Как да обърнем негативното усещане в полза



Когато нещо се заклещи между зъбите ви, правите всичко по силите си, за да го изкарате оттам. То ви подлудява и не ви дава мира. Но защо реакцията ни е коренно различна, щом стане въпрос за емоционалната страна на живота?

Рядко сме способни да се справим с проблеми от такова естество. Свикнали сме да притъпяваме емоционалната болка до такава степен, че трудно намираме мотивация да потърсим решение.  

За да успеем да се справим с проблеми от такъв характер, първо трябва да ги открием пред себе си и да спрем да мислим, че няма проблем. Единствено тогава можем да се изправим срещу негативите и да се почувстваме по-добре.

Ето как да опознаем негативните емоции и да ги накараме да работят за нас:

Спрете с болкоуспокояващите  

Днес е много лесно да не мислим за негативното. Но това не решава проблема. Не гледайте телевизия една седмица. Не слушайте музика. Не се обаждайте на забавните си приятели, които ще ви разведрят и ще ви донесат моментно обезболяване.

Не яжте захар. Намерете тихо и спокойно място, където ще можете да поговорите със себе си и да стигнете до корените на негативното у вас. Открийте какво мислите и чувствате.

Дайте шанс на негативното

Често притъпяваме отрицателните си емоции, защото те биха попречили на дадени наши планове. Но трябва да изслушаме себе си и да прекараме известно време с негативното в нас. Така ще можем да разберем по-добре какво се случва.

Без ограничения във времето и без да отвличаме вниманието си. Вслушайте се в това, което искате да споделите сам със себе си. Може и да не е най-приятното занимание, но със сигурност е смислено.

Изследвайте всичко наведнъж

Не се ограничавайте само с един аспект. Не залагайте на кратката версия. Започнете да говорите и не спирайте, докато не обхванете всички области на ситуацията, в която сте заклещени, в един дълъг и неудобен разговор.

Другата страна на нещата

След като поговорихме със себе си и разгледахме в детайл негативните си емоции и чувства, със сигурност можем лесно да откроим това, което не искаме. И точно тук е моментът да се запитаме какво искаме всъщност и от какво имаме нужда.

Отговорите, до които сме стигнали до този момент, могат да ни насочат към това, което наистина желаем. Тъгата е предизвикана от загуба.

За да разберете това чувство, запитайте се: „Какво ми се иска да задържа?“, „Ако можех да си върна нещо, какво би било то?“, „Какво е най-ценно за мен?“. Стресът е предизвикан от схващането, че не разполагаме с необходимите ресурси (например време, пари, способности), за да постигнем целите си. За да разберете стреса, задайте си въпроса: „Какво е важно за мен да постигна и защо?“ или „Какво ще ме направи по- способен/способна да го постигна?“.

Въпреки че организмът ни иска да ни предпази от болката, трябва да осъзнаем, че именно болката е сред най-добрите ни учители. След като се вслушаме в нея, можем да осъзнаем какво наистина желаем и можем да предприемем стъпки към нещата, от които наистина се нуждаем и желаем силно. Стъпки към една позитивна промяна.


Какво четем:

🔴 Ето как изглежда любимата ни храна, преди прибирането на реколтата

🔴 Добрата новина, която очаквахме! Събраха сумата за лечението на малката Маги в Берлин!

🔴 Любов по варненски! Младеж изненада изгората си с цвете на стъклото

Източник: Марица



Коментари



горе