Вежди Рашидов: Бойко е най-големият мъжкар  




* Големият български скулптор Вeжди Рашидов е роден на 14 декември 1951 г. в Димитровград. В четвърти клас в Кърджали, където баща му работи в мините, загубва майка си, прочута певица на турски и български народни песни, наричана Славея на Родопите.

* До седми клас живее в сиропиталище. После учи в Художествената гимназия в София, а през 1978 г. завършва Художествената академия, специалност "Скулптура", при проф. Д. Даскалов. По-късно е и преподавател в академията.

* Участва в групови, тематични и самостоятелни изложби в страната, в цяла Европа и в световни културни центрове.

* Министър на културата е в управлението на Бойко Борисов.


- Г-н Рашидов, защо хората предпочетоха Бойко Борисов и ГЕРБ след два непълни мандата и две оставки, какво ги мотивира?

- Вижте, демокрацията не е измислила нищо по-сериозно от това хората да си кажат думата. Бойко Борисов не идва сам, а идва с избори. Идва с предпочитанието на хората. Борисов на два пъти предложи нещо много интересно, което трябва да бъде отчетено от демокрацията. Единия път, когато се проля кръв на Орлов мост, той каза: „Върху всичко, което ние сме създали, и върху българска земя аз няма да управлявам, когато има кръв“. И аз мога да кажа като човек, който вече 10 години работи с Бойко Борисов, че това прави чест на един управник. Наистина Бойко милее за народа си. Да, България няма нужда да лее собствената си кръв. Ако някой каже обратното, аз смятам, че това би било престъпление. Второ, когато народът ти дава наказателен вот (на президентските избори – б.р.), значи нещо има, което трябва да сменяш. И отново единствен Борисов имаше достойнството да подаде оставка, за да проверим дали хората предпочитат едно или друго. Каква по-добра демокрация от това?

- В този смисъл беше ли, е ли БСП реална демократична алтернатива?

- БСП е българска партия. Тя трябва да бъде уважена като партия, защото не би било честно да кажем, че БСП е враг на българската държава. БСП водеше една агресивна политика, за разлика от умерената на най-големия мъжкар Борисов, който се смири в името на българската нация – да има диалог. Ако и това не сме го видели и не го оценяваме, значи просто не правим избор. Агресивната политика на БСП дойде в повече на бедния български народ. Нямаше нужда от подобно поведение за наелектризиране на низките страсти на хората.

- В хода на кампанията нямаше ли момент, в който БСП водеше и си повярва. Кое обърна мача?

- Всъщност Бойко Борисов не загуби и президентските избори. Бойко Борисов просто даде възможност – правото хората да имат и своя негативен вот. И той отчита своите грешки. Ако народът смята, че управлението му е грешка и е дал своя негативен вот, тази грешка е отчетена. Т.е. има поражения, които не са загуби, а понякога могат да бъдат и победи. Ако помните, казах, че това е може би полезно и оздравително. Хората да направят своята равносметка. Да, допусна се един отрицателен вот, който днес народът определя такъв, какъвто е де факто. Няма загуба. Има допуснати грешки и това са грешките на собствената демокрация, която всеки води и упражнява. Демокрация, каквато трябва да бъде. Демокрация на обществото. Тези грешки са осъзнати. Те са поправени. И отново налице е решението на българския народ.

- Ако говорим с естетически категории, не беше ли грозно, че вместо лидерски дебат станахме свидетели на скандала с Елена Йончева и с досието на Тома Томов и баща му?

- На избори винаги е горещо. Изборите са и затова хората да превъзмогват и собственото си добро, за да могат да спечелят. Но това не е драма. Нито Елена Йончева, нито Тома Томов решават съдбините на държавата. Съдбините на държавата се решават от българския гласоподавател. А като цяло той определи нещата така.

- Коя пиар акция беше по-успешна – на Корнелия Нинова, яхнала скъп чужд кон, или на Бойко Борисов, дефилиращ със собствения си ретро мерцедес?

