Борисов: Кунева беше грешка
Като своя голяма грешка бившият премиер Бойко Борисов отчете факта, че е дал образованието на коалиционен партньор и обеща повече да не го прави, ако работи в следващия мандат в коалиция. "Когато дадох МОН на Кунева, Фандъкова три месеца не ми говори", оплака се лидерът на ГЕРБ по време на кръгла маса за образованието във Велико Търново.
Според Борисов една от работещите мерки за справяне с неграмотността, е принудата да ходиш на училище. "Ако трябва полицай ще проверява защо детето не ходи на училище, а социалните ще спират всички помощи на семейството. Нека ни обвинят, че принуждаваме някого да учи. И майка мен като учителка ме е принуждавала, когато ми се играе футбол на поляната, да уча. Каква квалификация, ако не можеш да четеш. Тази думичка "принуда" за мен не е лоша", каза експремиерът.
Другата политика е за професионалното образование и дуалното обучение. "Иска ми се и да отделим едни 120-130 милиона лв. за училищата, които нямат физкултурни салони. Нека децата ни да са умни и здрави. Ще кажете, строихме зали. Ама вижте как се радва народът. И Герджиков, и Корнелия Нинова се радват на Григор Димитров там", обясни Борисов. Той каза, че като съберат повече пари от контрабандата, ще направят и салоните. Лидерът на ГЕРБ коментира, че средствата за двойното увеличение на заплатите на учителите са факт. Борисов подчерта, че тази година в бюджета са предвидени 230 млн. лева за увеличение на възнагражденията на педагозите, но допълни, че за да скочат двойно, са необходими около 350 млн. лева на година. Той е категоричен, че само от борбата с контрабандата допълнително в държавния бюджет са влезли 4,7 млрд. лв. за две години.
„За месец януари правителството е отчело близо милиард излишък в бюджета. На база на сметките върху това, което правихме две години и три-четири месеца, това може да стане. По мои изчисления можем да съберем от контрабандистите близо милиард. Ако не се разбутат системите, тези средства ще се генерират“, каза Бойко Борисов.
Той добави, че досега увеличението на учителските заплати е било невъзможно заради задълженията на правителството. „През 2015 година 3,7 млрд. лева отидоха за КТБ, без да ги усети народа. Това са двойните заплати за още три години, на учителите. През 2016 година заплатихме на Москва и Вашингтон 2-3 млрд. лева живи пари на данъкоплатеца, за тези огромни необезпечени проекти „Марица 1″ и за “Марица 3“, защото преди нас правителства са угаждали или на Вашингтон, или на Москва. Това са заплатите за още три години напред. За радост през 2017 г. нямаме да плащаме, но излиза, че за тези две години сме разплатили 6,2 млрд. лева, без да ги усетите от джоба си. Трябва ли да правим същите грешки? Чух отново заявки за „Бургас – Александруполис“, за „Белене“, изтъкна Борисов.
По време на кръглата маса експертът в Комисията по образованието на ГЕРБ Милена Дамянова информира, че минималната работна учителска заплата от 600 лв. след повишението трябва да стане около 900 лв. Председателят на учителския синдикат Янка Такева пък обяви, че съществува недостиг на учителски кадри. През 2016 г. са се пенсионирали 9000 педагози, от които след това 6000 са се върнали обратно в школата, защото се оказало, че след тяхното напускане няма кой да преподава. Такева похвали правителството на Бойко Борисов, че е успяло да отдели тази година 223 млн. лв. от бюджетните средства за образование.
Какво четем:
🔴 Торнал е Тодьо🔴 20-годишният Веско - за смелостта, щастието и свободата да се върнеш на село с мисия.
🔴 Пенчо Славейков – поетът славей
Източник: УЧИТЕЛИ