършва със защита на магистърска теза на тема “Аспекти на съвместната работа на режисьора и драматурга в съвременния български театър”.

От 2014 г. преподава актьорство за драматичен театър и обща психофизическа подготовка на актьора в НАТФИЗ и МОНТФИЗ.


Какво четем:

🔴 Нешка срещу Илияна: Междузвездни войни

🔴 Свежен - българско село по датски модел (Видео)

🔴 Бъдете внимателни към своя народ

Източник: 24 часа



Коментари



горе