Шаранът - деликатес за императори. Двете най-вкусни рецепти и обичаите, които да спазим:



Никулден е посветен е на Свети Николай Мирликийски, който се почита като избавител на пленниците и покровител на моряците, пътешествениците, търговците и банкерите. 

Легендата гласи, че  когато Свети Николай излязъл с лодка в морето, се извила буря и пробила лодката. Светецът хванал един шаран и с него запушил пукнатината. Така той и спътниците му се спасили. Затова на Никулден се приготвя риба с люспи, най-вече шаран, защото се смята за слуга на светеца.

Голата риба навява асоциации с бедност и тегоби. Люспите се почистват внимателно, така, че да не падат на земята. Ако някоя люспа все пак падне, тя не трябва да се настъпва, защото според поверията, който я настъпи, ще се разболее или ще му се случи нещо лошо.





Костите на рибата се събират и изгарят, закопават се в земята или се пускат в реката или морето. Вярва се, че така ще се опази и умножи плодородието и семейното благополучие.

Люспите от Никулденския шаран трябва да се скрият в портфейла, за да се множат парите в него през цялата година. Костта от темето на шарана, която е във формата на кръст и се нарича ”кръхче”, възрастните жени пришивали в дрехите на децата, за да ги пази от зли сили и уроки.

Традиционните ястия, които трябва да присъстват на никулденската трапеза, са рибник (пълнен шаран в тесто) и обреден хляб, като във всяка къща трябва да са по два. Част от тях се раздава на съседите. Според българския фолклор е задължително приготвената риба за празника да е цяла, защото, ако е разкъсана, ще се разкъса и късметът на семейството.





Останалите ястия на никулденската трапеза са постни чушки, пълнени с ориз, сарми, царевица, зрял фасул, жито. По-голямата част от рибника и хлябовете задължително се изяжда на семейната вечеря. Хлябът се разчупва от стопанина, вдигнат високо над масата и трапезата не се прибира през целия ден.

3a poдинa нa шарана ce cмятa Kитaй. Taм ce изпoлзвa кaтo xpaнa oт дълбoкa дpeвнocт и бил любим дeлкaтec нa китaйckитe импepaтopи. Oттaм шapaнът ce paзпpocтpaнил пo цялa Aзия и cлeд тoвa нa 3aпaд.

Бил paзвъдeн и в Aнглия и „пoлyчил пpизнaниe в цapcкитe двopци и кaтoличecкитe мaнacтиpи нa цялa Eвpoпa". Шapaнитe ca мнoгo плoдoвити и бъpзo pacтaт. Дyмaтa „шapaн“ e гpъцкa и в пpeвoд oзнaчaвa „плoд“ и „ypoжaй“.

Mecoтo нa шapaнa e кpexкo и cлaдникaвo. Cъдъpжa витaмини C, B1, тoкoфepoл, пиpидoкcин, фoлиeвa киceлинa, омега мастни киселини, никoтинoвa киceлинa, пpoвитaмин A и тиaмин.

Отделно е изтoчник нa микpo- и мaкpoeлeмeнти кaтo калций, кaлий, мaгнeзий, нaтpий, фocфop, xлop, cяpa, жeлязo, цинк, йoд, мeд, мaнгaн, xpoм, флyop, мoбилдeн, кoбaлт, никeл. Шapaнът e пoлeзeн зa здpaвeтo нa кoжaтa и зa лигaвицитe.

Koнcyмaциятa мy ce oтpaзявa блaгoпpиятнo нa нepвнaтa и xpaнocмилaтeлнaтa cиcтeмa и peгyлиpa нивaтa нa кpъвнaтa зaxap. Mecoтo нa шapaнa e бoгaтo нa йoд и ce пpeпopъчвa пpи зaбoлявaния нa щитoвиднaтa жлeзa.





Светецът спасител


Св. Николай е роден в град Патара. Според преданията, той незабелязано подхвърля кесии със злато в дома на обеднял баща, за да омъжи трите си дъщери. На него се приписват и много чудеса, спасили моряците от водните стихии. Бил е архиепископ на град Мира в Ликия, Мала Азия, починал е на 6 декември 342 г.

Светите му мощи се пазели там до 1087 година, след което са пренесени в Бари, Италия, където се съхраняват до ден днешен във величествена базилика. В православната вяра на българите светецът Николай, чието име означава „Побеждаващ“, се почита и като патрон на рибарите.





Пълнен с орехи и стафиди

Продукти:

За 4 порции

1 1/4 кг шаран
200 г ориз
3 глави лук
1 връзка пресен лук
60 г орехи
60 г стафиди
1 ч. л. мащерка
1 щип. черен пипер
1 ч. л.сол
4 с. л. олио
1 к. ч. вода
магданоз





Начин на приготвяне:

Стафидите се накисват във вряла вода за десетина минути. През това време 1/3 от лука (3 глави) се нарязва на ситни кубчета и се задушава в дълбок тиган с олио. Щом лукът се позлати, се добавя измитият ориз и се пържи, докато стане прозрачен.

След това към него се добавят подправките - черен пипер, сол, мащерка, а също и водата.

Когато оризът поеме течността, към него се добавят отцедените от врялата вода стафиди, натрошените орехи и накрая - ситно нарязаният пресен лук.

Всичко се разбърква много старателно. Шаранът се почиства добре, измива се с вода и люспите му се отстраняват.

С плънката се пълни и се зашива с подходящ и здрав конец. Останалият лук се обелва и нарязва на колелца, които се подреждат на дъното на тавичка.

Върху колелцата лук се полага напълненият и зашит с конец шаран, а около него се разпределя останалото от плънката, което не е се е побрало в рибата. Ястието се поръсва с малко сол и се залива с вода, колкото да покрие ориза.

Завива се с фолио и се оставя да се пече за около час при 180 температура, след което фолиото се отстранява и пълненият шаран се пече още половин час без фолио, докато се позлати. Накрая се поръсва със ситно нарязан пресен магданоз и се сервира горещ.





Плакия

Продукти:

6-7 големи хубаво узрели домата
или 1,3 кг от консерва
3 глави кромид лук
1 глава чесън
1 ч. л. червен пипер
1 ч. л. черен пипер 1/2 ч. л. червен лют
или 1 люта чушка, срязана
1/2 ч. л. сух риган
1 връзка магданоз
2 с. л. мед или захар
1 лимон
сол на вкус





Начин на приготвяне:

Шаранът се чисти през гърба - не през корема - разрязва се по гръбнака и се изваждат вътрешностите от там. • Така се отваря повече място за пълнежа. Осолява се и се оставя за един час.

Обелените домати се нарязват или настъргват и задушават с едро нарязан лук, пресованият чесън, меда и сока на лимона. Накрая се прибавя ситно нарязаният магданоз.

Сместа се разделя на две части. Едната половина се разпределя в тавата. С другата половина се пълни шаранът. Рибата се покрива с кръгчета домат. Пече се във фурна на 220 гр. за около 1 час. Вади се и по желание се махат кръгчетата домат.

Рибата се обръща с помощта на лопатки, за да се изпече от другата страна, като отгоре се покрива с тънки парчета от останалия лимон, кръгчета лук или домат. В доматения сос се поставят дафиновите листа.

Пече се още 30-40 минути, до изпаряване на течността от доматите - да остане на мазнина, при нужда се включва фурната само на долно печене.


Какво четем:

🔴 Смърт заради клаксон: Мъж уби друг в центъра на София

🔴 "Многодетният баща", който дава подслон на сираци спечели 20 хил.лв.

🔴 Фидел Кастро в България: Жени, море, градове…

Източник: Марица



Коментари



горе