Уникалният природен феномен – Белоградчишки скали



Белоградчишки скали е един уникален природен феномен в страната ни. Той представлява скален комплекс от силно порести варовикови скали с дължина от над 30 километра. Височината на тази уникална гледка достига до 7 километра и може да се види в близост до град Белоградчик. Всъщност точното място, където е разположен комплекса е около връх Ведерник, който се издига на 1124 метра височина. Комплекса е ориентиран от запад на изток и в близост ви остават селата Белотинци и Боровица.

Единствените по рода си у нас Белоградчишки скали са се образували за период повече от 200 милиона години. В тях се съдържа железен окис и поради тази причина те са толкова червеникави на цвят. Има много разнообразни форми изваяни в района, те са с различна големина и височина. Като някои от тях се издигат на над 100 метра височина. Белоградчишките скали са разделени на няколко групи:
Първата група опасва град Белоградчик и в нея могат да се разпознаят силуетите на – конник, лъв, мечка, Адам и Ева, мадоната, гъби, замък, монаси, овчарче и дервиш. Тези форми за изключително интересна гледка и човек трудно приема с разума си, как природата, като един надарен скулптор е изваяла релефа на скалната повърхност.


Втората група скали е насочена западно от Белоградчик. Тук най-забележителните формирования са Еркюприя, Збеговете и Борич. Туристите желаещи да ги видят могат да достигнат до тях по добре маркиран път за автомобили. Скалните маси тук са огромни, насечени и наред с възвишенията има и дълбоки пропасти. Композицията Малък и Голям Збег заедно с Близнаците оформя крепостни очертания. Те в миналото са служели, като естествена защита от османските орди и византийските набези. В разкопките тук се забелязват издялани в скалите стъпала, гръбнаци на зидове и постройки, както и керамични фрагменти. Около скалните комплекси Збеговете и Борич се оформят причудливи скални фигури. В тях можем да разпознаем фигури на мумии, огромни сфинксове, змейове с крила, маймунски глави и кубета на джамии и минарета.
Източно от града в близост до „Латинското кале“ и пещерата „Лепенишка“ се оформя третата група на Белоградчишки скали. Тя е разположена на около 4 километра от Белоградчик.
Между селата Фалковец и Боровица можем да открием четвъртата група на Белоградчишки скали. Най-известните образувания тук са – „Момина скала“, „Торлак“, „Боров камък“ и „Пчелин камък“.
Между селата Белотинци и Гюргич е разположена и последната пета група на масива.
В местността най-известната забележителност, освен причудливия скален комплекс от пет групи, е Белоградчишката крепост. Тя е укрепление построено от Древните Римляни, което активно и българи, и османци използват по-късно. Астрономическата обсерватория е друга забележителност, на която можете да се насладите. В нея на ваше разположение са 3 телескопа за наблюдение на нощното небе. Само на около 20 километра от Белоградчик се намира и пещерата „Магурата“, която е най-голямата пещера в България.


Какво четем:

🔴 Проф. Гиндев: Ако не беше турското робство, България щеше да е 40 милиона

🔴 Генерал Георги Вазов. За него Одрин все мълви!

🔴 Какво трябва да знаят безработните българи в чужбина

Източник: lifetime



Коментари



горе