Осми Март - Почит към Жената!



В навечерието на осми март – международния ден на жената, решихме да ви разкажем малко повече за този отричан от някои, и тачен от други празник.

Преди всичко трябва да се уточни, че осми март не е „глезотия“ и съзнателно търсен повод от жените да получат поредно цвете или скъп подарък, а в комбинация с променливия мартенски климат, съпоставим единствено с променливите настроения на дамите, празникът е напълно точен по ден и време, за да бъде наречен в чест на нежните половинки!

Това е международно признат ден в който на почит са не само икономическите, политическите и обществените постижения на жените, но и техните права, интелектуални и лични качества!

Макар започнал като обикновено социалнополитическо събитие, този специален ден постепенно изчиства политическите си пристрастия и става част от празничния календар на редица държави, а мъжете смело изразяват почитта и симпатиите си към жените в своя живот.

Празникът съществува и е важен, за да напомня на така наречената по-силна половинка от човечеството, че светът се развива благодарение и на мъжете, и на жените, и че, ако някога зад всеки успял мъж е стояла по една умна жена… то днес,

до всеки преуспял господин, се нарежда по една не по-малко преуспяла дама!

Въпреки по-романтичният и нежен облик, който празникът придобива с течение на годините, темата за изконните човешки права на жените остава силно застъпена и главна цел на много феминистки сдружения и световни организации за защита правата на човека.

Независимо дали празнувате или не 8-ми март, не може да се отрече важността на тази дата и събитията свързани с нея. Благодарение на непримиримия дух на жените в миналото, към днешна дата, жените в България и редица други държави, се радваме на почти равноправие в сравнение с мъжете, имаме възможността да избираме сами своята професия, да изискваме достоен и добре заплатен труд, да правим самостоятелни житейски избори, свързани с брак, семейство, деца…

Осми март - почит към жената!Докато преминавате през тези редове, помислете колко от това, което приемате за даденост, като например правото ви да гласувате, да работите или дори … да четете, са мъчително изстрадани и дълго бленувани в миналото от нашите предци…

А за мнозина други по света са все още недостижимо и може би невъзможно бъдеще…

Милиони жени са принудени раболепно да гледат земята, да слугуват на собствените си семейства, нямат правото да говорят, да разсъждават и да искат, третирани са не като равноправни човешки същества, а като вещ – понякога потребна, друг път… крайно ненужна…

Осми март не е само цветя и рози, не е само шоколадови бонбони и скъпи бижута…

Осми март е победа и битка едновременно, защото независимо от това, което сме спечелели, има мнозина други, в името на които сме длъжни да продължаваме борбата за равенство!

 

Именно на осмия ден от месец март през далечната 1857 г. е било организирано първото общо неподчинение на жени-работнички, обединили се в мащабен протест в сърцето на Ню Йорк против крайно лошите трудови условия и мизерно заплащане. Надигналите глас и глава работнички са разпръснати от полицията и протестът им е потушен, но две години по-късно, отново през март, същите тези жени основават първия си синдикат.

Последващите години са белязани от нови и нови протести, като най-запомнящият се е през 1908 година, когато тълпа недоволни жени минава за пореден път по улиците на Ню Йорк, но този път освен с искания за достойни заплати и регламентирано работно време, се чуват и призиви да им бъде дадено и правото да гласуват.

Може да се каже, че за първи път официално „Денят на жената“ се отбелязва на двадесет и трети февруари 1909 г. в САЩ, а на двадесет и седми август 1910 г. в Копенхаген се провежда и първа международна конференция на жените, където се приема всяка година в една от първите пролетни недели да се празнува „Денят на работничките“, като основната цел е да бъдат обединени широки трудови маси от жени в борба за равноправие с мъжете от всички сфери на живот. Следващата година денят е отбелязан от над един милион души в Австрия, Дания, Германия, Швейцария, а през 1913 г. във Франция и Русия.

Вижте още:

На Запад Международният ден на жената се отбелязва редовно през периода 1910-1920 години, но постепенно замира. Подновява се под въздействието на зараждащото се ново феминистко движение през шейсетте години на миналия век, а през 1965г. денят 8-ми март е обявен за неработен и официален ден на жената в СССР. Традицията е запазена и в съвременна Русия и редица други страни-бивши членки на съюза – Беларус, Молдова, Украйна и др.

Именно демонстрациите на руските жени се смятат за първия етап от Руската революция през 1917 г. На 8-ми март същата година работничките от Петроград изразяват открито своето недоволство и явна непримиримост срещу глада, войната и царизма. След Октомврийската революция в Русия, от името на българските участнички във Втората международна конференция на жените-комунистки през 1920 г. в Москва Ана Маймункова, български политик и активист на Българската комунистическа партия, предлага датата осми март да бъде определена за „Международен ден на жената“.

В България денят не е обявен за официален и почивен, но празникът започва да се отбелязва след паметния девети септември 1944 година. Първоначално по заводи и учреждения на събрания се прави отчет на приноса на жените – в производствения процес, културни и научни постижения или от други обществено значими сфери на живота. Двадесет години по-късно, празникът получава по-широк отзвук и съответно започва да се чества масово, бързо превръщайки се в любим празник на жени от всички поколения.

В училище дечицата поднасят цвете на любимите учителки и подготвят собственоръчно изработени изненади – картички или други дребни подаръци, за своите майки или баби.

Бъдете смели в мечтите си, мили дами, и никога не се отказвайте!

Вярвайте в себе си и не забравяйте, че „жена“ не е равнозначно на „слаба“ –  да си жена не е слабост, а привилегия!

Бъдете дами от главата до петите! Развивайте се, живейте, искайте, търсете, откривайте, бъдете непримирими по характер, несломими по дух!

Силни или слаби, щастливи или тъжни, обичащи или мразещи, бъдете истински жени!

Обичайте и бъдете обичани!
С пожелание за прекрасни осмомартенски емоции!


Какво четем:

🔴 Какво ни спира да имаме повече от две деца?

🔴 Срамно е да поставяте учителя в това положение 

🔴 Facebook добавя бутон "Не харесвам"

Източник: an-gdesign



Коментари



горе