Кристина създава таблета за слепи заради колега



Първият таблет за слепи или с намалено зрение хора ще промени света за милиони хора. Софтуерът разчита файлове и ги конвертира в "кирилски брайл". Проектът е на Кристина Цветанова, която е главен изпълнителен директор и съосновател на австрийското дружество BLITAB Technology, произвело първия таблет за незрящи, наречен BLITAB. Преди броени дни младата българка спечели 20 000 евро награда на Европейския съюз за изгряващ предприемач.
Преди пет години състудент на Кристина Цветанова в университета, който имал проблеми със зрението, я моли за помощ, за да се запише за онлайн курс. Това развълнувало и мотивирало младата жена да облекчи живота на незрящите. Когато се връща вкъщи, започва да търси в интернет и разбира, че електромеханичните инструменти за превод на Брайловата азбука "струват хиляди евро и правят лош и буквален превод". С помощта на двама студенти - Слави и Станислав, Цветанова търси решение. Тримата обмислят създаването на устройство, с което да облекчат живота на техни незрящи състуденти. Идеята им постепенно придобива конкретни измерения, но за да продължат, им е нужно финансиране.
У нас за съжаление не намират съмишленици
Не се отказват и опитват и в чужбина. Рискуват, отиват в Австрия, сами, без познати, без подкрепа. "И се радваме, че избрахме точно Австрия, защото получихме голяма помощ финансова, за да превърнем идеята в едно от най-иновативните предприятия за миналата година", казва Кристина в интервю за БНТ. За три години сериозна работа и безсънни нощи успяват да се наложат и да завършат таблета. Получават подкрепа от няколко големи международни компании. Концепцията за Blitab вече е налице. Тримата правят "интелигентен материал", на чиято повърхност се формират малки балончета, които се появяват и изчезват, като по този начин показват цяла уебстраница, изписана на Брайловата азбука. "В лабораторни условия доказахме ефективността на метода, който в момента очаква патент, и направихме дизайна на таблета. Сега просто трябва да сглобим всичко", обяснява Цветанова. И признанието не закъснява. Преди още да са завършили прототипа,
тримата са получили 11 международни отличия
Печелят Social Impact Awards 2014, после са наградени на официална церемония в двореца "Хофбург" за най-голяма  иновация за 2014, финансирана от фондация TUN-Fonds Award 2014 на Т-Mobile Преследват следващата си цел - да пуснат продукта на масовия пазар. Искат той да е на достъпна цена. За да стане това, отново се нуждаят от финансова подкрепа. "Тези устройства струват от 10 до 15 хиляди евро. Ние искаме да революционираме този пазар и да създадем абсолютно нов иновативен продукт, който да бъде изключително достъпен за хората с увреждания." казва Слави.
Устройството  наистина е революция в техниката. "Ако се постави USB със съхранени файлове на него, автоматично софтуерът разчита тези файлове и ги конвертира в брайл. И от повърхността излизат брайловите символи, които могат да бъдат напипани и разчетени, така че цяла страница да може да бъде разчетена от незрящ човек", разяснява Цветанова. С него незрящите
ще могат не само да четат, но и да пишат на таблет
Друго голямо предимство на устройство е, че е много леко, мобилно и лесно за употреба. Таблетът е произведен по най-високи екологични стандарти, работи с изцяло ново поколение батерии. Корпусът е изграден от алуминий, който в голям процент подлежи на рециклиране.
Кристина Цветанова съветва жените, които планират собствен бизнес да не се замислят прекалено преди да започнат."Може да проработи и да ви удовлетвори, може да не проработи и тогава ще можете да продължите с предишното си занимание." Тя казва още, че ако искаш да живееш независимо, трябва да си бизнесдама и да поемеш контрола върху собствения си живот. Споделя, че преместването й в Австрия е било най-важното решение за успеха на проекта.
"Лъжа ще е да кажа, че пътят ми през последните години е бил лесен. Никой не можеше да види потенциала в една идея. Но доказах, че идеята е 1%, а работата по нея е 99%."
Мечтата на Кристина и Слави е продуктът им да стигне до много пазари, за да помогне на повече незрящи. Те се надяват един ден да се върнат в България, да открият нови работни места и да пренесат опита, който са натрупали.
Антония КЮМЮРДЖИЕВА


Какво четем:

🔴 Днес е първата събота от Великия пост, ето кои черпят за имен ден!

🔴 10 начина за скачане на въже, с които да отслабвате, докато се забавлявате

🔴 БРИЛЯТНАТА ТЕОРИЯ НА ДИСПЕНЗА: МИСЛИТЕ ПРОМЕНЯТ ТЯЛОТО НИ - ТЕ ГО РАЗБОЛЯВАТ, НО И ЛЕКУВАТ - II ЧАСТ

Източник: Стандарт



Коментари



горе