Шест неща, които не знаем за мелнишкото вино



Ензимът на дълголетието се съдържа в мелнишкото червено вино. Славата на му се носи още от времето на император Траян. Днес в брюкселския кралски музей на изящното изкуство се пази мраморна плоча от Мелник от 215 г., на която бог Дионис е изобразен като тракийски конник. Тя показва, че лозарството и винарството в Мелник са били добре развити, казва проф. Виолета Нешева.
Мелнишкото вино печели Първото международно изложение на виното в Париж. А собственикът на избата, която участва - Манолис Кордопулис, получава поръчки за доставка за 184 години напред. Отказва ги с аргумента, че ако трябва да задоволи търсенето и да увеличи производството, ще развали качеството. Питието на Бакхус от мелнишките изби е било любимо на Уинсън Чърчил. Всяка година той си поръчвал по 500 литра. А мелнишките изби са единствени в света. Те са естествени, издълбани в планинския скат. В тях температурата е постоянна. Разкопани са 2 в Болярската къща, две в манастира "Св. Богородица Пантанаса" и др. В тях освен вино през годините са се обработвали метал и стъкло
Музей на виното разказва историята на еликсира в Мелник. В него може да се види машинка, която е отделяла семките на гроздето, за да не се смачкват при ферментацията и танините да не влизат във виното.

През Средновековието славата на Мелник се носела из цяла Европа. Градът е намирал място във всички енциклопедии от XVI век насам. Няма друго място в България, където култът към св. Никола да е бил така силно изразен, както в Мелник. Градчето е митрополитска резиденция още от VI век, от когато датират първите му църкви. Те са били толкова много, че в миналото наричали Мелник града на 100-те църкви, независимо че според историческата истина те са били около 70 плюс 4 манастира. Затова и сръбският крал Стефан Урош нарича в грамота от 1356 г. Мелник "Богозидания град". През ХIV век в официалните документи Мелник е наричан още Богоспасен град - епитет, с който по това време са били определяни само 6 града - Мелник, Константинопол, Солун, старопрестолният Търновград, Ловеч и Прилеп. Не случайно деспот Алексий Слав избира за столица на своето царство именно Мелник.

Мелник има огромно културно наследство, тук са живели велики личности, затова трябва да се обединим и да върнем старата му слава. Това казва архонт Иван Кочев, който се е заел да възстанови цели 7 храма в най-малкия ни град. За целта ще инвестира собствени средства, не иска финансова помощ нито от община Сандански, нито от държавата, нито от Европа. "Но не искам и държавата да ми пречи, защото се опитвам да помогна да запазим вярата си. Опазването на религията е тънък процес, нужно е да се архивират и пазят всички документи и находки. Завършвам трета църква, а ми предстои да се заема със строителството на 7 църкви в Мелник", твърди архонтът. Той тръгнал да вади всички необходими книжа за първия храм, който ще възстанови - "Света Марина", когато се опитали да го откажат с аргумента, че земята е държавна собственост. Според него това не бива да е пречка. Защото става въпрос за възстановяване на църква, чиито останки днес са в пустееща земя. "Купувам земята, вдигам храмовете и после ги подарявам на Българската православна църква, защото мястото на молитвените домове е там", категоричен е Иван Кочев. Всички ремонтни дейности ще бъдат консултирани с представители на църковния клир. Убеден е, че първата копка на църквата "Света Марина" ще се направи най-късно през март догодина. До 2 години пък всички седем храма в Мелник ще са напълно възстановени. До момента е инвестирал 6 милиона лева в населеното място. Надява се да не срещне пречки и "подводни камъни".


Какво четем:

🔴 Билкова ракия прави чудеса

🔴 Св. Мина цери болни в Пиринския Стоунхендж

🔴 Внимание, фалшива новина!

Източник: bgchudesa



Коментари



горе