Българи отличени с награда от Илон Мъск



Преди броени дни българска система за захранване на нов вид транспорт е отличена с наградата лично от Илон Мъск. Александър Рангелов и неговият екип от инженери могат да станат неразделна част от проекта за нов вид високоскоростен транспорт на бъдещето, съобщи БНТ. 

Състезанието, което има реалната възможност да преобърне представата ни за транспорт е организирано от Илон Мъск - човекът, който задава тенденции в света на технологиите и дори има план за заселване на Марс. Един от последните му проекти е за създаване на нов вид транспорт. Проектът се казва Hyperloop – или капсула, която да се движи в условия на вакуум, използвайки магнитно поле. Мъск кани екипи от целия свят, които да реализират идеята му за нов високотехнологичен транспорт.

"Покани екипи от целия свят да се включат и да разработят прототип на капсула, която да се движи в условия на вакуум с голяма скорост, за да транспортира хора", каза Александър Рангелов.

За конкурса българинът Александър Рангелов със своя екип от инженери в България създават една част от целия проект за капсулата, а именно енергийният модул. Проектът печели наградата за технологични иновации. Александър управлява компания, която се занимава с токозахранващи системи главно за райони, които нямат достъп до електропреносната мрежа.

"Един от екипите, които разработиха модел на капсулата и продължиха в състезанието успешно ни покани да разработим токозахранващата система, защото тя е много специфична. Хора от този екип, които в последствие се оказаха и Project Manager- и на отбора ни покани, защото знаеше, че можем да направим нещо изключително иновативно, с което да внесем иновация в състезанието и да подпомогнем и нашия отбор по този начин", Рангелов.

В Отбора, в който е Александър, участват хора от 14 държави и докато разработват капсулата общуват единствено виртуално.

"Всеки работеше от своето местенце, от своята държава. Обменяхме информация онлайн в една платформа и две години всеки разработваше своята част от капсулата на различно място и едва преди 6 седмици беше първата ни среща между всички членове на отбора в Менло Парк в Калифорния, където започнахме да сглобяваме и самата капсула. И най-учудващото при това развитие на нещата, че всичко заработи веднага без никакви тестове, което е голяма инженерно постижение. Всички компоненти на капсулата заработиха. Докато всички други отбори, които стигнаха до финалната фаза имаха повече от 6 месеца за тестове на вече сглобените системи", каза още Александър Рангелов.

Отборът, в който участва Александър разполага с бюджет от около 65 000$ - значително по-малък от парите, които имат конкурентите им.


Какво четем:

🔴 Да загинеш нелепо в най-щастливия си ден – Весела Василева, забравена поетеса

🔴 Детето с премръзнали крачета вече тича и играе месец след инцидента

🔴 Акад. Константин Косев за Васил Левски: Нему равен друг нямаше!

Източник: 24 часа



Коментари



горе