Носете жито и вино за Задушница в събота



В събота е деня за поменование на починалите във вяра и надежда за вечен живот в Господа и в мир със св. Му Църква. Тази Задушница е пред неделя на Месни заговезни или може да се каже още, че е преди началото на Великия пост.
За помена трябва да се приготвя варено, подсладено жито, хляб и червено вино. Могат да се прибавят дребни сладки, соленки, варени яйца, сирене, кашкавал, халва. Поменът се прави на гроба или в църква. Обичайно на гроба свещениците извършват парастас или панихида. Житото е символ на възкресението, понеже по думите на св. ап. Павел житното зърно не може да оживее, ако преди това не умре "погребано" в земята.
Виното е символ на кръвта на Господ Иисус Христос. Паленето на свещи символизира горещата вяра, а пламъчетата напомнят за безсмъртието на душите на покойниците.
Тамянът означава чистата молитва,
а цветята - добродетелите
на починалия
 Според православния канон погрешно е поставянето на храна на гроба на покойника. Библията отрича това. Оставената храна по гробовете няма да бъде изядена от покойника, а от бездомните кучета, като по този начин се оскверняват гробовете. Душата не яде и не пие материална храна и питие. Сладкиши, месо и вино се раздават между живите и като вкусват от раздавките, да си спомнят за умрелите. Както на всеки помен, така и на Задушница се раздава на бедни и нуждаещи се. Всички задушници през годината са винаги в съботен ден, когато Иисус Христос бил също покойник и с тялото си е бил в гроба. За една календарна година обичайно Задушниците са четири - преди Месни заговезни, след Спасовден, около Димитровден и Архангеловден. Задушниците са винаги в събота, тъй като в седмичния празничен цикъл църквата
е определила съботата за ден
на покойните
На тези дни близките на починалите посещават гроба, преливат го с вино, прекадяват го с тамян и след това раздават на присъстващите жито и храна за "Бог да прости душите". На следващия ден - неделя, са Месни заговезни!
"Никой да се не лени да поменава своите починали родители, роднини и познати. Трябва също да се поменават и всички православни християни, и не само в този ден на Задушница, а и по всяко време, на всяка молитва. Сами и ние ще отидем там, и също ще се нуждаем от молитва както беднякът - от късче хляб и чаша вода", казват отците на църквата.
Помни, че молитвата за починалите е силна и поради това, че я извършва цялата Църква.
Църквата диша
с молитвата
Но както при естествения порядък майката диша по време на бременността за себе си, а от нейното дихание се ползва и детето, така и в благодатния порядък Църквата диша с общата молитва на всички, а от молитвата се ползват и починалите, намирали се в лоното на Църквата, в която влизат и живите и мъртвите, и воюващите и тържествуващите.
"Не се лени при всяка молитва усърдно да поменаваш всички заминали оттук наши отци и братя. И това ще бъде твоята милостиня за тях".
Ангел Карадаков


Какво четем:

🔴 Подражавай на Григор, не на Криско!

🔴 Женска глупост погуби Васил Левски

🔴 Европейските синдикати нарекоха заплатите в България "експлоатация и дъмпинг"

Източник: Стандарт



Коментари



горе