Европейският фермер от село Вълкович



За никого в Кърджалийско не е изненада, че Радко Пашов е определен за  Фермер на 2016 г. Той е собственик на една от най-модерните кравеферми не само в региона, а може би и в страната. Управлява и предприятие за преработка на продукцията. Казва, че не е очаквал наградата на Териториалната организация на НТС Кърджали, но че е много приятно хората да оценят това, което е направил.
"Завърших математика в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" и доста години бях учител. Работата ми харесваше, но започнах да се занимавам и с животни. В нашата фамилия животновъдството е на почит. Стадата, които е отглеждал някога дядо ми, са стигали до 400-500 овце", разказва родопчанинът, чийто корен е от село Припек.
Стартира преди 20-на години. В началото заложил на патици и гъски, угоявал и свине. Първоначално интересите на Радко Пашов били насочени в месопроизводството, но по-късно изцяло се ориентира към отглеждането на крави.
Първите няколко крави са закупени от кравеферма край Момчилград. 8-те юници са елитни животни. Залага на двете породи - кафяво американско говедо и черношарено говедо. Днес фермата наброява 72 крави, които се отглеждат свободно в огромно помещение.
"Цялата дейност по хранене и почистване е автоматизирана. Фуражите се разнасят с ремарке, периодично се включва и системата по отстраняване на торта", обяснява Пашов. В залата за доене може наведнъж се доят по осем крави. Освен с доилна инсталация фермата разполага и с робот за хранене на телета. "Всичко това успях да реализирам чрез първите два проекта по Програмата за развитие на селските райони", допълва фермерът от Източните Родопи.
Третият проект е насочен към създаване на малка мандра за мляко. Пашов е единствен в областта, който е затворил цикъла мляко - млечни продукти. В мандрата произвежда кисело и пастьоризирано мляко, сирене, масло и айрян. Казва, че реализира продукцията си изцяло на българския пазар. Продуктите с марката "Родопско" може да се срещнат не само в Кърджалийско, но и в Старозагорско и Пловдивско, а защо не, в скоро време и в района на Комотини.
"Като стартирах, всичко беше много примитивно, извършваше се с подръчни средства. Сега е пълна механизация, благодарение на европейските проекти", казва собственикът, чиято ферма се намира край джебелското село Вълкович. Цехът за кисело мляко е отпреди 8 години, а този за сирене е от две. Оборудвани са с модерни машини като се спазва стриктна хигиена, даже чешмите са с фотоклетки. Оформени са приемно отделение, има пастьоризатор, термокамера и всичко необходимо за съвременно производство на млечни продукти.
 
Ирина Ангелова


Какво четем:

🔴 Проверете къде отиват парите ви

🔴 Мечка шета из Еленския Балкан

🔴 Снимачната история на комедията "Господин за един ден"

Източник: Стандарт



Коментари



горе