Паметник на кирилицата издигат на Антарктида



Паметник на кирилицата ще издигнат български и монголски полярници до нашата база в Антарктида. Това съобщиха на пресконферетция в БТА цяла плеяда професори – Христо Пимпирев,  Николай Овчаров и монголският посланик Лхамсурен Дугержав.

Присъствието на представителя на официален Улан Батор не бе случайно – страната на юртите е една от малкото неславянски държави, които пишат на кирилица. Такъв монумент вече има в монголската сторица и миналата година бе открит от българския президент.

„След броени дни паметникът, който е висок 2,30 метра ще бъде аранжиран в двора на Софийския университет с подходящ леден фон и всеки, който се снима до него може да твърди, че е ходил на Антарктида”, пошегува се Младен Станев, председател на Българо-монголското дружество за приятелство и главен двигател на проекта.    

Преди да тръгне към Антарктина 100-килограмовият паметник ще бъде осветен от представители на църквата.

Ръководителят на българската експедиция на Антарктида Христо Пимпирев обясни, че инициативата има дълга предистория - преди почти десет години е започнало сътрудничеството между България и Монголия, от тогава всяка година на българската база има монголски учени, а през 2017-а се очаква в близост до нашата база да се построи научна лаборатория на Монголия.

„Този паметник на Кирилицата ще символизира нашето приятелство”, заяви Пимпирев.

Посланик Дугержав изрази надежда скулптурната творба на Антарктида да бъде поставен сега и официално открит в следващата експедиция догодина, когато той вече ще е „обикновен професор” и ще може да се присъедини.

В паметника на Кирилицата на Антарктида ще бъдат вградени ампули с пръст от свещени български месата - Търново, София, Плиска, Преслав, Варна и от гроба на Хан Кубрт край Малая Перешчепина. Върху буквата „Ж” с лазер ще бъдат гравирани образите на Кирил, Методий и Свети Климент.

„Изработен е  от алуминий и благороден бронз. Направен е така, че да издържи на суровите климатични условия на ледения континент и с минимален риск за околната среда”, обясни Младен Станев.

"Предвидено е да бъде захванат за някаква коренна скала с няколко нита, тъй като е много важно там да се пази околната среда - да няма леене на бетон", добави проф. Пимпирев.

Изработката и освещаването са лесната част. С транспортирането започват трудностите, защото до Антарктида няма редовен транспорт. Паментникът ще бъде разглобен на малки части по около 20 кг. С  товарен самолет ще бъде превозен до най-южния град на Чили - Пунта Аренас. От там – с кораб и после с малки лодки „Зодиак” ще стигне до нашата база на остров Ливингстън.

Директорът на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев с още 10 полярни изследователи заминава на 6 януари 2017 г. на 25-та юбилейна експедиция.

В нея ще се включат покорителите на Еверест Николай Петков и Дойчин Боянов, които ще изкачват върхове с имена Симеон, Борис и Левски в планината Тангра на остров Ливингстън. Научната програма включва и геоложки проект.

„Тъй като скалите на Антарктида са от юрския период и са се образували по времето на динозаврите, кой знае, може да открият и останки от тях, което ще е истинска научна сензация”, размечта се проф. Николай Овчаров и се закани тогава и той да се включи в експедицията.


Какво четем:

🔴 Момиченце, дай си ми зъбките... да си спомним за великия български филм "ТОПЛО"!

🔴 Хасан и Ибрахим на луд купон с Крисия!

🔴 Китайка пристигна в България, прояде кюфтета и стана фен на Тодор Живков

Източник: Епицентър



Коментари



горе