Десетки хиляди българи под ударите на мерките срещу мигрантите в САЩ



Десетки хиляди българи без легален статут в САЩ са под прицела на новия президент Доналд Тръмп. С указ той забрани влизането в страната на граждани от седем страни (Ирак, Иран, Сирия, Либия, Судан, Сомалия и Йемен) с предимно мюсюлманско население и с това предизвика протести в цялата страна.

Това е само една от серията мерки, които създават страх у имигрантите - особено тези, които нямат легален статут. Сред тях са и десетки хиляди българи, предава Нова телевизия.

Досега българите дори без зелена карта не са живели в страх от депортиране. Но облекченията за хора без траен легален статут вече не важат.

Тръмп е наредил на градските и щатските власти да докладват имиграционния статут на всеки задържан дори и за дребно престъпление - като например каране в нетрезво състояние. Вероятно затова мнозина българи се боели да застанат с лицата си пред тв камерите.

Лондон реагира с масови протести на указа на Тръмп. СНИМКА: РОЙТЕРС

Тръмп заплаши, че ще спре парите на градове-убежища за имигранти без статут като Чикаго, Ню Йорк, Сан Франциско. Кметът на Маями вече се подчинил на изискванията, за да не загуби федерално финансиране.

“Българите без статут остават притеснени”, казва юристката Кристина Крилчев, имиграционен адвокат в Лас Вегас.

“Телефоните ми не спират да звънят – споделя тя. – Звънят оттук, звънят от България. И даже такива, които вече са в процедура, не са абсолютно нелегални, се притесняват от новите настроения, които ще настъпят след тази промяна в законите.”

Неправителствени организации като “Амнести интернешънъл” също изразили притеснение, че указът срещу 7-те страни е само началото и че е възможно скоро забраната да обхване и други, съобщи в. “Индипендънт”.

Тръмп разглежда и проект за указ, предвиждащ да бъдат депортирани имигранти, ако са зависими от социалните помощи на държавата, разкриха световните агенции.

В проекта се посочва, че всеки легален имигрант, който разчита за оцеляването си единствено на определен вид социални помощи, следва да бъде установяван и “колкото се може по-бързо” депортиран. Белият дом не е коментирал кога ще влезе в действие този указ.

Възможно било също всички влизащи в САЩ чужденци да бъдат задължавани да предоставят на американските власти контактите си във фейсбук и телефонните си контакти от смартфоните, посочва “Бизнес инсайдър”. 

Тръмп уволни главния прокурор за неподчинение

Сали Йейтс оспори законността на декрета срещу граждани на 7 страни

Президентът на САЩ Доналд Тръмп започна 11-ия си ден на поста, като уволни временно изпълняващата длъжността главен прокурор и министър на правосъдието заради критиките ѝ към указа му за имигрантите, съобщи Си Ен Ен.

Сали Йейтс нареди на министерството на правосъдието да не защитава указа на Тръмп за забрана на гражданите на 7 страни с предимно мюсюлманско население да влизат в страната, както и да бъде временно спрян приемът на бежанци. Тя посочи също, че се съмнява в законността на указа на президента. Той пък обяви, че

Йейтс го

е предала

и я отстрани от поста. Това станало с писмо с едно-единствено изречение. По-късно Белият дом уточни, че Сали Йейтс е уволнена заради отказа си да приложи “декрета, предназначен да пази гражданите на САЩ”.

Йейтс е част от администрацията на Обама и бе оставена на поста, докато Сенатът потвърди номинирания от Тръмп Джеф Сешънс за следващ министър на правосъдието. Нейното уволнение отразява борбата на политическите сили в първите дни на управлението на милиардера и неговото желание да наложи авторитета си чрез разчистване на сметките с всички, които му пречат да приведе в действие обещанията от кампанията си. Два часа след Йейтс бе уволнен и шефът на американската имиграционна и митническа служба. Даниел Рагсдейл, който също е назначен от Обама, бил освободен без обяснение.

Дейна Бънтей зае мястото на Йейтс и веднага инструктира министерството на правосъдието “да приложи заповедите на нашия президент”. Досега Бънтей бе прокурор на щата Вирджиния. Демократите веднага реагираха, като посочиха, че е заплашена независимостта на министерството на правосъдието.

Интересно е, че самият Джеф Сешънс на слушанията в Сената заяви, че не е редно достъпът до САЩ да бъде забраняван на мюсюлманите. Новият министър на правосъдието и главен прокурор обаче

е известен с

твърдото си

отношение

спрямо

нелегалната

имиграция

Агенция Блумбърг сравни решението на Тръмп да отстрани действащия министър на правосъдието с постъпката на Никсън през 1973 г., когато той свали от поста прокурора, разследващ скандала “Уотъргейт”.

Гнева на Тръмп си навлякоха и около 100-ина високопоставени дипломати, които оспориха указа на Тръмп за имиграцията. Според тях той няма да защити гражданите на САЩ от тероризма. Белият дом реагира моментално с нареждането: “Или се подчинете, или си вървете”.

Междувременно Тръмп взе още едно решение, което променя досегашните правила. Във вторник стана ясно, че директорът на ЦРУ ще бъде включен в Съвета за национална сигурност на Белия дом. Тръмп реши да добави директора на ЦРУ Майк Помпейо към най-доверените си съветници, каза прессекретарят на Белия дом Шон Спайсър.

Сега най-голямата предстояща битка с демократите ще е около номинацията на Тръмп за върховен съдия на мястото на починалия през 2016 г. Антонин Скалия. 

Обама скочи срещу указа. Шварценегер: Това е безумие

Бившият президент на САЩ Барак Обама наруши мълчанието си след напускането на Белия дом и подкрепи протестите срещу антиимигрантския указ на своя приемник Доналд Тръмп, предадоха световните агенции. “Президентът е фундаментално несъгласен с дискриминацията на хора въз основа на тяхната вяра или религия”, заяви говорителят на Обама Кевин Люис.

“Действията на гражданите, които осъществяват своето конституционно право да се събират, да се организират и да правят така, че представителите на властта да ги чуват - точно това очакваме да видим, когато на карта са поставени американските ценности”, подчертава Обама в изявлението си.

Около 40 републиканци в Конгреса на САЩ също разкритикуваха, макар и меко, наложените от президента Доналд Тръмп ограничения за имигранти и бежанци.

Бившият губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер обаче беше доста по-краен, като нарече ограничаването на имиграцията в САЩ безумие и глупост. Той посочи още, че новата администрация е неподготвена да издава такива укази.

Терминатора, който бе губернатор по време на републиканеца Джордж Буш, отказа да подкрепи Тръмп на изборите.

Протестите в САЩ и по света се разгарят все повече. Хиляди служители на “Гугъл” спряха работа в знак на несъгласие с указа. Десетки хиляди британци заляха Даунинг стрийт в Лондон. Към тях се присъединиха популярни лица като футболиста Гари Линекер и певицата Лили Алън. Над 1,5 млн. са вече подписалите петицията срещу визитата на Тръмп на Острова, но властите се противопоставят на отмяната на посещението.

Междувременно след Великобритания Австралия също обяви, че Белият дом е уверил властите в страната, че указът няма да засяга австралийците с двойно гражданство. Външното министерство в Швеция също е поискало разяснения от американското посолство по отношение на хората с двойно гражданство. 


Какво четем:

🔴 Българин, студент във Филаделфия, откри нов вирус

🔴 Айтоските герои от филма "Оркестър без име"

🔴 Защо няма да помогна на майка с 5 деца да ги облече за зимата

Източник: 24 часа



Коментари



горе