Гледки с люляци от село Заселе, Вазова екопътека /Галерия Андрей Андреев/
Пролетта ми е любим сезон за разходки, все още не е много топло, а е много по-топло от предходния сезон. Когато живееш в България, има толкова прекрасни и почти диви места, където можеш да се разходиш, че понякога е трудно да си избереш. Този път се отправяме към едно малко село в Искърския пролом – село Заселе, кацнало над скален венец Скакля – шеметна карстова пропаст, в която е оформен водопадът Скакля. Както добре знаем, тук е било и едно от любимите места за разходки на големия писател Иван Вазов и тук той е срещнал първообраза на главния герой от разказа „Дядо Йоцо Гледа“. Ще се опитам да ви пресъздам гледките от и около село Заселе и да ви отведа в света на зеленото и люляците.
Не обичам да давам непроверена информация, но се надявам да съм прав, че тази красива местност, на която се спряхме, е прословутата „Злио Камик“. Опитах се да открия в мрежата къде точно е, Google maps упорито ме насочва към това място. Надявам се в коментарите да ме подкрепите или отхвърлите предположението ми.
Злио Камик43.020086, 23.345304
От София за около час се стига до село Церово (само на 50km от столицата) и както винаги съм казвал, много по-лесно и по-приятно е да се повозите на влака, отнема пак един час. Но ако сте с кола, в края на село Церово има отбивка, стръмно изкачваща се в планината към село Заселе. Тръгваме по пътя към Заселе и още от начало се любуваме на красивата природа край нас. По пътя, на един завой, виждаме една малка чешмичка и още стотина метра нагоре малка необособена отбивка, на която спираме. Спускаме се по черен път, още 50 m, избрахме да е пеш, дошли сме да се разхождаме, а не навсякъде с колата, и стигнахме до зелена поляна с пейка в края й. Тук, предполагам, е Злио Камик, т.е. отвесната скала под пейката. Заставаме на пейката и пред нас се открива усмивката на село Гара Бов и река Искър.
Тук изчакахме и най-големия парен локомотив в България – Баба Меца, достойно място, където първообраза на Дядо Йоцо е чакал железницата и Нова България.
Постояхме така час – два на вятъра и дружно се отправихме към края на Вазовата екопътека или началото на водопада Скакля. До Скакля може да стигнете от две места. Едното е от село Гара Бов. За да не се загубите, докато намерите пътеката, на сайта на екопътеката има добро описание: “От Гара Бов към махала Скакля маркираната пътека пресича моста над река Искър, продължава по шосето в посока Мездра и след около 300 м. се отклонява вляво по течението на река Скакля.“ Оттук ще стигнете до подножието на водопада, не толкова тежък преход, дори смело ще заявя – лек. Но от подножието на водопада нагоре си е стръмен, труден, но и безумно красив маршрут. Поне ви остава да се върнете спускайки се.
Втория вариант е да подходите от село Заселе, и оттам до началото на водопада си е като разходка в парка, но парк с прекрасни гледки и много люляци. Водопад Бовска Скакля се намира по поречието на Заселска река и е с обща височина около 120m, но най-големият му пад е от 85m. Застанеш ли на ръба на скалата, внимавай да не те е страх от височини.
Водопад Скакля43.035316, 23.331030
Скакля нито е най-височкия водопад, нито е постоянен. Най-подходящото време за посещение на водопада е пролетта, най-пълноводен е, а през лятото съвсем пресъхва. След като се насладите на водопада, може да се спуснете по пътеката към село Гара Бов, но ако сте дошли с кола, трябва да се върнете за нея, а това не е лесно. А може да откриете други полянки и хубави гледки около село Заселе, или да хапнете там.
Бих ви препоръчал да хапнете в комплекс Божилово, на 1 km по черен път от центъра на село Заселе. Приятно и добре сготвена семейна храна, мили домакини и разбира се отново страхотни гледки.
комплекс Божилово43.034988, 23.321346
И за финал може да разгледате и пътеката
С всяка резервация чрез връзките в блога ми допринасяте за развитието на сайта.
Какво четем:
🔴 1000 лева заплата в Пловдив? Възможно е!🔴 Търновец прави уникални сглобяеми къщи
🔴 Пловдивска компания завладя Европа с 500 000 велосипеда годишно
Източник: andrey-andreev