Вечното здраве изглежда достижимо благодарение на проект на български учен (СНИМКА)
Представяте ли си човешкият организъм да може да усвоява всички полезни вещества, които му трябват. Звучи като научна фантастика, но всъщност от словосъчетанието съвсем скоро ще е възможно да извадим словосъчетанието „фантастика“ благодарение на работата на един български учен и колегите ѝ.
Буквално преди часове Петя Апостолова и колегите ѝ от Уестминстърския университет (University of Westminster) представиха проекта си на специално събитие, организирано от Камарата на общините в британския парламент. Проектът беше част от своеобразна изложба на десетки други проекти в областта на природо-математическите науки. Тези изложби са традиционни за Камарата на общините – правят се от вече 20 години!
Пред Actualno.com г-жа Апостолова обясни, че става въпрос за нанотехнология. Най-общо казано говорим за наноенкапсулиране чрез естествени материали – например читозан, което дава възможност на съответното вещество да достигне мястото на усвояване в организма без да има загуба на каквато и да е активност от самото вещество. Широко известно е, че някои вещества се усвояват по-трудно или непълно от човешкия организъм поради различни причини – най-често защото други вещества в организма им пречат. Какво представлява новата технология – представете си, че пренасяте препълнена кофа с вода. Наноенкапсулирането предотвратява разливането на дори една капчица вода. Технологията е тествана върху епителни клетки от гастроентериален тракт, но предстоят още тестове.
Г-жа Апостолова сподели пред Actualno.com, че специално нейната разработка касае желязото – едно от веществата, които се усвояват най-трудно от човешкия организъм. Тя ще представи концепцията си относно наноенкапсулирането на желязото и в Лос Анджелис – на конференция, която ще се проведе в периода 7-11 май тази година.
Какво всъщност може да е приложението – може да се приложи в областта на козметиката, както и по отношение на храни и напитки, за подобряване на възможностите за здравословен живот. Г-жа Апостолова добави и, че в момента работи за групата на д-р Заривала в Уестминстърския университет, която се занимава с изследвания относно регулирането на апетита.
На въпрос на Actualno.com дали проектът за енкапсулиране на вещества ще намери скоро и индустриално приложение, г-жа Апостолова отговори, че текат такива преговори, но няма подписан договор. Тя уточни, че интелектуалната собственост не е нейна а на Уестминстърския университет.
Какво четем:
🔴 На избори с Ердоган на шията🔴 Затъваме заради GSM и компютри
🔴 Дудите - лекарство за сърцето и очите
Източник: Актуално