Как да разпознаем прясната риба за Никулден?



Всяка година с приближаването на Никулден идва и истерията по търсенето на прясна риба, която иначе не е сред масово употребяваните традиционни храни на българския народ, макар и да разполагаме с море, реки и достатъчно други водоеми. Рибата у нас е скъпо кулинарно удоволствие, като се имат предвид ограничените ни доходи. Вероятно това са причините да не разпознаваме много-много прясната риба от размразената, от което улични търговци и даже търговски вериги се възползват, за да ни мамят.

По тази причина винаги с наближаването на празника на рибарите и банкерите Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва засилени проверки на търговски обекти в цялата страна, в които се предлагат риба и рибни продукти. За поредна година обект на контрол са всички предприятия за добив и преработка на риба, складови бази, язовири, водоеми, борси, големи търговски вериги и ресторанти, съобщиха от БАБХ.

От агенцията дават съвети как потребителите да разпознаят дали предлаганата риба е прясна.

"Прясната риба трябва да бъде със свежа, лъскава повърхност. Хрилете трябва да са розовочервени до тъмночервени при рибите с по-тъмно месо. Когато се среже коремната кухина на рибата, трябва да се види, че органите са запазени, не са пихтиести, а костта не трябва да се отделя лесно. Друг признак са очите на рибата, които трябва да са изпъкнали, с ясна, бистра роговица", обясни шефът на дирекцията на БАБХ във Варна д-р Златина Димова.

"При избора на миди пък е важно те да са със затворени или леко отворени черупки. При почукване с нокът черупката трябва да се затваря – това е т.нар. рефлекс на мидата", каза още тя.

Инспектори в Бургас вече са съставили акт на обект в центъра на комплекс "Възраждане", където е продавана риба на открито без да бъде поставена в лед. От местната дирекция посочват и че е неправилно и нездравословно рибните продукти да се замразяват и размразяват повторно.

Започналите проверки се извършват съвместно с Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) и Националната агенция за приходите (НАП). От БАБХ припомнят, че през миналата година са извършени над 1000 извънредни проверки на търговци на риба и рибни продукти, издадени са 29 предписания и 9 акта и са бракувани 101 кг риба.  


Какво четем:

🔴 Една нощ в леглото на Рада Госпожина

🔴 Кубрат Пулев излиза срещу Самюъл Питър днес

🔴 Германия реже социалните за гастарбайтерите

Източник: iNews



Коментари



горе