Атмосферата на селото и селския туризъм
Селския туризъм напоследък доста се разпространи, като явление. Това е добре, защото българското село е уникално красиво по своята същност, история, бит и култура. На много места в малка България могат да се посетят спрели във времето малки селца, запазили духа на корените и пропити с история. Те са сгушени в едни от най-красивите кътчета на страната и очакват с отворени обятия да посрещнат посетителите, за да ги въведат в света на истинските ценности и родолюбието.
В тази статия сме си поставили за цел да ви запознаем с 6 от най-магнетичните села за селски туризъм в страната. Ето ги и тях:
- Село Българи – селцето е сгушено в полите на Странджа и е уникално красиво. Тук всичко е свежо и чисто, просто идеално за селския туризъм и една съботно-неделна разходка в планината. Ако не сте били тук вечерта на трети срещу четвърти юни, много сте изпуснали. Тази вечер се носят магичните звуци на гайди и тъпани, опияняващи нестинарите за огнения им танц над живата жарава. Тази традиция водеща началото си още от времето на Траките ще ви грабне завинаги и всяка година ще идвате в село Българи.
- Село Стоб – навярно много пъти сте били на Рилския манастир, но не сте отсядали или поне минавали през село Стоб. То е малко, но историята му е голяма. На мястото, където днес е селото се е издигал град с величествени крепостни стени, който е всявал ужас в минаващите от тук. Носи се легендата, че преди повече от хиляда години този град е унищожен е чудовищно наводнение, което жителите на града са предизвикали с греховния си живот. В края на селото започва и екопътеката за уникалния природен феномен Стобски пирамиди. Заслужава си да отседнете поне един уикенд тук.
- Село Мелница – край Елхово чак на Турската граница се намира това райско кътче, където рядко се мяркат туристи. Самото село е много автентично, хората са гостоприемни, а природата изключително благодатна за окото. Тук може да видите уникалните кръгове изсечени в скалите от траките. Те се намират в местността „Дрънчи дупки“ и до тях се достига по добре маркирана пътека. Дали тези кръгове са израз на слънцето или древна мелница не е установено, но определено тук е мястото за селския туризъм и тишината.
- Ковачевица – Родопското село стана доста известно напоследък. Много българи, а и чужденци идват тук да се потопят в автентичния бит и култура на българите от Възраждането. Тесни калдъръмени улици, тежки каменни градежи, надвиснали каменни плочи на покривите над красивите чардаци и възрожденски интериор с огнища и килери. Всичко това е истинско и можете да отседнете в една от къщите за гости тук. Невероятно е как усещате магията на селото да ви обгърне, като в пухена пелена.
- Село Марчево – отново сме в Родопите, но близо до Огняново и лековитата му минерална вода. Ако пътувате до тук, за да отидете към известните Лещен и Ковачевица си струва да поспрете в това застинало във времето село. Неговата църква кацнала на един хълм е над 100 години и можете да я посетите. Гледката, която ви се разкрива от хълма на църквата към Огняново е просто прекрасна.
- Долно Луково – имате ли път към Ивайловград задължително се отбийте и в това село. То няма много за гледане, но пък достатъчно според нас. Църквата му е с уникални старинни стенописи и се носят предания, че е издигната само за 7 дни. Виждали ли сте вечнозелено ягодово дърво? Е тук ще видите и ако прибавим и изключителното гостоприемство в селото, няма да ви се иска да си тръгнете.
Селския туризъм е един по-особен начин да се свържете с природата, с историята и да си отпочинете, така че не го пренебрегвайте, като опция за почивка.
Какво четем:
🔴 Спомен за Людмил Янков - алпинистът с душа на поет🔴 Лекарите спасиха живота на 4-годишната Изабела
🔴 Няма славянска азбука, а българска!
Източник: lifetime