Оцелял по време на бомбардировки, първият киносалон у нас днес се руши заради човешка алчност



На днешната дата преди 108 години в София се случва нещо невероятно. Открит е първият в България киносалон и втори в Европа. Събитието у нас е само година след историческата прожекция на братята Люмиер в парижкото „Гран кафе”. Еуфорията в столицата е невъобразима. Съдбата на сградата днес  обаче е повече от тъжна...
Автор: Светлана Николова

Вярно е, че Великата илюзия белязва за първи път Русе – край Дунава е осъществена първата кинопрожекция у нас, но специален салон за целта се появява за първи път в столицата. Открит е официално на 4 декември 1908 г. Това е сградата на „Модерен театър” на бул. „Мария Луиза”.

"Уморените столичани могат да намерят там всеки час почивка срещу 30-40 стотинки. Приятно забавление за окото!" - така българската преса рекламра новата сграда.

Преди да се стигне до радостния момент обаче, това, което не пише в периодичния печат по това време, е самата история на сградата. През 1907 г. италианец възлага на българския архитект Димитър Начев да превърне двуетажна сграда в киносалон. Това са годините на много оживено културно строителство в София (през същата година е построена сградата на Народния театър).

Тогава се е смятало, че модерният театър, както се е казвало киното, е сграда, която съперничи по своята изисканост на архитектурния детайл, комфорт и удобства на Народния театър.

Начев е проектирал салона на две нива – партер и балкон, местата са общо 600. За онова време това кино е разполагало с най-добрите за времето си прожекционни апарати, както и с екран с размери 4 на 3 метра.

Тук се е събирала софийската интелигенция. Пак тук е била и премиерата на първия български игрален филм „Българан е галант”.

По време на бомбардировките през 1944 г. сградата оцелява по чудо и днес все още се издига, макар и не така гордо, на столичния булевард. Някогашният й блясък е останал в миналото.

След „демокрацията” в началото на 90-те години, „Модерен театър”, заедно с всички салони от градската кино мрежа, е приватизиран. Днес сградата е частна собственост, а вратите на киното са затворени от десетина години. В началото на 2016 г. обществени организации алармираха, че сградата се руши.


От блясъка на модерния теарът не е останала и следа

Кинокритикът проф. Александър Грозев пък призова емблематичното сдание, което е архитектурен паметник, да бъде спасено. Той се опасява, че някогашното културно средище ще се превърне в бизнес сграда, хотел или в търговски център. Според Грозев сградата е идеално място за един бъдещ музей на киното.

На кино преди 100 години – бой в пред касите и щурм в салоните

Из спомените на Стефан Миланов:

"Цялата опасна бъркотия започваше още с купуването на билети от касата - пише в мемоарната си книга "Русенски спомени" Стефан Миланов - Представете си тълпа деца и юноши, които без никакъв ред и с всички средства - рамене, лакти, дори с открит бой - се мъчат да достигнат гишето. Надделяваха винаги по-силните.

Те избутваха малчуганите встрани от прозорчето на касиерката. Вторият щурм беше към вдратите на салона. Отчаяните опити на контрольорите да проверяват и скъсат входните билети пропадаха още в началото на атаката.

Вратите се разтваряха под натиска на вдъхновената младежка публика и в салона се втурваха настървените кинозрители.

Никакви означавания на места и редове не се спазваха, всеки заемаше място, където намери, а това пак зависеше от физическата сила и нахалаството. В салона цареше страшен шум от викове, свиркания с уста и дори със свирки, прескачаше се от ред на ред, за да се съберат приятели, ядяха се печени тиквени семки и се хвърляха отпадъците по земята, дъвчеха се дъвки, бонбони - въобще, пълна анархия и свобода на действията.”

Същата суматоха е царяла и в столичните кина, за които пише в спомените си пък Петър Мирчев: "Големи битки бяха нужни да се снабдиш с билет. Пред касите ставаха същински битки... Отприщеният поток нахълтваше в салона с ужасен рев и невъобразима блъсканица. Викове, тракания на столове, бой с пръчки и заплахи, докато всички се настанят по столовете и се усмирят. Тогава чак идваше ред на "театрото" от платното".


Какво четем:

🔴 Всеки трябва да знае тези КРИЛАТИ ФРАЗИ от български филми! Доброто старо БЪЛГАРСКО КИНО е просто ИЗУМИТЕЛНО! (ВИДЕО)

🔴 Това поредната измама ли е?

🔴 Богинята до теб

Източник: Десант



Коментари



горе