Китайка пристигна в България, прояде кюфтета и стана фен на Тодор Живков



20-годишната китайка Ма Ци е от месец в старата столица. Тя ще бъде една година тук, защото учи „Българска филология” във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.

Нейният престой у нас е част от споразумение между просветното ни министерство и това в Китайската народна република, пише "Кореспондент". Всъщност Ма Ци започва да учи български още преди 2 години и вече говори почти перфектно. Справя се отлично с усвояването на всички знания и дори поздрави студентите за 8 декември от трибуната в Аулата на университета. Младото момиче е твърдо решено да научи повече за страната ни и да разбере какви са социалните проблеми у нас. Междувременно вече има доста приятели в старата столица и се учи на родните обичаи. Казва, че българското й име е Ма Ги и затова предпочита тук да я наричат така.

Българският език е перспективен в Китай

Ма Ги завършва гимназия в китайската столица, а след това започва да учи в Пекинския университет за чужди езици. Преди да се възползва от програмата на китайското правителство за безплатно обучение в България, младото момиче трябва да избере един език, който да учи по време на следването си. Пренебрегва английския, немския и руския. Спира се на българския, защото малко хора го владеят в Китай. Това бил и съветът на майка й, която споделила, че с български език ще има повече шансове за реализация.

Българското хоро пленило младата китайка

Още в Китай Ма Ги започнала да се интересува от българските танци и хора. Вече е научила няколко стъпки и спокойно може да играе Шопско хоро. Иска да научи и останалите, а на Нова година вероятно ще й се наложи да танцува и Дунавско. Ма Ги се интересува и от българската история. Знае, че Велико Търново е старата ни столица. Запозната е с богатото минало на града и забележителностите. Неслучайно една от първите й снимки у нас е пред Царевец. Твърди, че на хълма е много хубаво, енергията била силна и със сигурност ще отиде отново.

Кебапчето и кюфтето не се броят за месо

Ма Ци твърди, че не обича да похапва месо. Шегува се, че пази талията си, въпреки че изглежда перфектно. Българската кухня обаче я предразположила към похапване на различни за китайците деликатеси. Такива се оказали кюфтетата и кебапчетата, които много се понравили на младото момиче. Вероятно тя не ги счита за месни продукти, защото признава, че консумира много и не може да им устои. За един месец е проучила също, че във Велико Търново има три китайски ресторанта, бърза да ги похвали и споделя, че храната там е добра.

Китай и България си приличат по богатата история

Първата цел за Ма Ги по време на престоя й във Велико Търново е да подобрява своя български език. Желае да разговаря повече с местните хора. В същото време има желание да навлезе детайлно във всички сфери у нас. Държи да се запознае със социалните проблеми на населението, но най-вече с богатата култура на страната ни. Освен това иска да учи и народни песни, както и останалите хора, които не знае. В тази връзка споделя, че Китай и България са доста различни по територия, но доста еднакви по това, че имат дълга и богата история. Чувала е и теорията, че прабългарите водят началото си от сегашната територия на Китай. Тя била изненадана да го научи, но това твърдение било доказателство, че двете страни имат дълбоко приятелство.

Успяла дори да стане фен на Тодор Живков

Първият български автор, с който се запознала Ма Ги, бил Иван Вазов. Младото момиче знае колко известен писател е той и какво е значението на неговото произведение „Под игото” за всички българи. Девойката твърди, че патриархът на българската литература е доста популярен в Китайската народна република именно с това произведение. Ма Ги обаче признава, че е най-впечатлена от историята на Първото българско царство. Споделя, че тогава България е много силна страна и имала огромна територия. Убедена е обаче, че българите са живели най-добре по времето на Тодор Живков. За да стигне до този извод Ма Ги направила собствено проучване. Цял месец питала всички българи, с които имала контакт, кой е най-любимият политик у нас. Отговорът на повечето бил именно Тодор Живков. Те споделяли на младото момиче, че тогава икономиката била силна, а стандартът на живот бил висок. Изненадала се, когато научила, че Живков искал да прилага китайски модел на управление в България. Според нея обаче моделите на управление нямат значение за приятелството между двете страни.

Хората в България са прекрасни

Ма Ци твърди, че всички във Велико Търново и България й харесват много. Помагали й още от първия ден. Преподавателите й казали, че искат да направят престоя й възможно най-хубав, за което тя им благодари и от трибуната в Аулата на университета. Преподавателка по фолклор дори й позволила да взима участие в нейните часове, помагали й да учи и пиано. Всичко това я трогнало дълбоко и затова е убедена, че хората у нас са много любезни и сърдечни.


Какво четем:

🔴 Дауншифтинг, или как да пренесеш офиса си на село

🔴 България е в челото на ЕС по брой лекари

🔴 Помощите за Хитрино стигнаха рекордните 32 млн. лв.

Източник: Блиц



Коментари



горе