Защо Турция иска съд за четирима наши граничари 9 години след смъртта на бракониер



При операция за задържане на нарушители на 17 април 2008 г. загива рибарят Ялчън Ерджан

Разследването у нас е прекратено, от Страсбург потвърждават: Няма нарушения!

Михаил Цонков за предложението да бъде депутат: Българският парламент не е място, където трябва да се криеш от закона

Изненадваща призовка до 41-годишния бургазлия Михаил Цонков възкреси спомена за трагичен инцидент отпреди 9 г. в морето край Резово. Тогава Цонков и трима негови колеги от Гранична полиция - Николай Костов, Живко Петков и Николай Петков, засичат в български териториални води турска гемия.

Цонков с адвоката си Росен Кожухаров СНИМКА: 24 часа

В сблъсъка между граничари и бракониери загива 41-годишният Ялчън Ерджан - рибар от с. Бегендик, близо до границата с България. Той е

пронизан от

3 куршума от

автоматичното

оръжие на

Цонков

Военната прокуратура започва разследване - дълго и с обрати. (Виж карето.) В крайна сметка досъдебното производство е прекратено поради липса на престъпление.

За Цонков преживяното тогава е като кошмар, останал в миналото. Той отдавна е напуснал Гранична полиция. Вече е баща на момченце и работи като организатор вътрешна сигурност в бургаска фирма. Когато получава известие да се яви в районния съд, не предполага какво ще получи там. Оказва се призовка за съдебно заседание на 21 март, свързано с връчване на документи за предстоящ процес в Тежкия наказателен съд в турския град Къркларели. Той трябва да се яви в 15 ч в съдебната палата на Бургас.

“Напълно неочаквано беше за мен. Не знам кой може да остане спокоен, ако разбере, че в турски наказателен съд е възбудено дело срещу него”, казва пред “24 часа” бившият граничар.

Съдебната поръчка е на базата на договора за правна помощ между двете страни. По процедура тя се изпраща от съотвения съд до българското Министерство на правосъдието, а оттам до районния съд по местоживеене на издирвания.

“Информацията в призовката е твърде малко, но със сигурност тя

не е свързана

с процедура по

екстрадиция

на Цонков, а само с връчване на обвинителен акт”, коментира адвокат Росен Кожухаров, който го представляваше на досъдебното производство в България. Той допълни, че на този етап липсва информация какво е точно обвинението.

Цонков обаче не е единственият, за когото има съдебна поръчка. Призовки да се явят в съда на 21 март получиха и другите служители на Гранична полиция, участвали в инцидента на 17 април 2010 г. Те, за разлика от Цонков, са останали на работа в МВР.

Ден след като става ясно, че Турция обвинява българските граничари, Министерството на правосъдието съобщи, че е изпратило спешно уведомителни писма до всички заинтересувани органи за решение на Европейския съд за правата на човека. То е по жалба 21470/2010 г. на съпругата на загиналия - Дерия Ерджан, и 8 негови роднини, сред които и двамата братя на Ерджан, които са били на гемията по време на инцидента.

Заключението по делото “Дерия Ерджан и други срещу България” на Европейския съд е, че българските власти не са действали небрежно при планирането и провеждането на операцията на 17 април 2008 г.

Основното оплакване на роднините на загиналия е насочено към това, че властите не са успели ефективно да разследват смъртта на Ялчън Ерджан.

Според магистратите в Страсбург обаче прокуратурата е повдигнала обвинение на служителя Mихаил Цонков, но въз основа на събраните доказателства впоследствие е прекратила производството, като в мотивирани постановления е констатирала, че няма данни служителят да е извършил престъпление.

Съдът отбелязва също, че обществената кампания, предприета в защита на граничния полицай, не е оказала въздействие върху обективното и безпристрастно разследване по делото. В крайна сметка 7-членният съдебен състав обявява жалбата на роднините на загиналия за недопустима. Оказва се, че Цонков и колегите му

въобще не са

подозирали за

процеса в

Страсбург

Въпреки съдебния акт оттам, постановен на 16 декември 2014 г., явно турската страна е водела свое разследване за инцидента и правната поръчка за връчване на обвинителни актове е сигурна индикация за това.

