Шуменската крепост – хилядолетният стожер върху платото
Шуменската крепост се намира на 3 км. от съвременния град Шумен. До нея се стига с кола по асфалтов път или пеша. Крепостта е сред най-древните по нашите земи и една от най-добре проучените и възстановени.
През ранножелязната епоха (ранен халщат) – XII-VIII в. пр. н. е., селището е било неукрепено. Жилищата са били полувкопани. Керамичните съдове са характерни с известната „букел“ украса. По форма и украса те са аналогични на съдовете от Троя. От V до II в. пр. н. е. са живели траки от племето гети, които са изградили две каменни стени около селището си, образувайки вътрешна цитадела и външна крепост.
Римската крепост през II – IV век е представлявала военен кастел, укрепен с крепостна стена и кули, които са били изградени върху разрушените от римляните тракийски стени. През ранновизантийската епоха (V и VI век), след нападенията на готите, крепостта била допълнително укрепена с монументални крепостни стени, с кръгли и петоъгълни кули и стълбища. През Първата българска държава, крепостта е силно укрепена военна твърдина, която влизала в системата от крепости, бранещи столиците Плиска и Преслав.
В началото на XI век е превзета от византийците, а малко по-късно, при нашествие на печенезите, е разрушена и по-късно възстановена. По време на Второто българско царство, Шуменската крепост е била силно укрепен голям средновековен град. Състоял се е от вътрешен и външен град, с ясно разграничено класово неравенство. Вътрешният град е бил укрепен с три крепостни стени, а външният – с една. Множеството археологически находки сочат, че в града са били упражнявани различни занаяти: грънчарство, металообработване, обработка на стъкло и кости, изработване на украшения, каменоделство.
Многото намерени български и чуждестранни средновековни монети свидетелстват за силно развит вътрешен и външен търговски обмен. На територията на вътрешната крепост на Средновековния Шумен е имало седем църкви, богато украсени с керамопластична украса, фрески и каменна резба, около които е имало некрополи. В брега под самата крепост се намират скални килии от голям скален манастир. От възстановената кула се вижда невероятна гледка към съвременния град Шумен:
От северната стена на крепостта също се открива гледка към град Шумен и околността:
През 1388 година, крепостта е превзета от Османската империя. При похода на Владислав III Варненчик в българските земи през 1444 година, крепостта е превзета след усилена съпротива и опожарена, което води до нейното изоставяне през следващите векове. Между 1957 и 1987 г. са проведени археологически разкопки, а в момента крепостта е достъпна за посетители всеки ден на достъпна цена – 3лв. за възрастни и 1 лв. за учащи. Крепостта, като един от 100-те национални туристически обекта, е и част от платформата iLoveBulgaria. Нашата табелка с QR код за сканиране се намира на касата.
Какво четем:
🔴 Стотинка от соца се продава за 95 лева🔴 Поетът Недялко Йорданов: Най-ужасното е, че сме разединени, трябва да имаме самочувствие
🔴 Спомени от детството през 80-те.Когато нямаше Фейсбук!
Източник: ilovebulgaria