Българските "оскароносци" си разказаха одисеята



Свикнали сме успешните компании да се намират навсякъде, но не и в България. Една от най-известните софтуерни компании в световен мащаб обаче не се намира в Силициевата долина, а на четвъртия етаж на "Интер Експо Център". "Не гледаме небостъргачи, а "Дружба", шегува се един от основателите на Chaos Group Петър Митев. В "Интер Експо Център" се проведе и пресконференцията, на която носителите на "Оскар" за технологични постижения в киното за 2017 г. разказаха повече за пътя, по който са минали, и за емоциите, съпътстващи наградата, която получиха на 11 февруари в Бевърли хилс.

Въпреки че наградата е на името на Владимир Койлазов, той е категоричен, че тя е за целия екип на фирмата. "Тази награда е резултат от отдадеността и усилията, които екипът - създател на технологията V-Ray, е положил в последните 15 години", казва той.

"Ако другите такива компании се опитват да решат проблемите на една много тънка ниша, то ние се опитваме да решим всички проблеми на всеки", каза Петър Митев. Дори да не сте най-запалените фенове на грандиозните блокбъстъри, няма как да не сте чували за V-Ray, не само защото е продукт родно производство, а защото се използва в различни сектори - от реклама, през архитектура до филмовата индустрия. Именно за последното основателите на Chaos Group получиха "Оскар" в категорията "Софтуер за компютърна графика и ефекти за филми", в която се надпреварваха с още 11 фирми.

Компанията е създадена през 1997 г. и е плод на студентска мечта на Койлазов и Митев. А днес V-Ray е един от най-успешните глобални продукти за 3D визуализация. Чрез него са направени баталните сцени в "Игра на тронове", създадена е шокиращата картина, която героят на Джоузеф Гордън-Левит във филма The Walk вижда, докато минава по въже между двете кули на Световния търговски център в Ню Йорк, както и космическите кораби от Rogue Onе. Всъщност софтуерът е използван за толкова много филми, че Петър Митев и Владимир Койлазов не са сигурни за броя им. Но за да стигнат до наградата, двамата са работили неуморно, като често си налагали "24-часови маратони в офиса". Днес компанията има офиси в София, Лос Анджелис, Балтимор, Сеул, Токио.

"Това, с което се отличаваме, е бързото и лесно решаване на техническите проблеми на клиентите", казва Митев, а пък Владимир Койлазов допълва, че все още има неща, по които да работят, да стават по-добри и по-бързи. Така че няма изглед работата да свърши скоро, категорични са двамата програмисти. Те също така се гордеят със стажантската си програма в сферата на програмирането и 3D визуализацията, чрез която много млади хора избират да останат и да се развиват в България.


Какво четем:

🔴 Огняново – спа сред планината - статия за България

🔴 Конкуренция по родолюбие в имената на партиите

🔴 Баба към ало-измамник: „Лъжеш! В МВР вече няма майори!“

Източник: СЕГА



Коментари



горе