ХАДЖИ ХРИСТО: БЪЛГАРИН НАЦИОНАЛЕН ГЕРОЙ НА ГЪРЦИЯ
Преди повече от 220 години се ражда Хаджи Христо Българин - един от най-видните генерали в гръцкото въстание от 1821 г.
Смята се, че е роден е в село Нисия, Воденско (днес в Македония), макар за родното му място претендират и други български градове. Баща му Петър Данков и брат му Ставри загиват през 1806 г. по време на първото сръбско въстание. Хаджи Христо също застава на страната на сръбския народ за освобождение от османско робство в отряда на руския ген. Исаев. Но след разгрома на въстанието се оттегля и през Венеция се озовава в Александрия като наемник при валията на Египет Мехмед Али паша. Отличава се с храбростта си в сраженията с непокорните араби – мамелюците в Сирия, за което получава прозвището „шахин” (ястребът).
През 1821 г., когато избухва гръцкото въстание, начело със своя конен отряд е изпратен в Морея (Пелопонес) да подпомогне отбраната на град Триполица, обсаден от гърците. Но родолюбивото му сърце не остава безучастно към борбата на християните. Една нощ той прехвърля крепостната стена и се явява в лагера на въстаниците при техния водач Димитриос Ипсиланти. Поверяват му конница от 1600 българи, сърби и епирци. А за приноса му при овладяването на Триполица го назначават комендант на града.
Той участва още и в сраженията при Фтиотида, Термопилите и на други места, но най-епична е битката през 1822 г. при теснините на прохода Дервенаки, между Арголида и Коринт. Турците изправят срещу въстаниците 40-хилядната войска на Махмуд паша. Хаджи Христо преценява надвисналата опасност и обхождайки неприятеля с конницата си, се явява в неговия тил и го обръща в бягство. За големите му заслуги е произведен в чин генерал. Когато въстаниците заради разногласия едва не стигат до кръвопролитие, той ги вразумява: „Не можем да преживеем срама да присъстваме на вашите вътрешни ежби, и то във върховния момент на войната за освобождение на вашата родина.”
През 1825 г.отново от Египет е изпратена голяма османска армия начело с Ибрахим паша. Въстаниците търпят неуспехи. А Хаджи Христо при един десант попада в плен и го хвърлят в подземието на крепостта Метоми. През 1827 г.обединената флота на Франция, Англия и Русия разгромява при Наварин турските морски сили и едно от условията е да бъде освободен витязът на Гърция – Хаджи Христо. Окованият орел излиза от зандана, посрещнат от ликуващия народ. И отново громи противника със своята летяща конница.
През 1829 г. се ражда свободата на Гърция. Хаджи Христо е избран за депутат на трако-македонските българи в Учредителното събрание в Гърция. Ползва се от уважението и признателността на гръцкия народ и почитта на гръцката кралица Амелия. Френският романист Едмонд Абу в книгата си „Кралят на планините” взема Хаджи Христо за прототип на главния герой. Англичанката Мери Ловел в историческия роман за принцеса Джейн Дигби отделя много страници за романтичната й любов към българина. А в картината на Теодор Льоблан „Гърците пред лагера Palirars, Лепанто”, поръчана от историческия музей в Париж, сред изобразените пълководци е Хаджи Христо. Бил е в близки отношения с д-р Ив. Селемински и Г. Раковски.
Хаджи Христо умира през 1853 г. на 59 години. Издигат му паметник в Атина, а в родната си страна остава малко известен.
Петър АТАНАСОВ
Какво четем:
🔴 Кан Алцек и българската следа в Италия🔴 Чужди медии за вота: България опитва да пребори корупцията, но може да разшири руското влияние
🔴 КЗП спря SMS-ите на Mtel за новите спортни тв канали
Източник: tretavazrast
Коментари
![](./i/blank.gif)