На 21 март ще стане ясно по кой текст от закона са обвинени Цонков и бившите му колеги. По процедура те имат 7-дневен срок, за да се запознаят с обвинението, след което в Бургас ще бъде насрочено второ съдебно заседание. На него, ако пожелаят, могат да дадат обяснения.

След това документацията се изпраща обратно в съда в Къркларели. Не е изключено турската страна да поиска екстрадиция на обвиняемия, но постановеното от Европейския съд за правата решение дава абсолютно основание то да бъде отхвърлено, коментират юристи.

“Мисля, че всичко трябва да мине по нормалния начин, а не да се търси депутатски имунитет”, каза Цонков по повод предложенията да влезе в листа за следващото НС на избираема позиция. “Българският парламент не е място, където да се криеш от закона”, категоричен е той.

Разследването - дълго и с неочаквани обрати

Малко след 6,30 ч на 17 април 2008 г. пунктът за наблюдение в Резово регистрира риболовен кораб, който е проникнал на около миля в българските води. Четирима граничари с надуваема моторна лодка са изпратени да пресрещнат гемията. Нареждане на нарушителите да спрат - с жестове и реплики на английски. Вместо това бракониерите се опитват с дълги дървени пръти, завършващи с метални куки, да пробият гумената лодка. Следват предупредителни изстрели, след което нашите служители се качват на борда на гемията. Проехтяват изстрели и единият от рибарите пада покосен. Той издъхна на път към болницата в Царево.

Още същия ден аутопсията показва, че Ялчън е прострелян на три места в средата на гърба. На главата има друга рана от удар, но тя не е свързана с непосредствената причина за смъртта.

Балистичната експертиза потвърждава, че изстрелите са произведени от оръжието на Михаил Цонков. Той и колегите му са въоръжени с автоматични пистолети “Скорпион”. Още в началото Цонков твърди, че при сборичкването с рибаря оръжието му се е заплело в мрежите и е произвело автоматичен откос.

По време на разследването са направени няколко следствени експеримента. Те сочат, че пистолетът на Цонков е можел да произведе изстрел, без някой да докосва спусъка. Резултатите от възстановките се коментират и от съда в Страсбург.

Разследването минава през няколко етапа. На 19 юни 2008 г. Цонков е обвинен за причиняване на смърт по непредпазливост. На 16 октомври прокуратурата прекратява наказателното производство, приемайки, че смъртта на Ялчън Ерджан е вследствие на нещастен случай. На 3 ноември 2008 г. прокурорското постановление е потвърдено от Сливенския военен съд.

На 23 декември 2008 г. обаче определението е отменено от Военния апелативен съд като недостатъчно добре мотивирано. Разследването е възобновено, но на 3 юли 2009 г. отново е прекратено. На 12 октомври 2009 г. Сливенският военен съд отменя постановлението на прокурора, като констатира, че не е достатъчно мотивирано, и връща делото.

На 13 ноември 2009 г. Военният апелативен съд с окончателно определение потвърждава прекратяването на наказателното производство.

Магистратите смятат, че Цонков не е проявил небрежност, като не е носел кобур, и докато се е борил с Ялчън Ерджан, е оставил пистолета си да виси пред него. Съответно не можел да бъде държан отговорен за това, че оръжието му се е откачило от халката на бронежилетката.

Основната отговорност за инцидента следва да се понесе от Ялчън Ерджан, който не се подчинил на законните разпореждания на бреговата охрана, твърди в окончателното си определение Военният апелативен съд.


Какво четем:

🔴 375 гроша за храна, 66,28 - за цианкалий и "На прощаване"

🔴 Заплатата - чиста сума, добавките да се махнат, иска бизнесът

🔴 Годеницата на Левски

Източник: 24 часа



Коментари



горе