Тракийското светилище край Хасковските минерални бани е съпоставимо с Перперикон
Местността "Хасара" край с. Минерални бани е огромен културно-исторически комплекст
с обща площ над 100 дка. Ръководителят на проекта доц. д-р Здравко Димитров, археолог
от БАН, смята, че обектът е от национално значение.
- Доц. Димитров, вие сте ръководител на разкопките край местността Ангел войвода. Какво показаха проучванията Ви?
- За първи път тази година през месец май започнахме редовни археологически разкопки на този доста известен обект. Първите проучвания показаха, че действително общата хронология на обекта е такава, каквато колегите от музея в Хасково бяха определили още преди десетилетия. Това е едно много голямо тракийско светилище от II-I в. пр.н.е и наследено по-късно от една късно римска и ранно византийска крепост от IV-VI в., но изненадващо беше, че както самата крепост, така и тракийското светилище са доста по-големи, отколкото първоначално очаквахме.
- Каква е датировката на тракийското светилище и скалните гробища?
- Приблизително около 3000 години, тъй като това са последните изяви на тракийската култура от периода - края на II-ро и началото на I-во хил. пр.н.е. Свикнали сме да го определяме около времето на Троянската война или малко след това. Скалните комплекси са много характерни за целите Източни Родопи, Хасар и Странджа, а културните традиции идват от юг, от Мала Азия и Гърция.
Точната датировка е абсолютно невъзможна, тъй като това са едни скални комплекси, които не запазват културни пластове. Разбира се, около тях има и керамика, но тя никога не е сигурен контекст. Като цяло колегите специалисти също смятат, че т.н. ранно - желязна епоха, времето от XII-XI в. пр.н.е. до към VI в. пр.хр е епохата, в която най-силно са се развили.
При Ангел войвода особено специфично е изпълнението на многобройни скални ниши в скалите, които съставят целия склон на Хасара до селото. По стари обходи са регистрирани 54 ниши, но ние смятаме, че са много повече, тъй като има и по северния склон и тепърва предстои да ги изследваме и картираме, за да ги отбележим на една по-подробна карта.
- Каква е общата площ на комплекса?
- Тракийският все още не може да бъде определен, тъй като има много скални ядки. Те се виждат в гората и на всяка има изсичания. Площта е огромна, определено е над 100 дка. А крепостта от късно римската епоха, IV в. е заснета с точни джипиес координати. Нейната площ е точно 8 дка – от самия връх на Хасара до с. Ангел войвода.
- Възможно ли е комплексът да бъде съпоставим с Перперикон?
- Определено е съпоставим. Те се доближават като природни дадености, освен това са доста близо един до друг – буквално на 15 км разстояние. Става дума за центрове на изява на една и съща култура от тракийски времена. Освен това на Перперикон се развива един огромен римски късноантичен център, същото се случва и на Ангел войвода. Дори двете крепости от късноримската епоха имат и пряка видимост, така че реално са били в една и съща система на отбрана на Римската империя. Абсолютно съм съгласен, че те са два доста подобни обекта както от тракийския период, така и от по-късната римска античност.
- В този смисъл да очакваме ли същия туристически интерес и към този обект?
- Потенциал, разбира се, че има. Но за туристическия поток вече има доста странични фактори, не сме само ние, археолозите и проучвателите. Има дадености за развитие на туризма, тъй като освен природните и културно-историческите феномени на скалната култура, които има там, обекта е доста близо до Хасково, до една много добра пътна мрежа, каквато има в община Минерални бани. Самата община и общинското ръководство и кметът Мюмюн Искендел изключително много помагат. Тяхна беше идеята за проучването на обекта с целта да се включи именно в тези туристически дестинации, които общината иска да създаде. Все пак Минерални бани вече е един национален курорт, така че очакваме туристическите обекти на негова територия да се развиват в бъдеще.
- Споменахте, че общината Ви помага. Тя ли осигури идват средствата за разкопките?
- Проучванията от есента, направени на базата на разрешението за цялата година, което представляваше едно пълно заснемане на проекта в по-подходящ период, тъй като не е толкова отдалечен колкото беше през лятото, са с пари от общината. Всички средства по време на лятната кампания също бяха осигурени от общината. Нейната подкрепа е голяма, тъй като без тези средства реално не можем да свършим нищо.
- Трябва ли държавата да финансира цялостното проучване на "Хасара"?
- Това е сложен въпрос, тъй като тепърва предстои сформиране на комисия, която община Минерални бани е поискала от Министерство на културата за определяна на статута на обекта – дали той е от национално или местно значение, да се определят границите му и да се формират защитени територии.
Надявам се в най-скоро време тази комисия да стане факт. Щом това се случи, може да се премине към финансиране, което да не е само общинско. Но това е първа година на проучването, тепърва сега стартираме. Според мен обекта има не само регионално, но и национално значение особено по отношение на огромния тракийски скален комплекс.
Какво четем:
🔴 Годината на Петела ще донесе много промени в живота на всички знаци от зодиака🔴 Шефът на Сухопътните войски: Ако обстановката с бежанците пак се нажежи, ще пратим още пехота с "Калашници" по границата
🔴 Често срещаните черти на интелигентните хора
Източник: epicenter
Коментари
