Тефтерчето на Левски от А до Я издавано пет пъти от 1929 г. до днес



Малкото запазени материали от и до Васил Левски са толкова значителни по съдържанието си, че ни дават възможност да получим представа за величието на неговото дело, за революционера, изцяло отдаден на борбата за свободата на Отечеството.

Сред тях са уникални архивни материали, свързани с революционната му дейност и тази на Централния комитет, между които е проектоуставът на БРЦК, писан от него и озаглавен “Нареда”, кореспонденция от и до него, сметки и др. Няколко десетки писма от Левски се намират в архивите на лицата, до които са писани: Любен Каравелов, Данаил Попов, Кирияк Цанков и др. Всички те могат да служат като основа за задълбочени изследвания.

Безспорно личният бележник на Апостола е най-уникалният документ в целия му архив, защото съдържа сведения и бележки за революционната му дейност, бит, душевност, които не се срещат в останалите документи.

През 1929 г. историкът Димитър Страшимиров за пъ рви път публикува тефтерчето на Левски в сборника “Васил Левски. Живот, дела, извори. Т. 1.”.

Следващото му обнародване е в юбилейното издание през 1973 г. по случай 100 години от гибелта на Апостола “Васил Левски. Документално наследство” под редакцията на К. Възвъзова и Н. Генчев.

През 2000 г. Крумка Шарова, Кирила Възвъзова-Каратеодорова, Тодорка Томова, Цветолюб Нушев публикуват документа в сборника “Васил Левски. Документи. Т.1”.

Части от бележника са обнародвани и в популярни издания.

Първото издание на тефтерчето като самостоятелен документ е от 1987 г. на специалистите от Български исторически архив при Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методий” Кирила Възвъзова-Каратеодорова, Здравка Нонева и Виктория Тилева по случай 150 години от рождението му.

Двадесет години по-късно - през 2007 г., Цветолюб Нушев и Тодорка Томова правят нов прочит и подробен археографски коментар в едно ново издание на тефтерчето, което за първи път е представено самостоятелно в почти автентичния му вид. Издателството е “Труд”.

Предстои издаването на тефтерчето на Левски в електронен формат.

Личният бележник на Апостола е притежание на Българския исторически архив към Националната библиотека “Св. св. Кирил и Методии”, където се съхраняват и почти всички достигнали до нас документи, писани от Васил Левски или отнасящи се за него и неговата революционна дейност. Самите документи, които служат за реконструкция на миналото, имат своя собствена история. Понякога тя е интересна и изпълнена с премеждия. Такава е историята и на архива на Левски.

* Авторът е ръководител на Българския исторически архив при Националната

библиотека “Св. св. Кирил и Методий”.


Какво четем:

🔴 Хижа Рай

🔴 200 000 месечна заплата на доверие

🔴 Катинари на любовта красят Моста на влюбените в Пловдив (Фотогалерия)

Източник: 24 часа



Коментари



горе