- Това, че един човек може да обича ретрото, е чудесно. И аз, ако имах възможност, бих се возил на такъв ретро автомобил. Това, че той иска да покаже нещо, което обича, не е драма. Това, че Корнелия иска да каже, че обича конете, не е лошо. Конете са прекрасни. Лошото е, когато ние самите търсим лошото в това. Няма драма в тази надпревара. Тя по-скоро е медийно експонирана. Нима не беше медийна акция на финалната права преди изборите да кажат, че Вежди Рашидов е подписал събарянето на пловдивските тютюневи складове? И това го каза една партия, за да си направи евтиния пиар. Ами отговорът е простичък. Вежди Рашидов не само не е подписвал такъв документ за събаряне, а Вежди Рашидов е подписал един-единствен документ – да се възстановят. Това не беше ли грозно? Но това са изборите. Народът определи складовете да се възстановят, а тези, които лъжат, да не са в парламента. Народът вече не е толкова глупав.

- Мислите ли, че хората се отдръпнаха от БСП след неуместната шега на Крум Зарков, че „с едни ченгета от ДС замислят как да тормозят нечии дядовци“?

- Е, тази история не е проблем, който е създаден от ГЕРБ. Заради тази история хората много отдавна трябваше да си пуснат душа и да се изкъпят. Това са проблеми, които са наслоени от 1991-ва, та до 2000 г. И тази драма, докато не се изкъпем в националната си вода, за да се прочистим, тази драма ще продължава. И това не бива да бъде повод за управление. Управлението е отговорност, а не начин на говорене.

- Бойко Борисов от доста време говори отчетливо за единството на народа. Как да се случи то? Може ли да е през широкия национализъм на Ахмед Доган?

- И това е възможно, ако политиката е на Бойко Борисов. Ние трябва пред националните ценности и пред самата си нация да сведем глави, когато се отнася до интересите на българския народ и на българската държава. За българския народ и държава трябва да се обединим в достойнството и за спасението - всички заедно. Иначе, да си приписваме само заслуги, би било пагубно. Това е единственото нещо, за което не трябва да си мерим нито достойнствата, нито поведенията. Щом сме български граждани, трябва да сме на колене пред българската държава.

- Какво реално спря ДОСТ и доколко опасен е Местан, ако е проводник на сепаратистката политика на Ердоган?

- Ако нещо някъде е спряно, това го прави само българският народ.

- Не е ли своеобразен сепаратизъм и екстремизъм и поведението на Слави Трифонов, който за пореден път поставя ултиматуми и отправя закани към българските политици?

- Живота никога не съм го приемал като шоу. Животът е много по-сериозно нещо от забавленията и шоуто на Слави Трифонов.

- Формулата за правителство на ГЕРБ с „Обединените патриоти“ възможна ли е и какви роли остават за Марешки и ДПС?

- Не съм политик, но думата „патриот“ се свързва с всеки, който има самочувствието на български гражданин. Патриот не е нашивка и знак. Като Вежди Рашидов, не се чувствам нито на йота по-малко патриот от когото и да е, когато съм български гражданин.

- Вие ли ще сте следващият министър на културата?

- Животът е много кратък, в него човек трябва да разпознава възможностите си. Няма значение кой ще е министър. Важното е с малкото възможности, в условията на тежка криза културата малко, но плавно да расте и да просперира. Това е много важно, защото дори Библията започва с дух и материя. Те не могат едно без друго. Никога човек не си лекува само дясната ръка, за да може да държи лъжица, а другата я зарязва за по-нататък, защото имало време. Трябва да се лекува цялото тяло.

- Имате ли личните си сили и дух?

- Вече имам сили. А дух винаги съм имал. Аз съм борбен човек.


Какво четем:

🔴 Истинско национално богатство! Доц. Христо Темелски: Ето в този амулет от 1838 г. са съхранени тайните на изцелението (СНИМКА)

🔴 Пускат 50 евро на кирилица

🔴 17-годишната Стилияна остави без думи всички българи с ПИСМОТО си: Събудихте ли се слепи, глухи и неми за това, което се случва в държавата?

Източник: Ретро



Коментари



горе