Троянската ставропигиална света обител "Успение Богородично", популярно наричана Троянския манастир (СНИМКИ)
Защо толкова много хора от България и чужбина посещават Троянския манастир? Вижте отговора. Първостепенно значение за това е, че в тази обител може да се види чудотворната икона“Света Богородица Троеручица Троянска”, подарена от светогорски йеромонах, минал през манастира и дарил на миряните иконата.
През изтеклите столетия на нея се е гледало като на Божи дар – милост за онеправдания, тънещ в робство народ. Нейната слава бързо се разнесла из цялата Отоманска империя, тъй като дарявала изцеление на идващите при нея болни, неми и недъгави, стига те да имали вяра в нейната сила.
Твърди се, че именно чудотворната й сила е помогнала на онези, които потърсили помощта й в манастира за да се спасят от чумата, върлуващата по българските земи през първата половина на 19-и век. Пак по това време манастирската обител и нейната околност са били пощадени от идвъредно силното земетресение през 1837 г.
Други причини родолюбиви българи да посещават манастира е, за да видят запазеното – като музей – скривалище на Васил Левски, който – под името йеродякон Игнатий – е основал през 1872 г. Троянския таен революционен комитет. За тези от тях, интересуващи се от възрожденската история, е вълнуващо да преклонят глава пред ценните ръкописни книги, датиращи от преди два века, които са били съставяни и преписвани със старние и трюдолюбие от местните монаси.
Тук те могат да видят и мястото, където се е помещавало функциониращото още през 19я век килийно училище, в което са получили образованието си редица възрожденски будители. Искорическо се явява и събитието, когато, по време на Руско-турската освободителна война, манастирският комплекс е превърнат в лазарет и базов лагер за ранените руските войници и за оказване на всякаква помощ на руската войска.
А тези, които са с предпочитание към възрожденската архитектура и българското изобразително изкуство, могат да се насладят на автентичните сгради в целия манастирен коммплекс, между които се откроява архитектурния и културен паметник – църквата „Успение Пресвета Богородица”, построена от известния на времето си майстор Константин от Пещера. Тя е изписана с разкошни фрески от Захари Зограф и представляват една внушителна галерия, считана за върха на неговото творчество. Впечатляват редицата от портрети на: св. св. Кирил и Методий, образи на български патриарси и царе, светци и светици, църковни дарители. Великолепен е и неговият автопортрет.
Не на последно място – туристи и посетители – ще се насладят на великолепната
природа на Троянския балкан и река Черни Осъм, на брега на което живописно е разположена
манастирската обител, отстояща само на 10 км от град Троян.
И както обобщава един от посетителите: „Това е прекрасно място за всеки един християнин дошъл на поклонение“.
Какво четем:
🔴 Bulgaria Store – селекция от качествени български продукти с доставка в Германия🔴 Опасният чар на 80-те в НРБ
🔴 До кога ще си траем? 62,3% от работещите българи изкарват под 600 лв. на месец!
Източник: opoznaybulgaria