Сферична къща в Съединение се отоплява с тока за 2 крушки...



Куполът на това съвременно иглу е проектиран от арх. Георги Рафаилов. Изпълнен под ръководството на собственика - Генчо Генчев. По онова време той се води пловдивчанин, но вече мисли за по-спокоен живот в близкия малък град.

Първата в Пловдивско и втората у нас къща по формата на геосфера отнема на създателите си 3 години заради ред лични и организационни причини. Сега конструкцията би била издигнат за една десета от това време. Освен това Генчо Генчев се обучава в движение. У нас специалистите по изграждане на сферични конструкции са единици. Буквално.  

Днес инженери и архитекти напредват в този изцяло нов свят. Те са водени от убеждението, че в градовете на бъдещето няма да има прави ъгли и остри форми. Така както е било в селищата на прабългарите или ескимосите, в които всеки градус топлина е бил от значение.  Сградите занапред ще бъдат овални, много икономични и ефективни. Като самата природа. Научна фантастика? Едва ли!

„Бялата лястовичка” е в Съединение  

Куполът в град Съединение се извисява над традиционните четирискатни покриви. Не е възможно да го пропуснеш, защото гледката е необичайна. Той се извисява като трети етаж над конвенционална постройка. Как се живее в сферичен дом?

За това могат да разкажат Генчо Генчев и съпругата му Цвети. След три години строителство обзавеждането и дооформянето се бавят. Но домакините бързо се нанасят в замисленото като дневна помещение и вече дори преспиват в него.

Сферичните постройки са икономични

Според техническите изчисления, сферичната къща „гълта” с 30% по-малко строителни материали. Това поевтинява строежа, както и фактът, че не се използва тежка строителна техника. Подобна сграда може да изникне на всякакъв терен и дори не е необходимо да се копае в земята.

Показателите, по които се икономисва, не спират дотук.

Сферичната постройка „живее” почти без енергия. Трябва 70 до 90 % по-малко отоплителна или охладителна енергия, отколкото в конвенционалните конструкции. Това означава, че икономическият ефект ще се усеща с години, по време на цялата експлоатация.

Сравняват енергийния разход за затопляне на сферична къща с този за затопляне на кана вода. Икономическият ефект тепърва ще се конкретизира, защото все още не са построени достатъчно на брой подобни жилищни сгради и също така не са обитавани достатъчно дълго, за да се изведе статистика. Всъщност икономическият ефект е категорично доказан в САЩ, където са изградени най-много подобни постройки.

Първите ентусиасти

Изграждането на геосфери е новост в световен мащаб. България се включва в процеса на базата на личната инициатива на неколцина ентусиасти. Те са съвсем малко. Момчетата около Генчо Генчев са от Пловдив и София - хора с различни професии. Сред тях има архитекти, строители, строителни инженери. Три години са правили купола в Съединение и паралелно са експериментирали сглобки, техники и други важни елементи от процеса. „Аз експериментирах, а за другите организирах семинара с Вадим Йевлиев“, разказва Генчо Генчев. След семинара се събрахме в група.

Обучението с руснака Вадим Йевлиев, който има 60 реализирани обекта, се оказва основополагащ. Със средствата от семинара се организира практичен семинар, на който се изгражда 12-метров купол. Той е дарен на природно училище Творилци.

„Целта на нашата група е да популяризираме геодезичната конструкция, да обучаваме хората как сами да си построят малки геодезични оранжерии, бунгала и подобни постройки. На други осигуряваме подкрепа за цялостно проектиране, документация и строителство на къщи”, разказва Генчо Генчев и допълва: „В строеж и проектиране са вече няколко обекта. Следващият купол ще се издигне в Шумен, след което ще има още един в столицата”.

Ентусиастите паралелно комуникират с млади семейства, които проявяват интерес към мултиплицирането на идеята. Първият опит на Генчо Генчев не потвърждава анонса, че куполната къща излиза по-евтина от обикновените дървени постройки. Но ефективността ще се увеличава с всеки изминал ден, за сметка на ниските експлоатационни разходи.

Сферичните помещения са толкова древни, че е впечатляващо как възпроизвеждането им на едно ново, високотехнологично ниво, отново връща човека в етапа на прохождането. Подобни са иглуто на ескимосите и кожените шатри на северноамериканските индианци. Днешните строители разглеждат начинанието си като връщане към синхрона с природата, който да им донесе хармония и спокойствие. И икономически ефект, разбира се.

Генчо Генчев препоръчва на последователите си да влязат в подобна постройка, да постоят в нея, може би да изпият чаша чай, но да си дадат време да я усетят и да осъзнаят - искат ли да живеят в свят без ъгли.

Известният психолог Джак Пенърс - Джанака казва, че сферичното пространство е без начало и без край. В него няма конфликти и противопоставяне. Затова обитателите му ще бъдат балансирани и няма да преживяват обичайните междуличностни конфликти. „И разводите в куполните къщи ще бъдат точно нула”, смее се Генчо Генчев.  

Обучението на строители на куполни къщи постепенно придобива по-организиран характер. Назрял е моментът за това, свидетелстват обученията с чуждестранни лектори - минали и предстоящи. „Все още ни предстои да трупаме практически опит. Все още се учим на ефективна организация, на правилно техническо изпълнение. Засега съм на принципа на пробата и грешката“, казва Генчев. Но посочва, че той и колегите му вървят по утъпкания път на руските и американските колеги. Днес „отрядът” от шестимата би се справил с една постройка за максимум 3 месеца.

Почитателите на геосферите си имат фейсбук общество. Страница с името „Свят на куполи” информира за обучителните семинари и информационни срещи. Идеята е, както се е изказал Вадим, да бъде удовлетворен широк диапазон от нужди. И с минимален бюджет да се добие максимален ефект!


Какво четем:

🔴 Това са "най-умните" породи кучета

🔴 Левски основал комитет в Калугеровския

🔴 16 знаменити цитата на Атанас Буров

Източник: Марица



Коментари



горе