Асен Павлов: Будим националния дух и гордост



Най-новият, въздействащ и вдъхновяващ спектакъл на "Чинари" се нарича "Възрожденски разкази". Премиерата му е на 28 ноември в зала номер едно на НДК. На сцената ще излязат всички артисти от ансамбъла, група "Etnotix", трио "Булгарина", мъжки квартет "Българи". Специално участие има Софийският духов оркестър с диригент Юли Дамянов. Всички заедно ще отдадат по различен начин своята почит към гениалния поет и революционер Христо Ботев. Артистите ще ни припомнят "Майце си", „Моята молитва", "Елегия" и още от шедьоврите на Ботев, които вплетени в ритъма на музикално-танцовия спектакъл ще въздействат за пробуждане на националния дух и гордост. Билетите за "Възрожденски разкази" могат да се закупят в интернет в мрежата на Ticketportal.bg, в НДК, на касата на "Арена Армеец", в книжарниците Booktrading, бензиностанции OMV, Office1Superstore, "На тъмно". Цената им е от 10 до 40 лева.

Автор, хореограф и режисьор е Асен Павлов - носител на "Икар" 2015 с "Чинари" за постановката "Траките".

- Господин Павлов, в последните години трупата представя все нови и нови спектакли. Това темпо не е ли изтощаващо и на каква цена го поддържате?

- Темпото сме го задали самите ние - с оглед творческите си и финансови възможности. По никакъв начин не искаме да се сравняваме с останалите. Всеки ръководител преценява сам каква отговорност да поеме в конкретния момент. Разбира се, че е изморително, изтощително и понякога обстановката е сложна по време на работа, но въпреки всичко ние се справяме.

- Публиката бързо свиква с хубавото: не става ли все по-трудно да се задоволят очакванията й - особено когато става въпрос за изкуство като танца?

- Основната задача на изкуството, което ние създаваме, е свързана с естетическите пропорции. Така че изненади няма. Естествено е публиката да харесва и да търси красивото. Разбира се, ние пък сме тези, които трябва всеки път да провокираме зрителите за да преживяват българския танц чрез нашите представления.

- Какво да очакваме от "Възрожденски разкази" и защо избрахте това заглавие?

- Ще прозвучат много познати произведения от репертоара на Софийския духов оркестър, както и нови музикални пиеси, написани специално за „Възрожденски разкази". Техни автори са Костадин Генчев, Юли Дамянов, Ангел Добрев, Христофор Раданов и Кирил Владов. Целият този пъзел от поезия, музика и танц ще бъде представен на премиерата на 28 ноември в зала номер едно на НДК от 19, 30 часа.

- Има ли нашето общество необходимост от Възраждане?

- Ние, българите, трябва да се гордеем, че сме наследници на древна култура и древен народ. В основата на всяко творчество по нашите земи е естетическо съвършенство, създавано в продължение на повече от 1300 години. Ние не трябва да забравяме това, а напротив - да възраждаме и претворяваме българщината. Затова голямото послание на спектакъла ни е: „Да си припомним силата на българския възрожденски дух".

- Как се разказва с танци и музика?

- Както вече споменах, свързващият тематичен и до някаква степен сюжетен елемент е творчеството и най-вече поезията на Христо Ботев. Изключително е трудно само и единствено с танц да се разкаже толкова сложна и отговорна тема от епохата на Възраждането. Това по-скоро е приоритет на театъра и киното, където има създадени стотици произведения, някои от които са се превърнали в истински шедьоври. Eто защо и ние с помощта на стиховете и песните успяхме да направим още по-реалистични „Възрожденски разкази".

- Вече повече от 23 години ансамбъл "Чинари" е сред възродителите на българския фолклор. Как успявате да съхраните този пламък у танцьорите и у публиката, която ви подкрепя през цялото това време?

- Може би причината е не само в моя ентусиазъм, но и в екипа от артисти, с които работя от доста години. Те предават на новите танцьори този заряд и тази любов, с които "Чинари" съумя да оцелее въпреки трудностите. В момента, в който ансамбълът стана популярен и познаваем не само сред българската публика, но и по света, ние по естествен начин създадохме най-верните си почитатели. Те откриват в спектаклите ни онази сила и енергия, които само българският танц може да покаже с толкова естетически и емоционален баланс. Феновете ни се увеличават и заради разнообразния репертоар на ансамбъла.

- Лично за вас - като основател, хореограф и двигател на трупата, какво се промени през времето?

- "Чинари" премина през много етапи от своето развитие. Ансамбълът е дете на демокрацията и творчеството на свободните артисти, независими от държавните институции и не чакащи субсидия, както повечето трупи. Това наложи да извървим пътя си и до днес сами. Открихме начина за оцеляване водени единствено и само от мисълта, че сме от първите, които продължават напред въпреки проблемите. Ансамбъл "Чинари" винаги се е стремил да представя българския фолклор по свой съвременен начин в търсене на нови сценични форми и използване на модерни похвати. Самият аз по-скоро успях да си остана същият ентусиаст и човек с мечти, който работи и се надява те да се сбъднат рано или късно. Ако говорим за промяна, тя е в наивността, която притежавах като млад артист и хореограф - днес съм я превъзмогнал до степен, позволена от ситуацията. Моето усещане е, че всеки се ражда, за да създава. Така че когато създаваме нов танц, ново произведение, нов спектакъл, ние се чувстваме още по-пълноценни в житейския си и творчески път.

- 23 години много или малко са?


- "Чинари" е от най–младите професионални ансамбли в България - голяма част от трупите са създадени преди повече от 60 години. Това, разбира се, по никакъв начин не трябва да спира младите и днес да създават нови проекти по нашия пример.

- Какво си пожелавате да ви се случи в следващите 22 години?

- Мечтая ансамбъл „Чинари" да има самостоятелен театър, в който да представяме не само нашите проекти, но и всичко интересно и ново, което се прави в България и в света.


Какво четем:

🔴 Снегът идва утре

🔴 Булка избяга от сватбата си с кума

🔴 Турция е ненадеждна, ще пазим външните граници с България

Източник: Стандарт



Коментари



горе