Костадин Костадинов, който се съди с Марешки, дава партийната си субсидия за паметници на български войници



Той е автор на несанкционирания учебник по история, който стана популярен миналата година

Успехът на “Възраждане” е малка революция, казва 38-годишният политик

Лидерът на партия “Възраждане” Костадин Костадинов обяви сензационно, че дава за благотворителност партийната си субсидия от 415 хил. лв. на година, която спечели на предсрочните избори с получените 37 800 гласа.

За в. “24 часа” Костадинов заяви, че парите ще отиват за каузи за опазване на българската национална памет - поддържане на паметници на загинали войници, обучение на деца на бесарабски българи и др.

Формацията на бившия директор на историческия музей в Добрич е единствената, която не успя да влезе в парламента, но ще получава държавна субсидия.

Останалите, които са под 4-процентовата бариера, нe caмo чe нe влизaт в пapлaмeнтa, нo щe ce пpocтят c пapтийнaтa cyбcидия, която им се полага за изборни резултати над 1% от общите гласове. Общо 6 партии и коалиции преминават този праг, но само “Възраждане” ще получава субсидия. Причината е, че всички останали се явяват като коалиции и по закон нямат право на държавна субсидия.

Самият Костадинов беше водач на листата на партията за 8-и МИР-Добрич.

“Нашите проучвания показваха, че

трябваше да

спечелим 2%

от гласовете

При положение че нямахме членове на секции, резултатът от 1,1% обаче е обективен след намесата на броячната система. Затова нашият успех е една малка революция на фона на предстоящото поредно антибългарско управление”, казва Костадинов.

38-годишният Костадин Костадинов набира скорост като представител на патриотична организация. Въпреки че беше зам.-председател на ВМРО, сега се разграничава силно от “Обединени патриоти”.

“Не е важно дали

ще се наречеш

патриот, важно

е да се държиш

като такъв”,

казва Костадинов.

Той е роден на 1 април 1979 г. във Варна. Завършва магистратура по балканистика през 2002 г. и по право през 2011 г. във ВТУ “Св. св. Кирил и Методий”. Владее английски и руски език. Член е на Националния изпълнителен комитет на ВМРО-БНД от 2007 до 2012 г. и регионален координатор на ВМРО за Варненска, Шуменска и Добричка област от 2002 до 2009 г. Бе избран и за зам.-председател на ВМРО. Напуска воеводите в началото на 2013 г. От 2012 г. 2013 г. е автор и водещ на предаването “За българската нация” по телевизия СКАТ.

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов неведнъж е признавал, че е възлагал големи надежди и дори е виждал в него своя приемник. И досега обаче няма яснота защо всъщност Костадинов напуска централата на “Пиротска” 5. Според запознати

по-старите

воеводи се

подразнили от

яркия стремеж

за изява на

младока

Костадинов се изявява и като автор на няколко книги и документални филми. През 2004 г. снима авторски документален филм за българите в Албания, а през 2005 г. прави поредица от документални филми за българите извън днешните предели на България под заглавието “Един народ сме” за българите в Егейска Македония.

Автор е и на документалния филм “Забравена земя”, посветен на българите в Северна Добруджа. Костадинов, когото варненци наричат Коцето, участва в подготовката и издаването на алманах “Македония”, както и в Европейския парламент в Брюксел през 2008 г.

През 2008 г. издава и книгата “Българският гарнизон в Солун”. Костадинов е автор на “Антигръцкото движение във Варна”. През 2010 г. публикува книгата си “Българската национална идентичност”.

През 2011 г. прави филм и книга “Третата национална катастрофа” за демографската криза в България.

Политическата кариера на Костадинов продължава с избирането му за общински съветник в по-предния общински съвет на Варна. Тогава идва и скандалът му с Веселин Марешки, когото сега съди за нанесен удар.

“Нямах нищо общо с Марешки. Просто ме извикаха наемателите на пицария, на които беше спрян токът, за да ми се оплачат от енергото. Те знаеха, че съм един от организаторите на протестите срещу високите цени на тока, и затова ми звъннаха. Останалото като фактология е вече в съда”, бе лаконичен Костадинов.

