Д-р Валиева от Татарстан: Гордея се, че съм волжка българка



Повечето жители на Татарстан се самоопределят като волжки българи, заяви в ефира на Дарик радио-Добрич Албина Хайруллина - Валиева. Тя е родена в Татарстан – древната Волжка България и е доктор на филологическите науки в Института за език, литература и изкуство при Академията на науките на Република Татарстан. Валиева  е и експерт на Евразийския център за международни изследвания при Федералния университет в Казан.
„От баба и дядо и от моите родители научих, че нашите деди са българи и те имат голяма и богата култура. Аз се гордея, че съм волжка българка”, каза Валиева. Тя припомни, че недалеч от Казан - днешната столица на автономната република в състава на Руската федерация, се намират старите градове на Волжка България - Болгар и Биляр.

Валиева отбеляза, че в целия Волго-Уралски регион има много хора, които се чувстват като волжки българи и искат да запазят традициите си. „По неофициални данни 15 млн. волжки българи живеят в Русия и вън от нея – в Казахстан, Азербайджан, Туркменистан, Киргизия”, посочи тя.

Д-р Валиева е автор на книгата „Древните българи в лингвистичния, културния и исторически контекст на евразийското пространство“, която вече беше представена в Добрич. „Моята книга е една първа стъпка, с която искам да запозная дунавско-българските читатели с нашите традиции и култура, за да знаят повече за Волжка България”, каза Албина Валиева.

Тя ръководи и наскоро създадения Център за културно-просветна дейност „Идел”- по името на древното название на река Волга. Сдружението, със седалище Варна, работи за съхранение на националната идентичност на волжките българи и популяризиране на тяхната култура и език. Има идея към него да бъде създаден и научен център за изследване на историята на Волжка България. Председател на УС на сдружението е Иван Станчов - дипломат, приятел и родственик на Валиева. „Аз се гордея с това, което г-жа Валиева прави за българите от Татарстан, които са много забравени, а трябва да се знае, че има и българи от Крим, от Русия и други места”, посочи дипломатът.

Двамата бях гости на Добрич за празника на града - 25 септември.  Д-р Валиева беше облечена с бродирана казанска носия с орнаменти, които по думите й се откриват в цяла Централна Азия.


Какво четем:

🔴 С какво да се храним според кръвната група

🔴 The Telegraph: България си струва заради Пловдив

🔴 Рождената дата разкрива всичко за вас

Източник: Дарик



Коментари



горе