Планинският водач Юлиян Варимезов спаси туристка от смърт
47-годишният варненец превръща хобито си в престижна кариера
На 2016 г., докато води група при планински преход в местност до хижа “Чудните мостове” в Родопите, Юлиян Варимезов разбира, че жена от друга група е в критична ситуация.
Той не се бави нито за миг и успява да я спаси.
“Туристката е проявила самоинициатива, решавайки да се спусне по въжения тролей, който освен че не е действащ, но е и необезопасен. Жената беше паднала по гръб и си беше глътнала езика. Минал съм обучение за оказване на първа помощ и направих необходимото. Решаващо в такива моменти е човек да не изпада в паника и навреме да се сети какво да направи. Бях на точното място в точното време”, казва скромно планинарят от Варна.
От много време той е любител на планината, въпреки че е роден на морето.
“Превърнах хобито си в професия и вече над 15 г. съм в туристическото дружество “Родни Балкани”, основано през 1927 г. Преминах обучение в асоциация “Планини и хора” и от 2 г. съм професионален планински водач.
Член съм на асоциацията и това членство ми дава правото да съм част от Международната асоциация на планинските водачи. Освен това съм и професионален екскурзовод”, признава Варимезов.
“Той е водачът, когото лично аз предпочитам. Постоянно чете и се усъвършенства. Има огромни познания освен за планините и по история, археология и църковните дела. Тези факти правят Юлиян най-предпочитания планински водач от Варна”, казва за 47-годишния медицински работник от РЗИ Жечка Карова, председател на “Родни Балкани”.
Варимезов обича втората си професия и говори с любов за нея.
“Ще цитирам извадки от характеристиката на планинския водач за по-лесно разбиране същността на професията. Планинският водач е специалист, който обича и познава планините, умее да се движи и пребивава в нея и който е поел ангажимента да води човек или група хора в планината с произтичащите от това отговорности. Той трябва да покаже най-доброто от нейната природа и своите познания.
Негово задължение е да информира клиентите за посещаваните места и за особеностите на околната среда. Да възпитава клиентите в уважение към планината, планинарска етика и екологично мислене. Водачът е длъжен да уважава клиентите независимо от техните планинарски или други способности.
Той трябва да поставя безопасността на клиентите над своята. Водачът трябва да може да оказва помощ в критични ситуации и да взема адекватни решения.
Трябва също да поддържа и подобрява непрекъснато своята планинарска подготовка, квалификация и обща култура”, обяснява скромно Варимезов дългия път към овладяването на втората си професия.
За него всичко е
въпрос на дълг,
дори спасяването,
което е направил
Варимезов е завършил гимназия.
“Ходя 2-3 пъти на плаж през годината, влече ме планината”, казва той. Има син, който е завършил Военноморското училище. Опитал да го направи планинар, но нямал успех и синът сега плава по моретата.
“Имах случай на отравяне с гъби на една жена на хижа “Семково”. Дадох ѝ първа помощ, после извиках линейка. Помагал съм на хора с изкълчен глезен в доста случаи. Но тези неща не ги броя за героизъм, а за задължение на планинския водач", добавя Юлиян.
Той е зодия Стрелец, но не вярва, че това има нещо общо с планинарските му увлечения. Определено не се смята за алпинист състезател.
“В планината има 2 нива на водачество - до 4000 м и над тази височина.
У нас има само двама-трима души от втория тип, защото нямаме условия за обучение. Аз определено не се катеря по ледници”, обяснява Варимезов.
Юлиян Варимезов в планината
СНИМКА: ЛИЧЕН АРХИВ
Какво четем:
🔴 Честване на 3-ти март в Босилеград и Белград🔴 250 кукери огласиха Широка лъка
🔴 Четете, а след това се самоокайвайте! В поробените ни земи през тия пет века са избухнали над 1600 въстания и бунтове
Източник: 24 часа