"Не можем всички да напуснем България"
Красен Кръстев ни развежда из шумното хале на фирма „Мекалит”. „Ето това ще е хладилник с марка „Miele”, казва той. „Мекалит” със седалище в Южна Германия произвежда освен хладилници и перални машини също и части за автомобилостроенето. Фирмата им в България се намира в индустриалната
зона „Тракия” край Пловдив. Повечето от фирмите там са от чужбина – от САЩ, Япония,
Канада, и най-вече от Германия – като "Либхер”, например, или споменатата вече
„Мекалит”. Оборотът на фирмата се е повишил значително: от 2-3 милиона през 2013
година до днешните почти 9 милиона, казва Красен Кръстев доволно. Той хвали географското
положение на страната в Югоизточна Европа, както и ниските данъци и заплати:
„България е част от ЕС, страната е политически стабилна, има и надеждна валута. За млади кадри разчитаме на Техническия университет.”
Експерти и инвеститори често критикуват нивото на професионалното образование в България и липсата на подготвени кадри. Други проблеми са свързани с недостатъчната прозрачност при раздаването на обществените поръчки, както и лошата инфраструктура.
Работещ проект
„Знаем, че имаме много проблеми”, казва Пламен Панчев, чиято фирма стопанисва икономическата зона „Тракия”. Той е разработил нов бизнес-модел.
Идеята му е
„Има вече млади хора, които искат да останат в страната, а и заплатите междувременно са по-високи от преди. Но ако започнат да идват повече инвеститори от чужбина, ще трябва да им предлагаме достатъчно и добре обучена работна ръка”, казва той. Затова проектът се опитва да обвърже училища, заинтересовани фирми, държавата, университетите, та дори и детските градини в региона. „В околните села безработицата вече е намаляла чувствително”, казва Панчев гордо и споделя, че смята да използва и потенциала на по-отдалечени населени места – например като се предлагат социални жилища на работниците, субсидирани от държавата.
А работа има
Монтаж на автомобили във фабриката на Great Wall Motor Co. край Ловеч
Но и самият Панчев признава, че задвижването на подобен механизъм е твърде трудна
работа. България си остава
„Истината е такава, че корупция има главно на политическо ниво – имам предвид при фирмите, които работят по държавни поръчки или имат досег с държавните средства. Но ние сме частна фирма, която работи за други частни фирми”, казва Красен Кръстев. Той, разбира се, гони печалба за фирмата, но е убеден, че носи и голяма социална отговорност, както казва самият той. Поне в халетата на „Мекалит” работа се намира предостатъчно…
Какво четем:
🔴 Вижте как се върнаха в домовете си първите 100 хитринци и какво завариха (СНИМКИ)🔴 Кулиното - семейният ски курорт в полите на Пирин
🔴 11 дни 770 мъже спасяваха Хитрино. Да им благодарим!
Източник: dw
Коментари
![](./i/blank.gif)