Родопски селища никнат из Европа



Селища в различни краища на Европа никнат едно след друго за сметка на изчезващите в Родопите. Поне 4 общности в Германия, Испания и две в Англия имат по близо 300 човека - население, равно на средно село в Родопите.

Най-новото е в германския град Фюрт, близо до Нюрнберг, федерална провинция Бавария. В него само от село Борино вече са се заселили 300 души, казва кметът на общината Мустафа Караахмед. Управникът е замислил специално посещение във Фюрт. Мъжете работят предимно в строителството, а жените в сферата на услугите, обясняват в Борино. Общността започнала да се формира преди пет години и набъбва все повече. Хората във Фюрт контактуват помежду си, помагат си в търсенето на работа, децата им учат в немски училища и университети. 

Първо обаче компактна общност в чужбина бе създадена от девинското село Стоманово в испанското градче Барбастро, североизточно от Сарагоса. В иберийския град отдавна живеят повече стомановци, отколкото в самото село.

Колите в селото с испански номера преобладават и по-често се чува "Ола", отколкото "Здравей"", обобщава кметицата на девинското село Тюркан Гаази. Мъжете масово са заети в строителството, а жените гледат възрастни хора и деца. Сред тях е и бившия кмет на Стоманово Юлиян Аранчев, който заради ниското кметско заплащане през 2007 г. напусна преждевременно поста и замина на гурбет.

Испания е любима дестинация и на гурбетчии от Неделино и златоградските села Ерма река и Старцево. Повечето от тях отиват на Иберийския полуостров сезонно. Това лято обаче три жени - Милена Михайлова, Бисерка Ковачева и Светла Петрова, които брали ягоди, загинаха при жестока катастрофа на излизане на главен път в бус след работа в град Авила и оставиха шест деца сираци. Въпреки голямата трагедия за градчето, желаещите да работят в селското стопанство в Испания от района не секва.

"Трудно е, но останем ли тук, означава да гладуваме, няма работа. Доходите от тютюн и картофи са толкова, колкото да си покрием месечните сметки", категорични са мераклийките да работят в Испания. Местните се интересуват много повече от политиката в трудовото законодателство на Мариано Рахой, отколкото на Бойко Борисов.

Притеснени и неясното им бъдеще в Англия след Брекзит находчивите гурбетчии сондират вече възможността, а и някои вече са се пренесли да работят при малко по-непечеливши условия в съседна Франция.

С берекет се хвалят доспатчани, които са се изнесли в САЩ. В Чикаго има голяма общност от родопчани. Двама братя от Доспат - Павел и Румен Вълневи, вече се прочуха като богати и работодатели на много нашенци. Те стартираха и своя телевизия. Братята са собственици на транспортна компания, работеща в САЩ и Канада с над 600 тира. Години наред те организират български събор в Чикаго.


Какво четем:

🔴 След тежко гурбетчийство Красимир Пренгов инвестира спечеленото в мечтан бизнес във "Вкусотерия"

🔴 Пак Народът помага, а къде е България...

🔴 Акад. Марков: Андрей Ляпчев е най-видният български държавник на ХХ в.

Източник: Марица



Коментари



горе