Кордопуловата къща в Мелник




Най-голямата запазена до днес възрожденска къща на Балканския полуостров се намира в България, и по-точно в невероятния Мелник. Къщата, известна като Кордопуловата, или Цинцаровата къща, е построена още през 1754 г.  Намира се в североизточната част на град Мелник, точно над църквата "Света Варвара". 

Построена е за богатата гръцка фамилия Кордопулос и първоначалното й предназначение е било за производство и съхранение на виното, което семейството произвеждало у нас. Последният известен представител на рода – Манолис Кордопулос – загива по време на Балканската война. Манолис Кордопулос остава в историята ни и с друго нещо – през 1912 г. той скрива самия Яне Сандански и му осигурява подслон. Впоследствие Манолис е убит от турците. Днес Кордопуловата къща е паметник на културата, в който все още може да се види тайникът, в който се е крил Сандански, както и други герои на Освобождението. 

Кордопуловата къща в Мелник

Другото име на тази забележителна къща – Цинцаровата – има следната история: след смъртта на Манолис Кордопулос имотът е наследен от жена на име Агнеса. Има противоречия дали тя е била сестра, или пък прислужница на самия Кордопулос. Тя приема името на съпруга си – Георги Цинцар, с когото заживяват в къщата. Двойката била бездетна, затова осиновили племенника си – момче на име Гавраил. Днес старата семейна къща, която е частен музей, се държи от Никола Паспалев – синът на Гавраил. 

Кордопуловата къща в Мелник

През времето между 1974 и 1980 година Кордопуловата къща претърпява големи ремонти и реставрационни дейности. Днес тя е една от най-запазените къщи от периода на българското Възраждане и притежава изключително интересни белези от това време. Къщата е посещавана ежегодно от хиляди туристи от страната и чужбина. Освен музей в къщата функционира и изба със запазени традиции на правенето и съхранението на легендарното мелнишко червено вино. 

Кордопуловата къща в Мелник

Най-голямата и една от най-добре запазените къщи от 19 век у нас се състои от цели четири етажа, първите два от които са изградени от камък. Има голяма винарска изба, както и 150 метра подземен тунел за съхранение на вино, който е прокопан в скалата. Казват, че тунелът в Кордопуловата къща може да побере над 300 тона вино. Забележителна е и най-голямата винарска бъчва, която може да се види там – с капацитет от 12,5 тона вино. Стените на този тунел са покрити с монети – смята се, че ако човек залепи монета на стената, и тя остане закрепена там, ще му се сбъдне желание. 

Кордопуловата къща в Мелник

В къщата са запазени автентични старинни мебели. Особено впечатление правят изящните прозорци, направени с автентично венецианско стъкло, изографисаните стени, богатата дърворезба, типичните за епохата долапи, както и шарените, ръчно тъкани килими, с които са покрити всички подове. 

Кордопуловата (Цинцаровата) къща е част от Стоте национални туристически обекта в България. 

Кордопуловата къща в Мелник

В главната зала на къщата можете да видите 12 от прозорците с венецианско стъкло, изрисувани стени, дърворезби и долапи. Дървеният под е покрит с цветни килими (ръчна изработка). Обитателите на къщата също така са разполагали и със зимна и лятна градини.

 


Какво четем:

🔴 Още един музей на открито отваря врати в София

🔴 bTV спря епизод на "Шоуто на Слави"

🔴 3 мистични места в България

Източник: idi



Коментари



горе