Ракия от стафиди
Въпрос:
Здравейте, искам да ви попитам дали можете да ми дадете 1-2 хубави рецепти за приготвянето на ракия от стафиди? И други сушени плодове.
Поздрави по електронната поща от Ангел Гергинов
Отговор от д-р инж. техн. Николай Бакалов:
Сушените плодове: стафиди, ябълки, кайсии, круши, фурми, смокини и други подобни съдържат около 60% ферментируеми захари.
Ако не са плесенясали на някои места или ако нямат някой и друг сериозен дефект, те могат да се използуват за производството на домашна плодова ракия с успех.
Някои сухи плодове, които са стояли дълго на открито и проветриво място може да са изпарили и малкото останала в тях влага и да станат много твърди - тогава биха могли да достигнат и до 75-80% захари.
Най напред плодовете се накисват в хладка вода в съотношение 2 до 2,5 литра вода към 1 килограм сух плод.
Целта е те да възстановят загубената при сушенето влага.
Продължителността на накисването зависи от степента на изсушаване на плода.
Но обикновено такива плодове възстановяват първоначалния си вид за около 4 часа.
Докато за много сухите ще бъдат необходими повече от 12 часа.
След накисването плодовете е добре да се раздробяват или смачкват, за да се създадат по-добри условия за ферментацията на съдържащите се в тях захари.
След това се добавя сухата мая
Дозата е по 20 грама за 100 литра каша, защото иначе спонтанна ферментация ще започне трудно.
А освен това е напълно възможно при сушенето да са загинали всички дрождени клетки, които се намират по повърхността на плодовете.
Ферментацията
Процесът трябва да протича при температура от 20 до 25 градуса в продължение на 10 до 20 дни и докато показанията на захаромера достигнат до нула.
Плодовата каша, която е получена от сухите плодове е с по-малка гъстота в сравнение с обикновената плодова каша, но при нея предварително разреждане с вода може и да не се прави.
При възможност е необходимо кашата да се бърка, докато заври за да не се утаяват месестите части на дъното на казана и да загорят.
След като материалът заври, той вече се разбърква добре чрез враната.
Съвет на специалиста:
Най-добре е, ако разполагате с преса, в коша й да поставяте тензух и и да го напълвате с каша. След това трябва да пресовате до пълно изцеждане на сока и в казана да сложите само течността - така няма да има никаква опасност от загаряне.
Оказва се, че ракията от стафиди е новият хит сред много домашни майстори и набира популярност, защото цената на килограм сушено грозде е около 2 лева, а оферти на производители в социалната мрежа предлагат и много по-ниска цена.
Става много качествена ракия, защото липсват чепки и семки.
1 кг стафиди се равняват някъде на 3 касетки грозде, казват тези, които са я правили.
Ракията става отлична и не е препоръчително да се прибавят странични аромати и есенции, казват домашните майстори, които вече са се усъвършенствали.
Какво четем:
🔴 Учителка отказа букети, за да прогледне Мишо🔴 20 невероятни снимки, които накараха чужденците да се влюбят в България
🔴 SpeediFly - българската компания, покорила Европа
Източник: bgfermer