Шествековният дъб, кандидатстващ за европейско дърво на 2017 - пазител на с. Насалевци



Шествековният дъб в трънското село Насалевци, който се състезава за "Европейско дърво на 2017г." се смята за пазител на храма "Рождество Богородично" и на местните жители.

Това разказа на БТА Людмила Гюрова, номинирала величествения горун в конкурса "Дърво с корен 2016г.", организиран от фондация "ЕкоОбщност".

Дървото е на 638 години, расте до външната стена на храма "Рождество Богородично". Църквата е построена с висок купол и с нисък свод, а неотдавна е реставрирана.

Короната на вековния дъб е като на орех. А мястото е смятано за свещено и от насалевчани, и от жителите на съседните села. 

"Тук чествахме всички празници с музика и голямо хоро, правехме курбани, кръщавахме деца", сподели пред БТА 72-годишната Емилия Илчева. Традицията продължава и днес. 

Вековният горун край църквата в Насалевци  пазител на мястото и хората
Вековният горун край църквата в Насалевци – пазител на мястото и хората Източник: @Людмила Гюрова

Дъбът е имал близнак 

Дъбът е имал близнак, който е поразен от гръмотевица през 70-те години на миналия век, разказа още Гюрова.

Трънчани обаче го оползотворили, като си правили от него бъдници. Според легендата те взимали парчета от ствола му и ги поставяли в огнището на всеки дом. Цепениците горели през нощта на тържествената трапеза на Бъдни вечер.

Бъдникът от удареното от гръмотевица дърво-близнак се приготвял в навечерието на празника.

Отсичало се парче, носило се на рамо и се миросвало в къщата. Миросването се състояло в пробиването на дупка, в която се поставя вино, зехтин и тамян и след запушването й се увивало с бяло ленено платно. Този ритуал до запалването на дървото се съпровождал с песни.

От неизгорелите части на дървото се правели кръстчета, а пепелта му се използвала за лек, или се разпръсквала за плодородие в нивите.

"Дъбът е като орхидеите. Не се чувства щастлив, ако расте сам", сподели още Гюрова. 

Гюрова каза, че дъбови гори има във всяко трънско село. Под тях местните хора заравяли жълтици, овчарите търсели вода. От клоните на младите дъбици трънчани увивали специални "деликатеси" за зимата. Слагали ги в плевнята върху сеното да ги духа вятър и суши. Нарочно оставяли дъбиците да растат в полето, за да пазят сянка.

Местните смятат, че неслучайно горунът се е извисил до църквата, а дълготрайното им съжителство пази селото. 

Трънският избраник ще се състезава с 15 дървета от европейски държави - Германия, Великобритания, Франция, Испания, Полша и други.

Вотът ще продължи до 1:00 часа на 1 март 2017 г. Победителят ще бъде обявен на тържествена церемония на 21 март в Брюксел.


Какво четем:

🔴 Малкият Ради ще се лекува! Българи с добри сърца събраха парите за химиотерапия

🔴 Фурор в мрежата! Цяла България събрана в едно ВИДЕО

🔴 16-годишната бегачка Лиляна Георгиева развълнува сърцата ни

Източник: Вести



Коментари



горе