Чипровски манастир Свети Иван Рилски




Чипровският манастир "Свети Иван (Йоан) Рилски" се намира в подножието на Язова (Яз) планина, която е част от Западна Стара планина, в долината на река Чипровска Огоста. Разположен е на около 5-6 километра в североизточна посока от град Чипровци. До манастира се стига по пътя между селата Белимел и Железна, където има отбивка с табела. Най-близката жп гара е в Монтана. 

Историята на Чипровския манастир води началото си още от 10 век, когато е построен от български католици. В дългата си история е разрушаван и възстановяван, а нерядко и построяван наново няколко пъти. В летописите на храма се пазят свидетелства, които сочат, че божията обител е претърпяла поне шест големи пожара и катаклизми. Първото такова е по времето на легендарното въстание на Константин и Фружин от 1404 г. Поражения претърпява и през 1688 г. по време на Чипровското въстание. Тогава е погубена и изключително богатата библиотека на манастира. След това манастирът запустява. 

В началото на 18 век в манастира настъпват промени. Там се заселват православни монаси и го преустройват. През 1800 г. самият император на Русия Павел I дарява на манастира ценно престолно евангелие със сребърен обков. Тази реликва се пази и до днес в Националния исторически музей в София. През 1806 г. започва поредният тежък епизод за Чипровския манастир. Той е разграбен и опожарен от Юсуф паша – бей на Берковица. След 12 години отново е възстановен, само за да бъде повторно подпален и плячкосан след десет години. 

Чипровски манастир

Манастирът "Свети Иван Рилски" започва нов живот за пореден път през 1892 г. Тогава е построена и сегашната църква. Добрите дни обаче траят кратко. През 1837 г. се развихря голям пожар, който опустошава всичко. Българите отново възстановяват манастира, но след Освобождението отново е сериозно засегнат от поредния пожар. 

Въпреки тази печална поредица от унищожителни събития манастирът продължава историята и живота си и по време на въстанията в Северозападна България изиграва важна роля като приютява няколко хиляди четници. Монасите от манастира също участват в самите въстания – в Ломското съзаклятие от 1867-1868 година. Наблизо се водят историческите сражения на четите на Панайот Хитов и Филип Тотю. 

Чипровски манастир

Днес Чипровският манастир е действаща божия обител. Храмовият празник на манастира се чества на 19 октомври.  В триетажна кула-костница и в приземния етаж на манастира се пазят костите на монасите и загиналите четници в Чипровското въстание. Манастирът не предлага настаняване за преспиване, но наблизо е построена допълнителна сграда, в която може да се отседне. Тя обаче е предназначена за настаняване на поклонници, а не е типично хотелска, както в други манастири. 

На 6 километра от манастира се намира и град Чипровци, известен не само с богатата си история, но и със занаятите, които са се развивали в него – прочутите чипровски килими и традицията на чипровските златари отпреди Освобождението. 

Чипровски манастир 


Какво четем:

🔴 Бързо, лесно и вкусно агнешко  

🔴 Ето кой плод е най-богатият на витамини

🔴 Кордопуловата къща в Мелник

Източник: idi



Коментари



горе