През декември 2013-а младият политик повежда друга битка. Тя е за

смяната на

турските имена

на местности

във Варна. Областният управител от ДПС Иван Великов обаче спира решението на общинския съвет в подкрепа на проекта на Костадинов.

Следват атака на областната управа и сблъсъци, при които Великов се оплаква от физическа атака. Костадинов обаче отрича и сега да е удрял губернатора.

Организатор на акцията е националното движение “Възраждане”. Протестиращите скандираха “оставка” и “валия”. Те искаха да връчат на областния управител орден за особени заслуги към Османската империя.

Със заповед областният Великов върна всички решения на общинските съветници. Сред тях бе освен преименуването на 215 местности в община Варна от турски на български език и намаляване на такса смет и данъците за автомобили, както и актуализацията на общинския бюджет.

Битките на Костадинов продължават през 2015 г. Като директор на регионалния исторически музей в Добрич той започва борба срещу начина, по който българската история се поднася на българските деца чрез учебниците, одобрени от МОН.

Организира конференции по темата, на които виждането му е подкрепено от видни български историци, но посланията им са напълно игнорирани от образователното министерство. Тогава той създава учебник по родинознание за деца от I до IV клас.

Това е първият учебник в най-новата ни история, предназначен за употреба не в училище, а вкъщи. Хартиеният му тираж е ограничен и не се продава, а се раздава безплатно. Електронният му вариант също се разпространява безплатно и от блога на Костадин Костадинов е свален над половин милион пъти, което го прави най-четената българска електронна книга.

Костадин Костадинов развива значителна дейност като директор на музея в Добрич. Под негово ръководство са осигурени пари за разкопки на археологически обекти в Добричка и Силистренска област. Внезапно обаче в навечерието на изборите е освободен от поста.

“Костадинов е подал искане за напускане на заеманата длъжност на 31 януари тази година. Със заповед от 1 февруари кметът Йордан Йорданов е прекратил трудовото правоотношение с него на основание чл. 326, ал. 1 от КТ, считано от 2 февруари.

Заради неспазения срок на предизвестието кметът разпорежда да се изплати на бившия директор обезщетение”, съобщават от общинската пресслужба.

“За изгонването

ми от музея бе

оказан огромен

политически

натиск

от министри и депутати. В интерес на истината - не от ГЕРБ. Но аз съдя общината и ще бъда възстановен на работа”, убеден е Костадинов.

Малко преди изборите Костадинов обяви, че очаква революция в България.

“Не мога да разбера как управляващите по време на избори обещават едно, а после правят обратното. Хората един ден ще потърсят сметка на тези, които ги ограбват, дори с кръв”, заключава политикът.

Заедно с Костадинов в предизборната кампания на “Възраждане” участваха бившите депутати Стела Банкова и Минчо Христов.

За 8 поредни години депутатката от 39-ия и 40-ия парламент Стела Банкова смени три парламентарни групи - първо бе при царистите от НДСВ, след това мина към отцепниците от НИЕ и накрая пристана на “Атака”. Често

наричат Стела

Банкова

българската

Сара Бернар

заради зрелищното разпиляване на 13-ата си заплата от трибуната на Народното събрание като знак на протест срещу политическото лицемерие.

Политологът доц. Минчо Христов е преподавател в Техническия университет, бил е независим депутат и зам.-председател на Комисията за борба с корупцията в 40-ото народно събрание. Доц. Христов е вносител на повече от 100 закона, сред които изпъкват проектите за отзоваване на депутати и за премахване на техния имунитет.

Известен е като яростен привърженик на отмяната на партийните субсидии, както и на премахването на доплащането в болниците и на ДДС върху лекарствата.


Какво четем:

🔴 Васко Василев възхитен от 10-годишна певица

🔴 "Глухите камъни" в Родопите

🔴 Вера Мутафчиева и нейната сурова мъдрост

Източник: 24 часа



Коментари



горе