Духовата музика на бойния ни флот е винаги напред



Оркестърът на ВМС е свирил на сватбата на цар Борис III и на погребението на Кемал Ататюрк

Няма как празник на Варна, а и по цялото Черноморие, да мине без духовата музика на бойния ни флот. На 28 февруари догодина Представителният оркестър на ВМС на Република България ще навърши 133 години – достолепна възраст на един от най-любимите символи на морската столица и хората й. Програмата му до Коледа и Нова година е пълна и разнообразна – от церемонии и изпълнения на открито до големия концерт на Бъдни вечер във Фестивалния и конгресен център, на който музикантите под пагон ще свирят класика, сюити, рок, поп, джаз и както винаги ще добавят изненади за публиката си.

“Шегувах се в социалната мрежа, че сме най-добрият военен оркестър във Варна и най-добрият флотски в цяла България и една госпожа ме захапа – как не ви е срам да се самоизтъквате”, разказва диригентът кап. III ранг Мирослав Трифонов. Всички знаят, че друг военен оркестър във Варна няма, както и друг флотски в България – също, но явно маестрото е попаднал на некомпетентна, а и доста гневна дама.

Духовият оркестър на ВМС привлича и наши оперни музиканти. През 2015 г. след конкурс са постъпили четирима, включително и един от гвардейския оркестър на София. Сега те свирят във флота на обой, туба, бас и тромпет.

18-2

Оркестърът на ВМС е единственият военен оркестър, който в цялата си история не е имал жена музикант, без да са поставяни някакви сексистки ограничения, или да е нямало кандидатки да свирят в него. В последно време се явило момиче с тромпет, което не отговаряло на условията за минимум 50 кг тегло и отпаднало от конкурса. Подборът е много прецизен – за килограми, пълни изследвания на вътрешните органи, за издръжливост. Защото са и нечовешки условията, при които свирят оркестрантите на флота – от минус 15 градуса, докъдето скочи живакът през летните жеги. Още се говори за свирепата зима в Балчик, когато оркестрантите свирили на клетва на ВВС – металният мундщук на инструмента замръзнал на устата на изпълнителя и когато го дръпнал, направо отлепил кожата му и бликнала кръв.

“Като го видях целия окървавен, изтръпнах, какво ли не си помислих”, споделя маестрото капитан. При кучешки студ трябва да наливат в инструментите 96-градусов медицински спирт, за да не измръзват, а ръцете на военноморските виртуози са с ръкавици без пръсти. Службата, в която са се клели, и бойната дисциплина са над всичко, затова никога не отказват участие, колкото и навън да не е време нито за музика, нито за свирене. Нямат право и на гафове както при церемониите по посрещане на държавни глави, висши военни от НАТО, така и на празничните концерти.

“Сънувал съм, че бъркаме химна например или е станала някаква какофония. Оркестърът спира да свири и аз се събуждам, скачам, защото иначе бих припаднал”, признава кап. Трифонов. Средногодишно Представителният оркестър на ВМС участва в над 150 събития, клетви, церемониали, в културни събития, религиозни и светски мероприятия. Преди 10 ноември са свирили на 300 празници и концерти на година, които чинно са записвани в архивна книга от 1968 г. насам.

Преди това обаче част от паметта на духовата музика на бойния флот се губи. Изчезнала е книгата във Военноморския музей във Варна, която по спомените на ветерани, вече покойници, се е водила още от 1905-1907 г. Почти четири десетилетия след създаването си флотският оркестър се ръководил от чехи, на диригентския пулт е бил и ученикът на Дворжак – Франц Свобода. Според унизителните клаузи на Ньойския договор България остава без боен флот от 1919 до 1937 г., но запазва състава, преименуван в Музикантска команда. Която, както се казва, остава докрай на борда – съвсем като оркестъра на потъващия “Титаник”. През 1920 г. начело на оркестъра застава и първият българин капелмайстор Димитър Хараламбиев. Десет години по-късно флотските музиканти, вече в състава на Морската учебна част, са командировани и пътуват на борда на парахода “Цар Фердинанд” за сватбата на цар Борис III с италианската принцеса Йоана Савойска и изнасят двучасов концерт на височайшето събитие в Бриндизи. Флотският ни оркестър е включен и в официалната делегация и свири в церемонията по погребението на създателя на съвременната турска държава Мустафа Кемал Ататюрк през ноември 1938 г.

На Никулден тази година музикантите на кап. III ранг Мирослав Трифонов получиха специалната благословия на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който обяви на всеослушание, че ще ги посети срещу Рождество Христово в техния дом, намиращ се в една от най-красивите сгради, паметници на културата, във Варна.

Диригентът

18-7

В този си състав от 30 души оркестърът е от 2000 г., а кап. Трифонов го води с диригентската палка вече четвърт век. Всички са завършили музикално образование, над половината – Музикална академия. Капелмайсторът е един от тримата възпитаници в България на уникалния в света военно-диригентски факултет на Московската държавна консерватория. В тандема, който ръководи флотския оркестър, е и капитан Георги Зайранов – завършил е Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство в Пловдив. Но най-атрактивният тандем в оркестъра са музикантите на големия и малкия барабан – главен старшина Радослав Коновски и Ангел Овчаров. Когато ги видял при официалното откриване на дипломатическа футболна среща на стадион „Тича” още докато бил главен секретар на МВР, Бойко Борисов възкликнал:” Е, как са го измислили само – голем човек – голем тъпан, малък човек – малък тъпан!”


Какво четем:

🔴 Последен урок

🔴 Силистар – мястото, където планината и морето се срещат

🔴 Спомен за Велко Кънев

Източник: Труд



Коментари



горе